Sari la conținut
Forum Roportal
trecator

Care este sensul vostru in viata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa fac ceva pentru mine, sa-mi gasesc un scop, sa cunosc o fata, sa-mi intemeiez o familie..

Dar nu vad nici-un sens...mai devreme sau mai tarziu toti murim, si toti plecam ca si cum n-am fi existat vreodata...

 

Ete fit !! Si pt asta merita sa te lamentezi si sa fi nefericit vreo 80 de ani.

E alegerea ta cum traiesti, iar de existat vei exista in mintea celor care ramin dupa tine.

Depinde de tine cum isi vor aminti de tine sau daca iti vor simti lipsa vreodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e cumva un topic pentru sinucigasi? oameni cu handicap sever si-au gasit scopuri in viata..dar niste oameni sanatosi ca voi nu va gasiti nici un scop in viata?mai cautati..ca poate il gasiti pana la urma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori am analizat si am cautat sa gasesc un sens al vietii in general, am ajuns la concluzia ca pur si simplu...ne nastem ca sa murim.Ei, asa ca am renuntat sa mai caut un sens anume. Sensul e sa traim, ca ne-am nascut; fie ca am vrut sau nu sa venim pe lume, avem ''datoria'' de a trai. Ei, atunci macar sa traim frumos. Desi analizez totul, am renuntat sa mai analizez viata si sensul ei; incerc sa o fac frumoasa indiferent in ce fel.

E imposibil sa fii mereu fericit, dar e la fel de imposibil sa fii mereu nefericit. Asta sta in puterea fiecaruia, nu exista nicio reteta sau incantatie miraculoasa. Sensuri in viata iti poti gasi in fiecare zi...atata timp cat nu astepti sa le gaseasca altii pentru tine ;)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am taiat venele acum cativa ani, de atunci ma simt prost...

Acum port cicatricile cu mine peste tot, imi aduc aminte de cine sunt...

Si eu m-am taiat...prin destule locuri; si eu port semnele cu mine. Nu sunt neaparat mandra de ele, dar dincolo de orice aparenta, ele imi aduc aminte ca, in lupta cu automutilarea si depresia, eu sunt cea care a castigat sau e pe cale sa castige.

 

Acum am un drum, sensul meu este sa imi urmez calea; n-o fi ea presarata numai cu petale de trandafiri, dar ce conteaza?

Am invatat ca oamenii se rod intre ei ori de cate ori au ocazia, ca atat lumea virtuala, cat si cea reala sunt niste jungle. Am invatat ca toti gresim, dar ca avem dreptul la o a doua sansa, ca merita sa traiesti pentru frumosul din lume.

 

Ai un animal de companie? Poate avea un efect terapeutic extraordinar. Stii, o prietena mi-a dat acum aproximativ o luna un magnet de frigider pe care scrie asa: atunci cand animalul tau crede ca esti cel mai bun, nu mai cauta o alta opinie. De fiecare data cand ma apuca depresiile (pentru ca, sa stii, toti cadem nu o data, ci de zeci/sute/mii de ori; important e sa ne ridicam si sa ne continuam drumul :) ), incerc sa ma gandesc la asta.

 

Nu uita sa uiti si sa nu uiti...fii selectiv in ceea ce priveste amintirile tale. :)

Editat de Lirio
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori am analizat si am cautat sa gasesc un sens al vietii in general, am ajuns la concluzia ca pur si simplu...ne nastem ca sa murim.Ei, asa ca am renuntat sa mai caut un sens anume. Sensul e sa traim, ca ne-am nascut; fie ca am vrut sau nu sa venim pe lume, avem ''datoria'' de a trai. Ei, atunci macar sa traim frumos. Desi analizez totul, am renuntat sa mai analizez viata si sensul ei; incerc sa o fac frumoasa indiferent in ce fel.

E imposibil sa fii mereu fericit, dar e la fel de imposibil sa fii mereu nefericit. Asta sta in puterea fiecaruia, nu exista nicio reteta sau incantatie miraculoasa. Sensuri in viata iti poti gasi in fiecare zi...atata timp cat nu astepti sa le gaseasca altii pentru tine ;)

 

sa nu uiti ca totusi gandurile noastre ne transforma sau calauzesc viata spre materializare a ceea ce ne dorim sau nu ne dorim....gandurile se materializeaza cu timpul.....fie ca vrem sau nu...mai devreme sau mai tarziu.asa ca nu e bine sa traiesti ca frunza in vant...cand poti sa faci ceva cu viata ta....parerea multora asta este...eu am testat acest lucru si in sens pozitiv si in sens negativ...nu conteaza....gandurile care sunt puternic alimentate energetic si cu vointa...se materializeaza mai devreme sau mai tarziu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai fiu moderator, sa fiu silver member. Dar nu inteleg de ce e la coltul trist topicul asta. Si nici nu-mi pasa. :cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai fiu moderator, sa fiu silver member. Dar nu inteleg de ce e la coltul trist topicul asta. Si nici nu-mi pasa. :cheer:

 

Pentru ca oamenii veseli nu-si pun niciodata intrebari de-astea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×