Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Plantele vad si gandesc?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am pus aceasta intrebare acum cateva zile, urmarind o planta cataratoare. In 5 zile a crescut aprox. 1,5 metri, asa ca nu a fost dificil de observat. Cu 1/2m in fata sa se afla un prag orizontal, cresterea ei fiind in plan vertical, din acest moment a facut toate pregatirile necesare depasirii acelui prag. Si-a scos mai multe ramificatii (c

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers: Multumesc! Voi citi cu multa atentie si interes :yes:

E foarte, foarte interesant articolul. O sa-ti confirme multe constatari facute pe cont propriu si o sa-ti raspunda la cateva intrebari, sunt convinsa. :)

Lumea plantelor, inclusiv a celor subacvatice este fascinanta.

Da, tot ce tine de Natura, e de-a dreptul miraculos.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

insa orhideele-s proaste

infloresc de nu se mai opresc.

 

Ce le determina sa infloreasca si sa-si etaleze frumusetea atat de des, simt oare nevoia de a fi admirate?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da.

insa orhideele-s proaste

infloresc de nu se mai opresc.

cheer.gif

 

ale mele-s deştepte - nu mai fac o floare de mai mult de-un an

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ale mele-s deştepte - nu mai fac o floare de mai mult de-un an

 

Poate nu le-ai acordat destula atentie. Pe terasa am un Hibiscus si intr-o zi ii inflorise o floare mare si frumoasa, dar orientata intr-o alta directie fata de locul in care stateam eu si imi savuram cafeaua... asa ca, ce m-am gandit, ia sa intorc ghiveciul sa pot s-o admir mai bine. Zis fi facut, dar plantei nu i-a convenit si mi-a aratat-o din plin, cam in 10 min. petalele s-au dat pe spate si floarea a capatat o expresie asa ca de om nedreptatit si dojenit fara motiv... Am intors ghiveciul la loc, am mangaiat floarea si apoi ea si-a revenit la expresia de dinainte.

Acum am invatat ca nu tot ce consider eu ca fiind placut este bun si pentru plante.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci, cum spuneam mai sus - planta-i deşteaptă, omu-i prost :lol:

 

nu ştiu ce trebuie să le fac - le-am schimbat ghiveciul, le-am udat, le-am pus şi soluţie, atenţie ca cea acordată unui episod CSI e drept că nu le-am dat - mai analizez problema sau le fac cadou Rodicăi şi le face ea recuperare

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×