Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Idei false despre lume

Postări Recomandate

Cand vine Apocalipsa se gaseste un barbat de vreo 35-40 divortat cu 2 copii care sa ne salveze.

 

Si stii ce e frumos? Ca se impaca cu fosta sotie.

 

ai uitat să spui că are maieu alb

 

 

este asa o lupta pentru pace ca nu se stie daca va supravietui cineva !!!

 

:good:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat să spui că are maieu alb

 

Va rog sa nu va luati de Bruce Willis, el este preferatul meu in materie de junkmovies. :beee:

 

Consum Die Hard ca pe popcorn. In cate o seara cand sunt prea obosit ca sa mai gandesc, pun un film si ma relaxez cum salveaza America si/sau lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acuma serios, filmele astea nu cred că mai prostesc pe cineva care trăieşte pe planeta asta, sub aspiciile crizelor care nu se mai termină

aşa cum nimeni nu crede că Cenuşăreasa a avut piciorul perfect pt a trăi o poveste de dragoste nesfârşită cu Făt-Frumosul ei

 

doar că filmele de genul, ca şi basmele, te scot un pic din realitatea cotidiană şi cred că fac un pic bine la moral

dacă mă enervez şi plâng pe viu din cauza justiţiei corupte şi nedrepte de exp sau pt că moare pacientul aşteptând cu orele în faţa cabinetului, iar apoi mă uit la un film la fel, îmi vine s-o dau dracului de viaţă şi să dau cu toporul în tv

mai bine măcar în câte-un film să câştige omul procesul corect şi să nu-mi stea popcornul în gât

Editat de Diela
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma distreaza stereotipurile etnice din filmele americane de categorie B (C, D etc.). Cateva sunt un "must be" pentru filmele c-o anumita tematica:

 

Sudul Statelor Unite este locuit de

1. rednex/hillbillys rasisti, canibali si mutanti.

2. rasisti din KKK care abia asteapta sa mai prajeasca un tanar negru ce se pregateste sa aplice pentru o bursa sportiva.

 

Sarbii sunt niste ticalosi care se ocupa cu genociduri, merg la nunti in haine de camuflaj, iar in timpul liber deturneaza avioane.

 

Rusii sunt niste malaci tacuti, blonzi, c-o forta supraumana, care abia asteapta sa fie batuti de boxerul latino-american.

 

Chinezii poarta costume stranse pe corp, fara rever, si stiu Gong-fu/Sanda Wushu fara deosebire. Si cateodata unul mai obez lucreaza pentru politia americana.

 

Francezii sunt un popor lesinat, gay, boem, care se da in vant dupa orice tampenie care are eticheta "arta" pe ea. (asta nu stiu de-i stereotip)

 

Si sa nu mai vorbim de porcaria neo-liberala cu "white man's burden".

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar în ultimii ani political corectness a stipulat faptul că în toate filmele trebuie să fie musai cel puţin un reprezentant negru sau latino, masculin sau feminin

Editat de Diela
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma distreaza stereotipurile etnice din filmele americane :

Sudul Statelor Unite este locuit de rednex / hillbillys rasisti

Asta nu e chiar stereotip. :lol:

 

iar în ultimii ani political corectness a stipulat faptul că în toate filmele trebuie să fie musai cel puţin un reprezentant negru sau latino, masculin sau feminin

Eu cred ca e mai mult chestie de bun simt si common sense sa apara si caractere de alta rasa sau etnie in filme, pentru ca filmele nu sunt facute sa reprezinte o utopie a omului alb / anglo-saxon si sunt facute pentru toate audientele, in special intr-o societate multi-culturala si multi-etnica precum cea din USA. Pentru ce sa plateasca negrii si latinii, sa vada numai filme cu albi ?

Hai, daca ar fi musai sa se bage cate un negru sau latino in filmele finlandeze sau cele romanesti, as mai zice, dar in cele americane e la mintea cocosului ca protagonistii trebuie sa fie tot pe atat de diversi precum realitatea sociala. Asta bineinteles daca filmele nu sunt rupte complet de aceasta realitate.

Nu cred ca tine de political correctness cat de faptul ca in sfarsit Hollywood a ajuns sa nu mai discrimineze asa rau precum facea prin anii 40,50,60.

 

Pe timpul lui Shakespeare femeile nu erau acceptate ca actori pe scena si barbati imbracati in femei jucau roluri feminine. Exact precum albi vopsiti pe fata jucau roluri de negri sau alti etnici in Hollywoodul de odinioara. Ei, cand femeilor le-a fost permis sa joace teatru pe scena, a fost din simt de dreptate si egalitate nu din political correctness.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer comediile tocmai pentru a evita realitatea cotidiana ( ca sa o citez pe Diela :P )

iar cei doi actori sunt printre preferatii mei

post-75509-0-71923900-1335261758_thumb.jpg

post-75509-0-52325300-1335261766_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×