Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Ce faci cand esti respins de o comunitate

Postări Recomandate

Locuiesc intr-o comunitate pe care nu ai considera-o compacta avand in vedere numarul strainilor si diversitatea etnica.

Nu m-am integrat niciodata desi sunt aici de aproape trei ani, pentru cam am descoperit rapid cat de ipocriti sunt oamenii, cum iti zambesc in fata si te sapa pela spate, si iarasi, cat sunt unii de bagaciosi.

La supermarket ti se uita in cos, cand te vad pe strada transmit mai departe la ce ora te-au vazut, cu cine erai si incotro te indreptai.

 

Mai nou ii aud din casa, sub fereastra, comentand in treacat (cu voce tare, sa auda toata strada) lucruri despre familia mea, desi practic nu ne cunoaste nimeni. Comenteaza ce se aude din casa, in timp real (cand trec ei pe acolo) sau de obicei; e ca si cand mintile acestor oameni ar fi goale si nu pot decat sa faca observatii asupra mediului care ii inconjoara.

 

In mod normal as ignora atitudinea asta insa incepe sa imi afecteze viata, in sensul ca oamenii isi aroga anumite libertati in a ne considera/ deconsidera in anumite feluri si a propaga impresii ca trompetele. Sa treci pe sub geamul omului comentand in gura mare lcururi (nu odata s-a intamplat) si stiind ca e posibil chiar sa te auda, mi se pare nesimtire.

 

Incep sa am impresia ca lipsa mea de reactie, lipsa de interes in a ii pune la punct ii incurajeaza.

As putea alege sa ignor situatia insa simt ca asa las lumea sa ma calce in picioare, denigrandu-ma chiar la poarta mea, si nu ma simt deloc comod in situatia asta. Dar nici nu stiu cum sa procedez pentru a ii face sa le fie rusine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici in strainatate nu are omul parte de liniste. :lol:

 

Traiesti intr-un oras sau municipalitate mica ? Ca de obicei in astea fiecare se "cunoaste" cu fiecare si isi stiu treburile unii altora, vrand nevrand. Daca ai trai intr-o metropola mare, ai avea parte numai de ignorare. N-ai cum sa inchizi gurile rele sau sa vindeci nesimtirea umana. Suporti si inveti sa dai opiniile lor la spate, sau te muti.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un sat mai mare. Dar da, unde se cunosc (si barfesc) toti intre ei.

M-am enervat si am deschis topicul asta, desi nu e o problema adevarata, sunt altele mult mai importante.

Daca le place sa asculte, au sa aiba ce auzi, ca sa ma distrez si eu ocazional. :o:

Daca m-as hotari sa incep un razboi psihologic contra mentalitatii de grup, fac pariu ca l-as castiga.

Aproape sigur insa nu merita timpul si efortul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Oamenii aia iti trebuie la ceva ? Vrei sa fii prietena cu ei ca sa te lase in pace ?

Eu am teorii opuse: cine are ceva cu mine trebuie sa se duca dracu' pentru ca voi avea si eu ceva cu el. Daca nu se duce de bunavoie, il ajut.

 

Nu pune la suflet,Finnian.Ei nu te resping pe tine personal,ei nu au ce face altceva.Orice noutate este bine venita,pentru ca le alunga plictiseala din suflete.

Confirm.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e.

 

De fapt nici nu e vorba de respingere, ca asta ar insemna ca as fi cautat sa ma integrez, ceea ce nu am facut, pentru ca vad cum se barfesc intre ei la greu; cum e un grup adunat undeva si pleaca unul, brusc devine el subiectul discutiei. Am observat asta fara intentie, cand asteptam oameni sa iasa din anumite locuri.

 

De fapt in sinea lor stiu ca nici ei nu sunt ce par a fi, deci de ce sa creada asta despre altii.

Nimeni nu e chiar ce pare a fi; toti avem secrete, dileli, obiceiuri bizare.

Insa dinamica asta in interiorul grupurilor ii face sa se simta normali, presupun.

Chiar, de ce as atenta la normalitatea asta a lor cand trebuie sa fie atat de plictisiti incat nu au alta ocupatie.

Daca li s-ar lua si barfa, poate nu ar ramane cu mare branza cu care sa isi ocupe mintea.

 

Oamenii aia iti trebuie la ceva ? Vrei sa fii prietena cu ei ca sa te lase in pace ?

Eu am teorii opuse: cine are ceva cu mine trebuie sa se duca dracu' pentru ca voi avea si eu ceva cu el. Daca nu se duce de bunavoie, il ajut.

 

Corect :lol2: .

Nu, a fost doar o chestiune de orgoliu, presupun.

Orgoliul e o boala grea. :)

Ma vor uita rapid cand vor ajunge la casa urmatoare si vor incepe sa ii discute pe cei de acolo. Noi suntem mai interesanti pentru ca nu facem asta; ii irita pe oamenii astia sa nu stie totul despre viata cuiva.

Dar asa e, nu vreau nimic de la ei, nu ma intereseaza.

M-a deranjat lejeritatea cu care il comentezi pe unul in gura mare chiar la poarta lui, nici macar in atmosfera privata a propriei case. Dar o sa am grija sa nu mai trec cu vederea cand se mai intampla. In rest, nu are de ce sa imi pese.

 

Drept pentru care va rog sa inchideti topicul. Nu de alta dar nu vreau sa las impresia ca as avea intr-adevar o problema cand e un fleac.

Scuze ca mai deschid si topice care nu isi au rostul. :o:

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am integrat niciodata desi sunt aici de aproape trei ani, pentru cam am descoperit rapid cat de ipocriti sunt oamenii, cum iti zambesc in fata si te sapa pela spate, si iarasi, cat sunt unii de bagaciosi.

La supermarket ti se uita in cos, cand te vad pe strada transmit mai departe la ce ora te-au vazut, cu cine erai si incotro te indreptai.

Esti altfel decat ei. Pentru ei esti o ciudatenie. Pentru ca nu te amesteci cu ei, te toaca. Tu ar trebui sa fi mandra ca esti altfel, nicidecum sa te consumi pentru asta.

 

Eu in locul tau as face misto la greu de ei. Probabil ca nu esti genul sa faci asta dar daca nu reactionezi nicicum, macar nu te mai consuma si cultiva-ti rabdarea pana apare cineva nou in zona sau se plictisesc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fini, intr-o zi treci si tu pe la geamul lor, baga capul inauntru si zi zambind cu gura pana la urechi

"Salutare vecini, pe cine barfim in seara asta ? Cui din cartier i-e randul ? " :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O noua senzatie loveste thread-urile roportaliene: conflictele izolate dintre vecini si alti cetateni co-locatari.

Dupa necazul Dariannei, ne lovim de o situatie mai ampla, raspandita nu numai la nivel de cartier.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fini, intr-o zi treci si tu pe la geamul lor, baga capul inauntru si zi zambind cu gura pana la urechi

"Salutare vecini, pe cine barfim in seara asta ? Cui din cartier i-e randul ? " :lol:

 

Ar fi tare daca as sti cine sunt, dar nu stiu, doar ii aud vorbind.

M-au interesat atat de putin persoanele lor si niciodata nu am deranjat pe nimeni, nu cu intentie oricum, tocmai de asta m-au enervat comentariile lor. Daca eram la fel si mergeam din casa in casa cu barfa, inteleg sa merit acelasi tratament.

 

O noua senzatie loveste thread-urile roportaliene: conflictele izolate dintre vecini si alti cetateni co-locatari.

Dupa necazul Dariannei, ne lovim de o situatie mai ampla, raspandita nu numai la nivel de cartier.

 

Cu siguranta nu e un fenomen nou si a existat si in societatile tribale.

Lasand la o parte ironia ta. :) Nu e o problema, e un topic deschis aiurea. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×