Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

mah, omule asta e un forum nu un centru de diagnostic!! :doh:/>/>

si eu tot nu inteleg ( deh, mai inceata la minte :blink:/>/> ) ce vrei de fapt? sa ne convingi ca esti bolnav sau sanatos !!??

vreau de fapt să alung nourii roz care plutesc împrejurul fiecărui care crede că psihiatria e medicină şi se bazează pe lucruri demonstrate, un argument în plus la filmul de pe youtube este: http://www.cchr.org/.

 

Ca să concretizez vă aduc aminte că dacă te duci la medic cu dureri în piept fără a-ţi face anumite investigaţii nu-ţi dă tratament, lucru ce lipseşte la psihiatrie. de aici reiesă că fenomenele descrise de psihiatrie nu sînt boală şi tratamentul propus de ei are efect negativ. Mai este evident că psihiatria se mişcă într-o direcţie greşită mai ales că la bazele ei stă modelul omului fără spirit sau suflet, şi după teoriile vvechi de cîteva sute de ani gîndurile apar datorită schimbului de substanţe chimice în creier. exemplu rezultatele cercetării plantei sunătoare în combaterea depresiei în comparaţie cu un medicament antidepresant psihiatric care nu a dat rezultate pozitive mai bune ca placebo, http://en.wikipedia.org/wiki/St_John%27s_wort#Major_depressive_disorder în schimb sănt multe mărturisiri şi dovezi că are efecte negative.

 

Permite-mi sa ma indoiesc de observatiunile domniei tale, pe baza motivului ca fiind dumneata preocupat sa asculti vocile este posibil sa nu fii fost chiar asa atent la ceea ce se petrece in jurul tau.

Eram tot aşa de atent ca şi în această emisiune: caută pe youtube: Omul care vorbeşte cu stafiile

 

sînt eu acolo.

Editat de Călin Ţurcan
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat din nou sa lucrez si nu am reusit.De 2 ani tot incerc sa pastrez un loc de munca si nu reusesc.Si m-am saturat sa traiesc in conditii mizere, sa nu am ce sa mananc, sa nu am caldura in camera in care stau, sa traiesc cu parinti mei bolnavi psihic, sa nu am prieteni o iubita si oameni care sa ma iubeasca.Nu stiu ce sa fac dar mi-am dat seama ca singur nu o sa reusesc singur, si m-am gandit sa incerc o alta strategie.Oricum nu mai am de gand sa traiesc asa.Pe 20 decembrie inplinesc 23 de ani si realizez ca pierd timpul.Vreau sa ma bucur de tineretea mea pt ca e o perioada unica pe care nu o mai poti aduce innapoi.Si la batranete vreau sa fiu un bunic iubit de toata familia.Si daca nu fac nimic si stau nu o sa mai am nimic, nici familie nici oameni sa ma iubeasca.Asa ca m-am gandit sa fac cunva sa arat oamenilor cine sunt si ce pot face.Vreau sa stie toti, ca sufar si nu mai pot trai asa. Si nu am de gand sa ma sinucid pentru ca e ceva in interiorul meu ce nu merita sa moara.Acum 2 ani in afara de un suflet minunat aveam si o minte stralucita pe care vreau sa o recapat.Cu mintea mea puteam construi un oras.Nu stiu ce voi face dar m-am gandit sa fac ceva care sa uimeasca lumea de exemplu sa construiesc o barca sau un avion sa tranversez atlanticul.Ce credeti daca fac asta si lumea va afla va fi cineva dispus sa imi ofere ajutor, adica un loc unde sa locuiesc, mancare si sedinte de psihoterapie.Vreo fundatie ceva .Eu cred ca da pt ca eu innainte as fi putut sa salvez un copil de la innec chiar daca eu as fi murit, numai ca sa se poata bucura in continuoare de viata, si cred ca mai sunt oameni ca mine dar nu foarte multi.Si mi-am dat seama ca pe forum sunt si persoane care nu au reusit sa realizeze ce si-au dorit si care vor sa ma traga si pe mine in jos, le rog sa nu posteze.Multumesc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-ai 23 de ani si te vaiti ca unul de 80 de ani. Pai eu abia la 24 de ani am avut primul loc de munca, si nu am o minte mai stralucita ca a ta. Doar ca ma aveam pe mine, pe cand tu nu stiu daca poti spune acelasi lucru despre tine. Daca te pierzi, atunci chiar ca ramai fara absolut nimeni si nimic. Nu e totul pierdut nici la 23 de ani nici la 30, 40, dar nu cred ca vrei sa vezi asta pe pielea ta, nimeni nu vrea.

Deci lasa linsul ranilor si fa-ti un plan, propune-ti niste teluri/obiective pe termen mediu si lung realizabile, si fii cine vrei sa fii, fa ce trebuie ca sa nu-ti fie rusine cu tine. Si termina ca vaicareala, nu este o ocupatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat din nou sa lucrez

Uite care-i chestia crezi tu sau nu crezi tu eşti influenţat de entităţi ca spiritelee stafiile alte forme de viaţă prin transmiterea ţie a sentimente, dorinţe, g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc Athmy, numai incurajari si sprijin am din partea ta, in tot ce ai scris ai incercat sa ma faci sa inteleg ca singura solutie pentru mine este sa nu ma mai vait atat si sa incerc sa fac ceva pentru a deveni independent.Dar am incerecat si nu imi iese.De vinerea trecuta lucrez ca sofer taxi.Totul a fost ok.Chiar planuisem sa strang bani pana la inceputul primaveri, si sa infiintez o Societate cu Raspundere Limitata(SRL) sa cumpar o dacie papuc, sa inciriez taraba intr-o piata, casa de marcat, cantar, un aviz de la primarie si bani de marfa(legume-fructe).As fi putut scoate usor 800-1000 de euro pe luna.Dar alartaieri din cauza oboseli nu am mai reusit sa fiu rational, daca cineva ar fi incercat sa ma calce pe c...o'''a,,,i---e nici nu mi-as fi dat seama.Asa ca decat sa ma las phuuuthuut in cap de alti schizofreni(nebuni) am preferat sa stau acasa urmatoarea zi, sa ma odihnesc.Astazi sunt fresh am iesit la munca totu ok bossu nu sa suparat, i-am promis ca o sa ii explic de ce nu ap lucrat ieri.Nu stiu ce i-as putea spune, m-am gandit sa ii spun adevarul, si sa ii propun sa lucrez o zi da una nu, ceea ce nu prea e posibil pt ca daca masina sta degeaba el pierde 60 de lei pe zi(12 0re). Si nici sa gaseaca pe alcineva care sa lucreze o zi nu una da nu o sa gaseasca.Asa ca din nou raman fara loc de munca, si ma tem sa nu devin complet irational.Mi-am dat seama ca in momentul cand nu o sa mai cred deloc in mine atunci va fi finalul, asa ca fac ce pot sa dovedesc ca eu sunt eu si nu am nici o legatura cu parintii mei.Sustin in continuare ca nu am halucinatii si ca sunt am fost tipul ala inteligent de care am scris in primul post.Daca as spune cine am fost americanilor m-ar crede pt ca la ei tehologia e ceva normal.Este ceva normal sa stii sa creezi lucruri cand le creezi din dorinta de a te face fericit pe tine si pe cei pe care ii iubesti.Dar la noi in romania sunt multi oameni care nu se iubesc pe ei daramite pe ceilalti. . A si apropo am inventat un nou tip de motor care poate functiona cu benzina(aprindere prin scanteie) si cu motorina(cu aprindere prin conpresie) la aceeas greutate poate dezvolta o putere cu 80-120% mai mare.L-am proiectat la 16 ani cand am invatat cum functioneaza motorul in 4 timpi, ma fascinat si mi-am dorit sa creez un altfel de motor.l-am proiectat si abia acum cateva luni am facut cateva modificari la el si mi-am dat seama ca functioneaza.Nu va puteti da seama ce am simtit.Daca as putea sa il brevetez si vreo companie auto mi-ar cumpara proiectu as primi un procent, si toata viata nua as mai avea probleme cu bani.Vam pupat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu n-ai facut o facultate? De ce nu te angajezi in domeniu?

 

Apoi, stai linistit, toata lumea are zile proaste, ale mele cel putin sunt cam la limita depresiei, dar asta sunt si altii s-au obisnuit cu mine, pana si eu m-am obisnuit. Doar ca mi-am gasit de lucru ceva la care ma pricep si care imi face cat de cat placere. De aceea nu mi se reproseaza prea multe, desi ar fi destule.. Dar daca te descurci e ok, nu ti se cere sa dai mai mult decat esti in stare. Si daca mi s-ar cere as refuza. Imi stiu limitele si incerc sa le impun pe cat posibil si celorlalti sa nu ma creada ca pot face ce nu as fi capabila. Si asa merg mai departe.

 

Oricum, este important sa te cunosti pe tine si sa nu te bagi in situatii care stii ca te depasesc. Dar pana colo, poti face o multime de lucruri cu minim efort: sa socotesti, sa asculti pe altii, sa raspunzi la intrebari in legatura cu ce faci, sa inveti ceva nou in pasi mici, etc. Important e sa vrei si sa nu dai inapoi la cel mai mic obstacol. Obstacolele sunt acolo pentru provocare, nu inseamna ca la orice greutate nu poti face fata. Doar sa iti stii limitele si in rest sa fii prezent, nu dai inapoi decat daca nu te intereseaza deloc consecintele si ai alt plan mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....De vinerea trecuta lucrez ca sofer taxi.Totul a fost ok.Chiar planuisem sa strang bani pana la inceputul primaveri, si sa infiintez o Societate cu Raspundere Limitata(SRL) sa cumpar o dacie papuc, sa inciriez taraba intr-o piata, casa de marcat, cantar, un aviz de la primarie si bani de marfa(legume-fructe).As fi putut scoate usor 800-1000 de euro pe luna.Dar alartaieri din cauza oboseli nu am mai reusit sa fiu rational, daca cineva ar fi incercat sa ma calce pe c...o'''a,,,i---e nici nu mi-as fi dat seama.Asa ca decat sa ma las phuuuthuut in cap de alti schizofreni(nebuni) am preferat sa stau acasa urmatoarea zi, sa ma odihnesc.Astazi sunt fresh am iesit la munca totu ok bossu nu sa suparat, i-am promis ca o sa ii explic de ce nu ap lucrat ieri.Nu stiu ce i-as putea spune, m-am gandit sa ii spun adevarul, si sa ii propun sa lucrez o zi da una nu, ceea ce nu prea e posibil pt ca daca masina sta degeaba el pierde 60 de lei pe zi(12 0re). Si nici sa gaseaca pe alcineva care sa lucreze o zi nu una da nu o sa gaseasca.Asa ca din nou raman fara loc de munca, si ma tem sa nu devin complet irational.....

 

 

Ce ai sa faci in cazul asta, ori de cate ori te simti rau vei lipsi o zi de la servici? Cat crezi ca in conditiile astea, in perioada de criza , un patron te tine angajat? :-

Cat despre planuri - vad ca ai o multime, ba vrei sa construiesti ceva, ba vrei sa devii independent - ceea ce este ok, dar poate tu esti o fire mai "sensibila" ca sa ma exprim elegant si este necesar sa ai pe cineva langa tine care sa te sustina si sa te imbarbateze.

Si nu inteleg de ce iti acuzi parintii ca au grija de tine?

Sunt curioasa ce explicatie le-ai dat lor ca nu te-ai dus o zi la serviciu.

Sa stii ca a avea un loc de munca si de ai ajuta pe parintii tai cu bani pentru cheltuielile casei nu inseamna ca esti dependent de ei.

Chiar - iti ajuti parinti in gospodarie - financiar sau prin munca? :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca atunci cand obosesti pur si simplu nu mai poti sa te aduni. Problema este ca planurile lui sunt cam irealiste si nu i se potrivesc, cred ca pentru nivelul lui intelectual si de energie nu sunt deloc cea mai buna alegere. Nu il cunosc, dar nu cred ca i se potriveste nici taximetria si nici vanzarea de legume in piata. Pare ca a facut mai multa scoala decat atat iar aceste solutii sunt fortate. Ca si cum eu care am trait toata viata la oaras mai mult sau mai putin nemiscand un deget, merg la tara la prasit. Nu ca nu as vrea, dar as fi total pe dinafara, ca de altfel in multe o multime de ocupatii. Ar tine poate o saptamana-doua pe post de incercarea moarte n-are, dar nu as rezista foarte mult. As rezista doar daca urmatoarea alternativa ar fi sa mor de foame sau sa cersesc sau sa ma intorc pe capul parintilor, ceea ce n-as face. Deci as rezista cat ar fi nevoie, dar as prefera sa caut alt mijoc de trai mai potrivit vietii pe care am dus-o si pentru care sunt mai apta. Pentru bani merg si asa ocupatii, dar iti trebuie alt vis sa te sustina, pentru ca pe termen lung clachezi daca nu esti tare.

 

Eu ma mir cum a avut curaj sa se intoarca a treia zi la munca. A avut mare curaj. Dar sa inteleaga ca daca i-a mers o data, seful lui chiar e un om cum nu se intalneste prea des, si sa nu ii forteze mana impunandu-si propriile conditii. S-ar putea sa nu tina. Dar daca nu se poate alfel, ar putea incerca. Este greu in taximetrie, iti trebuie multa determinare. Poate sa stranga din dinti o vreme dar nu prea mult. Cu astfel de job-uri e posibil sa dai gres si sa nu te invinovatesti prea mult, dar totusi sa invete ceva si sa cumuleze oarecare experienta care sa ii foloseasca la un potential serviciu in care sa isi foloseasca si pregatirea intelectuala.

 

Oricum, nu este o solutie sa se intoarca mereu la trecut, cine a fost si cine il sustine. Viitorul si prezentul il vor invata sa se accepte si sa nu mai dea inapoi. Nu mai este copilul parintilor lui de ceva vreme, de cand a plecat prima data de acasa. La mine asa a fost.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×