Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pentru mai multe.In special din cauza problemelor cu memoria, si lipsa motivatie, un fel de nepasare asa, de ex uitam sa las cheile la scuter la magazin seara cand plecam, o data am uitat sa predau bani si ma sunat casiera, tomai intrasem la metrou, am avut si un incident cu scuteru, mi sa intamplat sa mai vars mancarea in scuter, chiar am calat motorul la scuter pt ca am uitat sa pun ulei, intarziam, nu mult da intarziam tot asa din nepasare ceva de genu ca nu am reusit sa imi implinesc ceva ce imi doream si acum nu mai imi pasa de nimic sunt neglijent nu prea imi mai pasa nici de mine, daca patesc ceva de exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa iti pese cand o sa te doara ceva. Mai bine te preocupi sa duci o viata sanatoasa si cat de cat echilibrata, pentru ca daca iti faci ceva cu mana ta, sau din nepasare crasa, o sa regreti toata viata. Este important sa fii sanatos si functional, chiar daca nu realizezi asta pana nu pierzi sau esti afectat. Restul ce spui tu despre memorie, motivatie, materie cenusie, etc. pot fi luxuri. Important e sa fii sanatos si in siguranta. Serviciul iti ofera siguranta si independenta, nu e mult dar e de baza. Restul poti trai si fara ele.

 

Daca ai siguranta si independenta te poti bucura de un film, poti alege o carte si sa te imbogatesti spiritual cu ea, poti visa si sa te apropii de visele tale, poti fi ce iti doresti sa fii. Dar acestea au un pret, nimic nu e gratuit. Pretul este un efort minimal dar concentrat spre organizarea vietii care sa iti ofere siguranta si minim confort. Dar daca nu le ai pe acestea, va fi foarte greu sa gasesti un sens existentei si de aici problemele tale se vor acutiza.

 

Si eu am fost data afara pe la inceputurile mele, dar am mers mai departe. Important e sa nu ai regrete, daca faci ce depinde de tine este suficient pentru ca esti impacat cu tine. Mecanismele interioare nu trebuie sa se impotmoleasca, noi le dam motive sa continue.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai hartie ca esti bolnav de schizofrenie paranoida, de unde stii ca asta e boala de care suferi?

Inteleg din cate ai scris ca te-ai autodiagnosticat.

Nu-i problema, e ceva normal, cine te poate cunoaste mai mult decat tine insuti?

Problema e ca te-ai diagnosticat prost.

Tu suferi de ergofobia, nu de schizofrenie.

Multi bolnavi de ergofobia sunt diagnosticati gresit ca depresivi sau schizofreni.

Din pacate, nu exista leac la aceasta boala.

Dar poate il descoperi tu, ca ai talent de inventator.

Sa vii sa ni-l spui si noua, sa nu fii egoist.

Multa santate!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu de unde stii ca sufar de ergofobie, din 3 posturi.Oricum m-ai facut curios. O sa caut un pic pe net sa vad daca ma regasesc.Oricum ma simt bine acum, mi-am dat seama, si-am facut niste schimbari.Acum chiar incep sa am sperante de viitor.Si chiar abia astept sa ma angajej, sa strang bani si apoi sa ma apuc de reparat electrocasnice.Daca reusesc sa ma vindec cred ca chiar sunt un geniu.Asta e un motiv bun sa scriu o carte.

 

Da, am cautat pe net si nu am ergofobie.Ar fi fost ceva simplu.Eu am boala aia care te transforma dintr-o persoana care isi conduce viata, intr-un boschetar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, am cautat pe net si nu am ergofobie.Ar fi fost ceva simplu.Eu am boala aia care te transforma dintr-o persoana care isi conduce viata, intr-un boschetar.

 

Tu ai boala aia care se manifesta prin lipsa de responsabilitate.

Responsabilitate fata de sine in primul rand, apoi fata de toti membrii societatii.

 

Tu nu iti preiei responsabilitatea propriei vieti. Cine vrei sa ti-o preia, in conditia in care numai tu poti face asta?

 

P.S. Ergofobie este frica de munca.

Atata timp cat tu, in mod inconstient ( prin asa zisele "neatentii nevinovate") din cate vad, iti sabotezi sansele de a munci, se cheama ca ai ergofobie.

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai boala aia care se manifesta prin lipsa de responsabilitate.

 

La boala asta asa se vede totul de unul care inca le are pe toate!!! Viata respectivului insa este una de neinteles pentru multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca pierderea increderii in sine duce omul la cersit bani.

Pune mana si cauta-ti de lucru ca la dat cu tarnacopul sau la maturat strada n-ai nevoie de incredere in sine. Forta de munca sa ai. Mai mare rusinea, om tanar si sanatos la 22 de ani sa cersesti bani de la straini. Du-te la televiziune poate te baga la vreo emisiune de caterinca ca sa rada si cu fundul de tine.

Tara arde si baba se piaptana. Unii oameni saracii cu familii de intretinut, datorii pana in gat, bolnavi cobza, muncesc pe branci sau sar de la etaj de disperare, pleaca la spalat cururi batrane occidentale pe cativa euro pe luna in timp ce copiii le cresc singuri acasa cu bunicii sau rudele, iar tu ne freci la melodie cu ce-ti doreste tie inimioara. Casa, gradina, masina, garaj. Pentru astea se munceste frate ani de zile din greu. Si eu imi doresc nespus de mult un Aston Martin. Ce sa fac, sa las contul aici ? Poate deconteaza careva. Si eu mi-am pierdut increderea in sine de cand am imbatranit si nu mai arat ca Cindy Crowford. Vai saraca de mine. Hai sa bocim laolalta.

Stai sa vars o lacrima de mila ta. :focus:

Si nu te mai diagnostica singur. Tu ai nevoie de o lectie drastica de viata sau o bataie buna, nu de psihoterapie.

Editat de UFT
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×