Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

 

Cred ca o sa intru in tabara alora care striga ``jos cinismul, lipsa de umanitate si alienarea omului contemporan!``.

 

 

On: daca este vorba intr-adevar de schizofrenie, un tratament adecvat poate duce la integrare sociala, desfasurarea unei activitati recompensate financiar si la reducerea pericolului social.

 

Scuzati off topicul, precum si limbajul de lemn.

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa intru in tabara alora care striga ``jos cinismul, lipsa de umanitate si alienarea omului contemporan!``.

 

 

On: daca este vorba intr-adevar de schizofrenie, un tratament adecvat poate duce la integrare sociala, desfasurarea unei activitati recompensate financiar si la reducerea pericolului social.

 

 

 

1. Ma bucur ca schimbi tabara. Nu ca fosta era mai rea. Dar o schimbare e oricand binevenita, ne scoate din cotidian.

 

2. Cam cate persoane diagnosticate cu schizofrenie ai vazut tu sa fie reabilitate si integrate social?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu am spus ca o schimb, am spus ca s-ar putea sa o schimb.

 

 

2. Am cunoscut o persoana diagnosticata cu schizofrenie care a dus o viata relativ normala (avea un job si un salariu bun), urmand un tratament medicamentos. A murit intre timp, de-aia am folosit timpul trecut.

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

schizofrenic sau nu omu' n-a mai dat pe aici de 4 zile si dupa cum e scris primul post se vede ca e un copy/ paste !! :o: de pe undeva din lumea mare si nemarginita, schizofrenica, sau nu, :crazy: a internetului ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io creca a primit un fax de la spirite, l-a scanat, l-a ocr-izat, a dat copy/paste si dupa aia l-a pus pa roportal.

 

Asta, ca sa nu creez disonante.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre schizofrenie si tratarea ei pe calea pseudostiintei, ce sfaturi sau remedii ti-au indicat?

 

uite aici e tot ce mi-au spus: amurgul.wordpress.com

 

eu cred ca tu esti sanatos, dar te-au luat in vizor cateva spirite schizofrene rau

 

şi eu şi spiritele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai intrat de mult pe topicu asta , de fapt am verificat comentariile urmatoarea zi, si de atunci nu am mai intrat.Nu am reusit sa ma logez.Le multumesc celor care au incercat sa ma ajute,ba chiar am fost la fundatia estuar dar nu au putut sa ma ajute, trebuia sa aduc o adeverinta ca sufar de boli psihice si nu am avut cum sa aduc ca nu sunt in evidenta cu boli psihice la medicul de familie si nu aveam nici bani pentru o evaluare psihologica.Oricum nu oferea ce asteptam eu adica locuinta mancare si psihoterapie gratis.Trebuia sa platesc, dar mai putin.Asadar sa va povestec ce am mai facut de atunci.

Dupa cateva zile de cand am deschis topicu a trebuit sa plec ca nu platisem chiria.Cand am plecat chiar mai aveam de platit pe doua saptamani, asa ca a trebuit sa plec fara stirea proprietarei, la plecare, chiar am furat mancare din frigiderul la alt chirias care mai locuia acolo, pentru ca aveam de gang sa dorm pe strada, si am vrut sa ma asigur ca cel putin o sa am ce manca o perioada. Am ales sa dorm in zona lacului de acumulare(care e secat) vacaresti cel dintre sos mihai bravu si sos vitan barzesti vis-a-vis de autovit.Nu am dormit decat doua nopti acolo, dupa care m-am intors in casa parintilor.Oricum mi-a prins bine acele doua zile, am avut destul timp sa imi dau seama ca nu am cum sa nu pot face nimic pe lumea asta, trebuie sa fiu si eu bun la ceva, doar ca nu am incredere in mine.Asa ca m-am intors acasa cu gandul ca o sa reusesc sa fac ceva. Am reusit sa ma angajez in iulie. Am lucrat cam o luna jumate si apoi am fost dat afara.Acum sunt parca lipsit de energie.Ma decid sa ma angajej si apoi ezit singur ca si cum nu as vrea, gasesc cele mai neinsemnate motive pentru a ma opri.

 

Si pentru cei care au lasat comentarii vreau sa raspund la cateva dintre ele.

 

In primul rand nu am halucinatii, nu am avut, si nu o sa am.

 

Cred ca ar trebui sa fiti mai seriosi cu probemele serioase.Adica e o chestiune oarecum de viata si de moarte.Sa fii mort la propriu e mai usor decat sa fii mort pe interior(de aia oameni se sinucid pt ca uneori e mai usor sa fii mort decat viu.

 

Si pentru diela. Diela se pare ca tu nu crezi ca am o problema, tu crezi ca vreau sa stau degeaba si sa fiu sponsorizat! Cei care cred despre mine ca sunt puturos, lenes, etc etc si ca vreau sa fiu sponsorizat ii rog sa nu mai posteze, nu am nevoie de nici un ajutor din partea lor.

 

Si app de mine mi-au disparut sentimentele prin ianuarie si am inceput sa le recuperez prin aprilie, in momentele alea chiar nu intelegeam de ce oameni rad si sint fericiti, dar acum stiu. Si tot recent am aflat ca oameni au sentimente parca pana acum as fi trait intr-o pestera.De mult ma chinui sa afluu ce ne leaga pe noi oameni si chiar daca simteam nu stiam ca acele sentimente ne leaga.

 

As aprecia dak cineva ar vrea sa vorbeasca cu mine aici pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×