Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salutare, am deschis acest topic sperand sa obtin ajutor, din partea persoanelor care vor sa ma ajute.

 

Sunt bolnav de schizofrenie paranoida de doar cateva luni de zile si am nevoie de bani pentru psihoterapie, chirie, mancare, imbracaminte etc

 

deoarece eu nu mai pot sa lucrez din lipsa de incredere in mine, motivatie, .

 

Pana sa imi pierd increderea in mine ma iubeam mult si eream mandru de mine pentru ceea ce stiam sa fac, si pentru cat valora ce stiam eu sa fac.

 

Ma pasiona in general tot ce tine de fizica si aveam o imaginatie bogata.

 

Ce stiam: cum functioneaza un motoru in 4 timpi(otto), 2 timpi, diesel chiar si motoru cu aburi. Stiiam principiile fizice prin care un avion,

 

elicopter, balon cu aer cald, submarin, vapor, automobil, o motocicleta functioneaza si multe altele.Stiam sa proiectez toate astea. Puteam sa

 

lucrez in afara si sa castig multi bani din asta.Imi doream sa emigrez, sa locuiesc intr-un oras nu foarte aglomerat, undeva prin suedia, olanda,

 

sau in state sau in australia, in romania nu ereau multi oameni care gandeau ca mine, mai ales la munca si peste tot pe unde umblam foarte rar gase

 

am oameni care sa aibe asfel de pasiuni care le are cei din afara, la noi in romania majoritatea oamenilor nu isi doresc sa faca mai nimic , se re-

 

semneaza sa munceasca toata viata pe un salariu de nimic, din care isi permit doar sa isi ea o masina in rate sau secand-hand sa mearga o data pe

 

an in concediu sa bea sa iasa la restaurand si cam atat.Se resemneaza in a fi parinti a isi creste copii si atat.Eu imi doream sa am libertatea

 

financiara ca sa imi permit sa am un apartament intr-un oras o casa in mediu rural deoarece imi place natura, animalele si vroiam sa am o gradina

 

cu pomi fructiferi altoiti chiar de mine,sa vad cum se nasc boboci de rata, sa am o pisica niste pasari ceva gen porumbei, ma rog imi doream sa

 

imi creez un asfel de loc magic, si imi mai doream sa am un garaj in care sa am mai multe moto clasice gen MZ, DKW, Jawa, M72, si una pentru cala-

 

torii cu prieteni si cu sotia.Mai imi doresc si o masina, un bmw e34 525i negru limousine, e o masina de fabricatie mai veche dar imi place.

 

Si imi doresc mai multe dar minimul ca sa fiu fericit ar fi o femeie care sa ma iubeasca si sa o iubesc, prieteni cu care sa beau si sa calatoresc

 

minim un amic care sa aiba pasiunile asemanatoare cu ale mele, si cam atat. Se pare ca cel mai mult imi doresc relatii cu oameni, lucrurile

 

materiale sunt pe locul 2.

 

 

 

Totul a inceput atunci cand mi-am pierdut increderea in mine.Cum mi-am pierdut increderea in mine? Simplu, faceam ceva ce aveam incredere in mine

 

ca pot sa fac si am mai facut de multe ori, si deodata m-am trezit ca nu mai pot sa fac acel lucru datorita unor inprejurari de care nu mi-am dat

 

seama in momnentul ala. Si asfel din "pot/stiu sa fac" devine "am crezut ca pot/stiu sa fac dar de fapt nu pot/stiu"

 

Dupa ce am ramas fara incredere in mine m-am uitat in jur sa vad daca gasesc pe cineva care ma iubeste si pot sa am incredere in acea persoana, nu

 

am gasit pe nimeni asa ca am inceput sa devin disperat sa ma tem pentru existenta mea.

 

Pana sa imi pierd increderea in mine scapasem de 3 dependinte fata de ei si anume:

 

1.Pentru ca imi dadeau de mancare.

 

2.Pentru menaj(spalat rufe, vase etc.)

 

3.Pentru ca sunt copil.

 

Mai ramasese doar sa plec din casa lor si eream complet liber.

 

Dupa ce mi-am pierdut increderea in mine am inceput din nou sa depind de ei.

 

Cea mai inportanta dependinta este cea pentru ca sunt copilul lor.

 

La ei copil inseamna: ca trebuie sa fiu supus lor, ca apartin lor pentru ca ei m-au facut, ca nu ma descurc singur, ca depind de ei.

La ei adult inseamna: persoana care se descurca singura, persoana libera sa faca ce vrea ea,

 

Dupa 18 ani scriptul imi spunea ca am devenit barbat, liber si ca ma descurc singur si asa a si fost. Pot sa spun ca m-am simtit cu adevarat bar-

 

bat si corpul reactiona conform credintelor. Glandele endocrine eliberau hormoni pt a ma simti exact cum credeam eream full de testosteron, mi se

 

dezvoltase musculatura, eream complet modelat prin grasime si muschi.

 

Dupa ce mi-am pierdut increderea in mine conform scriptului reiese ca sunt copil. Scriptul meu spune ca persoana care nu se descurca singura =copil, copil = apartin cuiva, depind de cineva, trebuie sa fiu supus cuiva.De aici si dependenta emotionala.

 

Maine va trebui sa parasesc locuinta in care stau cu chirie deoarece mi-am pierdut locu de munca si nu mai am bani sa platesc chiria.

 

Stiu ca pot sa ma vindec si nu o sa renunt chiar daca ajung in strada, ba chiar va fi o oportunitate sa rup dependintele emotionale si o provocare

 

sa imi recastig increderea in mine.

 

In orice caz nu am de gand sa traiesc asa, am doar 22 de ani si vreau sa fiu din nou cine eream acum un an jumate.

 

 

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale evidente, pentru ca am trecut dintr-un subiect in altu, pentru ca am scris cam mult.

 

Daca doriti sa ma ajutati cu bani, sau orice alceva ma gasiti la nr tel edit

 

Ma gadeam sa fac un sait in care sa cer donatii sau sa merg la o televiziune dar nu stiu daca cineva va dori sa ma ajute si in starea in care sunt

 

acum, nu stiu cine va dori sa ajute un lup inbracat in haine de oaie.Va multumesc anticipat.

Editat de Aseneth
datele de contact pe pm
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles cum ai devenit bolnav de schizofrenie paranoida, cine ti-a pus acest diagnostic si ce presupune boala (poate ea fi controlata?)

 

Increderea ne-o pierdem in diverse imprejurari si traim si fara ea, o tinem pe picioare. Greu se recapata, si ajuta mult sa nu fii tinut intr-o stare de dependenta cum spui tu, sa incerci sa o iei de la capat si sa supravietuiesti pe cont propriu. Dar foarte important este sa nu renunte toti la tine, sa ai un suflet care sa te accepte asa cum esti.

 

Mult succes! Ai niste vise minunate, sa nu renunti la ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt bolnav de schizofrenie paranoida de doar cateva luni de zile

 

Nu ai cum sa fi bolnav de schizofrenie de doar cateva luni. Cu boala asta te nasti, dar devine evidenta odata cu inaintarea in varsta.

Oricum, la cate cunostinte ai eu cred ca iti vei gasi de lucru destul de usor. Important e ca realizezi boala pe care o ai si e foarte important sa nu asculti de tot ce iti zice creierul. Stiu ca sfatul asta pare ciudat, dar e folositor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am deschis acest topic sperand sa obtin ajutor, din partea persoanelor care vor sa ma ajute.

Două noutăţi şi trei sfaturi

 

Noutăţi: prima, eu am fost diagnosticat ca schizofrenic paranoidal dar nu mă asociez cu bolnav de ce şi argumentele le afli citind de aici: http://www.roportal....__p__1060691770

 

a doua, nimeni n-o să te ajute, dacă nu le dai ceva excepţional, din simplu motiv că nu ştiu ce e asta să comunici, şi să fii influenţat de spirite, stafii. Mai ales că ei cei socotiţi sănătoşi cred în psihiatrie şi în puterea medicamentelor folosite de ea.

 

Trei sfaturi:

 

EDIT

Hai mai sus, mai sus, mai sus, ca să vadă că-i de urs!!! - citat de la malanca.

 

Şi şa sfîrşit ce are început, are şi sfîrşit, dacă o să lupţi ei o să cedeze şi o să te simţi mai bine şi mai liber rămînînd cu experienţa acumulată şi ştiind precis cum îs aranjaţi oamenii în straturi sociale, poţi folosi informaţia de pe blogul meu pentru televiziune, eu deja am fost la o emisiune o găseşti pe pagina: despre mine contacte.

Editat de Aseneth
fara tratament medicamentos neavizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Important e ca realizezi boala pe care o ai

 

Niciun bolnav psihic nu-si poate recunoaste boala, pentru simplul motiv ca manifestarile bolii in propria sa minte reprezinta realitatea sa. A-i cere unui bolnav care halucineaza sa-si recunoasca halucinatiile este echivalent cu a-i cere unui om sanatos sa recunoasca, ca fiind nereal ceea ce vede cu proprii sai ochi. Halucinatiile vizuale si/sau auditive sunt imagini si/sau sunete pe care bolnavul le vede si/sau le aude in mintea sa si pe care le percepe ca fiind reale!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Important e ca realizezi boala pe care o ai si e foarte important sa nu asculti de tot ce iti zice creierul. Stiu ca sfatul asta pare ciudat, dar e folositor.

Nu e ciudat sfatul, e de-a dreptul inutil pentru ca e imposibil de pus in practica. Ceea ce spui, inseamna discernamant. De unde vrei sa stie el DE CE ANUME SA ASCULTE SI DE CE NU? Cum crezi ca poate face el decantarea, cand el habar n-are cand are halucinatii si cand nu?

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciun bolnav psihic nu-si poate recunoaste boala, pentru simplul motiv ca manifestarile bolii in propria sa minte reprezinta realitatea sa. A-i cere unui bolnav care halucineaza sa-si recunoasca halucinatiile este echivalent cu a-i cere unui om sanatos sa recunoasca, ca fiind nereal ceea ce vede cu proprii sai ochi. Halucinatiile vizuale si/sau auditive sunt imagini si/sau sunete pe care bolnavul le vede si/sau le aude in mintea sa si pe care le percepe ca fiind reale!

Nu e ciudat sfatul, e de-a dreptul inutil pentru ca e imposibil de pus in practica. Ceea ce spui, inseamna discernamant. De unde vrei sa stie el DE CE ANUME SA ASCULTE SI DE CE NU? Cum crezi ca poate face el decantarea, cand el habar n-are cand are halucinatii si cand nu?

 

Băi negrule, termenul de boală e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×