Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Exista altruism?

Postări Recomandate

Sau toate actiunile noastre sunt determinate, chiar inconstient, de egoism?

Mi-as dori o viziune nestiintifica asupra subiectului, adica sa nu-l priviti prin prisma determinismului si, in in niciun caz, a teoriei genelor. Altfel, consider subiectul mort din fasa.

 

 

ce-mi iese daca-ti raspund?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt egoist. Si nici nu vad de ce ar trebui sa fiu blamat, atat timp cat nu invadez spatiul nimanui.

N-am deschis topicul pt. a blama oamenii egoisti, mai ales ca eu sunt unul dintre ei. :D

 

ce-mi iese daca-ti raspund?

Nada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe moment acum imi vine in minte altruismul parintilor pentru copii lor :huggles: (vorbind de oameni normali nu cei care au deficiente de comportamnt si isi lasa copii pe la tomberoanele de gunoi)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cf. studiilor, si parintii obtin, chiar daca inconstient, o anumita satisfactie din cresterea copiilor.

 

Dar da, cu siguranta si aici este implicat altruismul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conform bunului simt, orice actiune pe care o faci pentru altul si-ti da satisfactie, o faci de fapt pentru tine. Deci, nu e altruism. Altruism inseamna sa ajuti fara a simti nevoia de-a ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate, dar psihologii chiar recomanda un echilibru intre altruism si satisfactia personala; spun ei ca, in felul asta, rezultatele sunt mai bune/rapide. Acum nu stiu...era vorba despre psihoterapie, dar stiu ca facusera comparatia intre relatiile terapeut-pacient si parinte-copil.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×