Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Exista altruism?

Postări Recomandate

Sau toate actiunile noastre sunt determinate, chiar inconstient, de egoism?

Mi-as dori o viziune nestiintifica asupra subiectului, adica sa nu-l priviti prin prisma determinismului si, in in niciun caz, a teoriei genelor. Altfel, consider subiectul mort din fasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau toate actiunile noastre sunt determinate, chiar inconstient, de egoism?

Mi-as dori o viziune nestiintifica asupra subiectului, adica sa nu-l priviti prin prisma determinismului si, in in niciun caz, a teoriei genelor. Altfel, consider subiectul mort din fasa.

Mai exista subiectul asta p eundeva, pe ceva topic..sau mai multe.

In fine, egoismul asta e doar un concept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am stiut ca mai exista topice care sa trateze un asemenea subiect.

Editat de Pasarea_fleosnics

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place sa cred ca exista altruism.

Asa cum exista oameni buni sau oameni rai,exista si egoisti sau altruisti.

Nimeni nu se aseamana cu nimeni.

Dar trebuie sa-ti bazezi credinta pe ceva. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit in minte altruismul de natura sau inspiratie religioasa, si ma gandeam la Mama Tereza, plecand pe premiza ca daca mi s-ar cere sa personific altruismul, pe ea as da-o drept exemplu, dar dupa aceea m-am gandit asa : chiar si in cazul ei, este oare posibil ca inconstient, subconstient, altruismul ei sa fi fost manat de dorinta de multumi divinitatea pe care a proslavit-o toata viata si prin urmare sa-si asigure mantuirea propriului suflet, conform credintei la care a aderat ? Deci in final totul sa fi fost dintr-un egoism subconstient ....oare ? :think:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit in minte altruismul de natura sau inspiratie religioasa, si ma gandeam la Mama Tereza, plecand pe premiza ca daca mi s-ar cere sa personific altruismul, pe ea as da-o drept exemplu, dar dupa aceea m-am gandit asa : chiar si in cazul ei, este oare posibil ca inconstient, subconstient, altruismul ei sa fi fost manat de dorinta de multumi divinitatea pe care a proslavit-o toata viata si prin urmare sa-si asigure mantuirea propriului suflet, conform credintei la care a aderat ? Deci in final totul sa fi fost dintr-un egoism subconstient ....oare ? :think:

Personal cred ca n-ai cum sa te pui in slujba saracilor, muribunzilor ,orfanilor, bolnavilor, victimelor abuzurilor, timp de 40-45 de ani, doar ca sa te pui bine cu divinitatea. Se poate obtine mantuirea sufletului, pentru muuuult mai putin. :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista altruism.

 

De exemplu (iar asta e caz concret), parintii unei fete cu anorexie, avand o situatie materiala stabila, odata ce aceasta a facut progrese considerabile spre vindecare, au hotarat sa ajute si alti tineri in situatia ei.

 

Asta e altruism si, cu siguranta, exista nenumarate alte exemple de genul asta.

Editat de Miss_Nobody
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×