Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Rautate in stare pura

Postări Recomandate

Ma framanta ceva!

Am o vecina la etajul trei, mai in varsta, vreo 60 de ani, cred. E mutata de vreeeoo 3 ani, sa zic.

Asa si... si-a insusit, primavara trecuta, gradina din fata blocului. Toate bune si frumoase, pana aici, ca oricui ii place sa fie curat si frumos, floricele, verdeata, alea alea. Numai ca tanti asta exagera. La modul ca statea la balcon zi lumina si, daca se apropia cineva de gradina (copil, adult, caine, pisica), arunca cu apa. Mi-a zis, in cateva randuri, sa nu mai mangai cainii pe trotuar. :blink: Mie imi plac toate animalele, iar cateii din cartier, cand ma vad, imi vin in intampinare. Ce era sa le fac? Sa le zic, haideti pe strada, ca vecina nu ma lasa sa va mangai aici... :stars:

Asaaa, mai departe. Eh, de-a lungul timpului, ne-am tot certat cu ea, eu si alti vecini, ca ieseam din scara si ne trezeam cu apa in cap. Am inceput apoi, sa hranim o ciurda (:P) de pisici, sub balcoane, adica sub geamul celui de la parter, in dreptul gradinii, desigur. Ea si mai al naibii arunca cu apa, noi si mai al naibii ne certam cu ea. Pana intr-o zi (chiar nu ne mai certasem cu ea de cateva zile) cand si-a scos toate florile din gradina, toti pomisorii (nu a mai contat ca ea scosese din gradina TOT ce era inainte) si le-a aruncat la gunoi. :focus: Asta se intamla acum vreo luna, inca nu iesisera toate plantele. Vecinul de la parter, de cand s-a razvratit vecinica si pana acum, a tot plantat diverse flori, a pus gard viu, trandafiri, liliac etc.

Ieri, cand eram cu catelul afara, trece vecina cu barba-su, se opreste ostentativ in fata gradinii (ca eram eu aproape de ei si ii auzeam) si ii zice lui "Ia uite ce au crescut astea, ia sa cobori sa le scoti". Eu am ramas blocata. Nu ca i-as fi zis ceva, in momentul ala, ca am zis ca e doar gura de ea. Plus ca fac tot posibilul sa o evit, ca daca ii zici "buna ziua", ti-o pui in cap. Cam mahalagioaica.

Iar azi, cand veneam acasa, ce sa vad?! Dementa a scos o parte din flori, ce a considerat ea ca ramasese de la ea si, desigur, le-a aruncat la gunoi. Iesisera niste bujori de toata frumusetea. Nu erau infloriti inca, evident, dar erau niste tufe frumusele.

 

Eu inca sunt :stars: Sunt naiva, proasta, traiesc in lumea mea, dar asa ceva nu reusesc sa asimilez. Sa te superi pe niste oameni si sa te razbuni pe niste amarate de plante. Este asta rautate in stare pura? Sau starea naturala a oamenilor din prezent? A unora, ma rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca a facut-o din rautate... nu cred in rautate...

poate asa i-a fost scris... o fi avut nevoie de spatiul ei, o fi fost plecata demult de la tara, o fi avut nostalgii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca a facut-o din rautate... nu cred in rautate...

poate asa i-a fost scris... o fi avut nevoie de spatiul ei, o fi fost plecata demult de la tara, o fi avut nostalgii...

 

Cu atat mai mult. Eu vad oamenii de la tara ca fiind atasati de animale si plante, mai ales ca le cresc cu mana lor, depun efort, suflet sa le aduca intr-o anumita stare. Cum sa strici ceea ce ai construit tu, numai de dragul de a da o lectie cuiva?!

 

rautate, nerautate, asociatia blocului nu o poate da in judecata pentru vandalism si distrugerea proprietatii?

 

Nici nu m-am gandit la asta. Nu cred ca merita efortul, dar cred ca ar fi bine sa stie ce exista aceasta pisibilitate.

 

Vrei sa-ti zic ce poti sa-i faci ? :evil:

 

Eu as vrea sa o ocolesc. Sincer, ea si inca un vecin, ma incarca cu energie negativa. Imi par atat de rai, incat ma surprind gandind aiurea, cand sunt in preajma lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa o ocolesc. Sincer, ea si inca un vecin, ma incarca cu energie negativa. Imi par atat de rai, incat ma surprind gandind aiurea, cand sunt in preajma lor.

Pai atunci poti sa ignori gradina blocului si sa lasi restul vecinilor sa se certe cu ea.

Eu vorbeam de represalii :evil:

Nu gandi aiurea :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Darianna pare incredibil ce ai povestit! So' intampla si prin alte parti asa ceva sau doar la noi la romani? 8)

De fapt iuresul asta cu planteaza flori, scoate flori nu a folosit nimanui si din cate spui inteleg ca nici nu i-a cerut cineva sa se ingrijeasca de gradina asa ca nu vad de unde ideea asta ca trebuia sa se transforme intr-un fel de paznic al ordinii si curateniei din zona gradinii.

 

Cat despre partea

..."Am inceput apoi, sa hranim o ciurda () de pisici, sub balcoane, adica sub geamul celui de la parter, in dreptul gradinii, desigur. Ea si mai al naibii arunca cu apa, noi si mai al naibii ne certam cu ea. " aici stii si tu ca nu se procedeaza asa daca vrei sa rezolvi o situatie pentru ca in acest fel nu se rezolva problema ci eventual cum se spune prin popor nu faci decat sa torni gaz peste foc.

 

Cum crezi ca ar reactiona daca ati intreba-o cum de proceda de arata gradina asa frumos anul trecut !!?? :blow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×