Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Schimbarea numelui prin casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai daca fata nu-si schimba numele dupa barbat, cum isi mai convinge omul ca "e femeia lui " ?! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi oameni sunt mandri de sine fara a apartine sau a se identifica neaparat cu un grup, grupare, organizatie, institutie fie ea chiar si de familie. Sunt mandri de ei ca persoana nu de numele pe care il poarta.

Alti oameni sunt mandri de un nume, dar acela fiind numele cu care s-au nascut, numele familiei din care provin nu cel al familiei in care intra mai tarziu.

Unitate in familie poate exista si cand membri au nume diferite iar o familie poate fi disfunctionala in ciuda faptului ca poarta toti acelasi nume. Unitatea legata de nume este o iluzie.

:good: Bine le mai zici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar le intreaba asta, e o optiune.

vor ele sa-si schimbe numele, dar nu e obligatoriu.

 

 

si pana la urma de unde mentalitatea asta de a lua numele sotului? nu e o prejudecata ramasa din vremuri de demult cand deveneai doamna preoteasa, sau dobandeai nu stiu ce titlu? pai mai e cazul in zilele noastre? nu ar fi timpul sa renuntam si noi la chestiile astea stravechi? sa renunte femeile la mentalitatea ca cine stie ce VIP-uri devin ele prin casatorie !!! 8)

 

 

... iar unii barbati tin tare mult la asta

 

si asta e belea; cred ca 99% din barbati nu se mai casatoresc cu respectiva daca ea nu-si schimba numele dupa al lui si femeia ce sa faca, acum no' da cu piciorul la casnicie ca berbecu' de barbat vrea sa o vada in acte cu numele lui ca deh rade lumea de el....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si pana la urma de unde mentalitatea asta de a lua numele sotului? nu e o prejudecata ramasa din vremuri de demult cand deveneai doamna preoteasa, sau dobandeai nu stiu ce titlu? pai mai e cazul in zilele noastre? nu ar fi timpul sa renuntam si noi la chestiile astea stravechi? sa renunte femeile la mentalitatea ca cine stie ce VIP-uri devin ele prin casatorie !!! 8)

 

 

 

si asta e belea; cred ca 99% din barbati nu se mai casatoresc cu respectiva daca ea nu-si schimba numele dupa al lui si femeia ce sa faca, acum no' da cu piciorul la casnicie ca berbecu' de barbat vrea sa o vada in acte cu numele lui ca deh rade lumea de el....

 

Poate ca o parte din femei ar renunta, dar o mare parte sunt mai mult decat incantate sa nu ramana domnisoare si sa devina doamne, iar schimbarea numelui este o dovada ca asta s-a intamplat .

 

Gandeste-te cum e sa fi barbat si sa ai o femeie cu alt nume decat al tau .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Gandeste-te cum e sa fi barbat si sa ai o femeie cu alt nume decat al tau .

Wow. Ai dreptate. De neimaginat. Groaznic. Viata ar fi o farsa, un cosmar care nu se mai termina. Nici mancarea nu mai are gust, nici soarele nu te mai incalzeste, nici florile nu mai miros. N-ai mai putea sa ridici capul in lume de rusine. N-ai mai fi barbat. Toti ceilalti barbati te-ar privi cu mila sau dispret sau ambele. Dupa un timp stresul si frustrarea acumulate te vor face si impotent si de acolo pana la ati pune capat zilelor mai e un pic. rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow. Ai dreptate. De neimaginat. groaznic. N-ai mai putea sa ridici capul in lume de rusine. N-ai mai fi barbat. Toti ceilalti barbati te-ar privi cu mila sau dispret sau ambele. Dupa un timp stresul si frustrarea acumulate te vor face si impotent si de acolo pana la ati pune capat zilelor mai e un pic. rolleyes.gif

 

E ciudat, dar adevarat, pentru ca daca femeia are un alt nume decat barbatul, acesta are un apetit sexual mult mai scazut .

Asta se intampla in cazul barbatilor care nu au antecedente de acets fel in familie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ciudat, dar adevarat, pentru ca daca femeia are un alt nume decat barbatul, acesta are un apetit sexual mult mai scazut.

Asta se intampla in cazul barbatilor care nu au antecedente de acets fel in familie .

Sunt ferm convinsa ca numai si numai astor tip de barbati se poate intampla asa ceva. :lol:

Ori aia nu-s barbati, daca mandria lor de barbat si virilitatea atarna de ce nume poarta nevestele lor.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ferm convinsa ca numai si numai astor tip de barbati se poate intampla asa ceva. :lol:

Ori aia nu-s barbati, daca mandria lor de barbat si virilitatea atarna de ce nume poarta nevestele lor.

 

 

 

Pai daca arabii au cate 4 sotii, e normal sa le lase pe fiecare sa-si pastreze numele, pentru ca mare parte dintre ele "nu performeaza" suficient ca sa merite sa le schimbe "certificatul de inmatriculare" . :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wooow,chiar?

Nu am observat asta si eu nu port numele barbatului meu.Nu cred ca mai da cineva prea mare importanta acestui detaliu.

Pentru ce as renunta la numele parintilor mei,ca sa-mi iau un alt nume ce nu-mi spune nimic?

 

Nu ai observat pentru ca nu ai avut cum sa faci o comparatie pana acuma .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca arabii au cate 4 sotii, e normal sa le lase pe fiecare sa-si pastreze numele, pentru ca mare parte dintre ele "nu performeaza" suficient ca sa merite sa le schimbe "certificatul de inmatriculare" . :roll:

Daca vrei sa mentionezi anumite chestii in discutii in general, mai intai asigura-te ca esti dotat cat de cat cu un bagaj de cunostinte despre domeniile in care te avanti cu afirmatii. Precum observ ca ai ceva carente la anumite capitole, permite-mi sa te informez, ca sa stii pentru discutii viitoare. Cu toate ca poligamia este permisa "la arabi" (corect ar fi sa fi zis la musulmani, dar ma rog...) monogamia este regula nu exceptia. Arabii crestini care sunt de ordinul milioanelor, nu au dezlegare la 4 neveste in ciuda faptului ca sunt arabi. Ciudat nu ? I know. :roll:

 

 

Cat despre restul afirmatiei, nu ma obosesc sa dau raspuns pentru ca nu merita. Este idioata, badarana, mitocana si facuta in bascalie si umor de prost gust. Uneori acest tip de mistocareala este ceva tipic romanesc cand vine vorba de arabi si cutumele lor. Mari pretentii nu pot avea de la unele persone. Ata ete. :pardon:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×