Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Schimbarea numelui prin casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atunci cand se casatoresc femeile isi schimba numele dupa cel al barbatului.

Vi se pare un lucru util sau doar o alta forma de birocratie?

Schimbarea asta de nume mie mi se pare mai mult ceva de forma, care implica statul pe la ghisee si schimbat actele de identitate, permisul de conducere etc cand de fapt persoana este aceeasi.

Eu chiar nu inteleg de ce este necesara aceasta schimbare de nume. Mai simplu ar fi doar schimbarea statului casatorita/ necasatorita si cu asta basta. O sa spuneti ca se va pune problema ce nume va purta copilul, pai al tatalui asa cum se intampla si acum.

Si daca divortezi incepi din nou sa schimbi iar actele pe care le-ai mai schimbat o data la casatorie!! :stars:

Eu cred ca peste vreo 100 de ani se va renunta la metoda asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare util, si tocmai de asta in Codul Civil femeia poate sa aleaga cum sa se numeasca .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm... sa cugetam. Pe tine te cheama Popescu pe sot Ionescu si copilul va fi? Popescu IOnescu? Facem ca la spanioli cu 100 d enume? Oricum la noi el va lua numele tatalui si ei doi vor fi cu acelasi nume si tu pe unde vei fi? :stars:

Nu ma deranjjeaza nici macar ca sotul sa ia numele sotiei, dar sa aibe acelasi capatai ca se va face o harbabura, parerea mea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tu vrei sa sugerezi sa se renunte la nume, sa se treaca - eventual - la numere...

 

sa ne identificam dupa CNP ...

si-atat... sa scapam de birocratia starii civile, etc... si sa fim catalogati intr-un fisier, unde, pe baza codului numeric, sa se stie tot despre individ...

 

si tu o sa-ti strigi sotul dupa pozitia preferata, cred... 38, 68, (sau care-o fi aia, ca nu stiu ce e la voi)... etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de asta, am avut mari belele in facultate.

Eram inscrisa cu numele de fata, deoarece asa este procedura, nu ii intereseaza numele de casatorie, iar la unele examene ne prezentam cu buletinul. :doh:

Trebuia mereu sa alerg pe la Secretariat dupa o adeverinta care atesta cele doua nume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand se casatoresc femeile isi schimba numele dupa cel al barbatului.

Nu peste tot. In unele tari femeia isi pastreaza numele, si asta legal. De fapt trebuie sa si-l pastreze. E obligatoriu.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sechimbarea numelui mi se pare si o traditie, atat timp cat ca aproape toata lumea inca practica asa ceva.

 

Dar nu asta ma intereseaza, ci ma gandesc cat de complexa si influenta e specia umana, mai ales barbatul. :bear:

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de asta, am avut mari belele in facultate.

Eram inscrisa cu numele de fata, deoarece asa este procedura, nu ii intereseaza numele de casatorie, iar la unele examene ne prezentam cu buletinul. :doh:

Trebuia mereu sa alerg pe la Secretariat dupa o adeverinta care atesta cele doua nume.

 

asta e chiar unul din motivele pentru care spun ca este mai simplu sa nu se schimbe numele de familie dupa casatorie; este prea multa birocratie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hm... sa cugetam. Pe tine te cheama Popescu pe sot Ionescu si copilul va fi? Popescu IOnescu? Facem ca la spanioli cu 100 d enume? Oricum la noi el va lua numele tatalui si ei doi vor fi cu acelasi nume si tu pe unde vei fi?

Nu ma deranjjeaza nici macar ca sotul sa ia numele sotiei, dar sa aibe acelasi capatai ca se va face o harbabura, parerea mea.

Nu face vreo diferenta faptul ca femeia nu are numele de familie al sotului. Asa este in multe tari inclusiv in occident. Cand nasti, declari numele tatalui pe certificatul de nastere si copilul automat va fi inregistrat legal pe acel nume.

Asa face toata lumea care nu e casatorita la starea civila, care se afla in relatii de concubinaj sau chiar si de boyfriend-girlfriend. Cel putin unde locuiesc eu e asa.

Eu si sotul de exemplu , la timpul respectiv ne-am oficiat casatoria in orientul mijlociu si ca atare mi-am pastrat numele de familie dupa casatorie, nu l-am schimbat cu al sotului. Cand nasc, copilul va purta automat numele de familie al sotului. Numele meu de familie nu are nici o legatura cu ce nume va purta copilul nostru. Pe astia aici ii intereseaza in primul rand numele tatalui pe certificatul de nastere si acel nume il va purta copilul. Mama este trecuta si ea pe certificat dar nu are impact asupra numelui de familie al copilului decat daca tatal este declarat ca fiind necunoscut. Atunci copilul automat poarta numele de familie al mamei sale.

 

Deci nu e absoult nici o harababura. In unele tari si culturi, a schimba numele de familie al femeii este considerat o insulta la adresa familiei si a tatalui ei, de aceea nu se practica. Deasemenea are deaface cu linia familiala a fiecaruia care este mentinuta.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×