Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salut

As dori sa izolez un apartament,acesta este la parter si pe colt.

La izolarea apartamentului as dori sa procedez in felul urmator:-primulstrat cu polistiren de 5cm expandat si al doilea strat cu polistiren de 5cm extrudat aplicat pe polistirenul expandat.

Eu cel putin m-am gandit ca izolatia termica pe care am precizat-o mai sus ar fi un pic mai buna decat cea cu polistiren de 10cm expandat.

M-am gandit la aceasta metoda pt ca iarna nu simt un pic de caldura.Caldura pe care o primesc este de la reteaua termica centralizata.La acest apartament sunt trei pereti situati la exterior si unul la interior acesta fiind pe casa scarii.

Ce parere aveti?

Este buna ideea la care m-am gandit?

Este buna procedura si corecta din punct de vedere teoretic si aplicativ?

Va multumesc frumos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

As dori sa izolez un apartament,acesta este la parter si pe colt.

La izolarea apartamentului as dori sa procedez in felul urmator:-primulstrat cu polistiren de 5cm expandat si al doilea strat cu polistiren de 5cm extrudat aplicat pe polistirenul expandat.

Eu cel putin m-am gandit ca izolatia termica pe care am precizat-o mai sus ar fi un pic mai buna decat cea cu polistiren de 10cm expandat.

.......

 

In baza carei logici ai tras aceasta concluzie ?

Eu am izolat (casa particulara) la interior cu un fel de vata de sticla protejata cu folie metalica(nu stiu cum se numeste exact)iar la exterior cu polistiren de 10 cm. Am castigat 4-5 grade la temperatura de interior iaarna , in zona de munte (Brasov).

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

As dori sa izolez un apartament,acesta este la parter si pe colt.

.....primulstrat cu polistiren de 5cm expandat si al doilea strat cu polistiren de 5cm extrudat aplicat pe polistirenul expandat.

 

.....

 

fiind la parter poti izola apartament si la interior si la exterior cu toate ca multi considera ca daca ai izolat la exterior nu mai e nevoie de izolatie la interior dar aici e discutabil; polistirenul expandat si vata bazaltica sunt destul de des folosite si asigura o izolatie buna

cat despre polistirenul extrudat, eu stiam ca este mai scump si este pentru fundatii si terase, nu cred ca financiar merita sa il folosesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In baza carei logici ai tras aceasta concluzie ?

 

Umbla vorba ca polistirenul extrudat are coeficientul de transfer termic (lambda) mai mic decat polistirenul expandat, ceea ce in anumite cazuri este adevarat. In medie ele au cam asa:

expandat: 0.030-0.038W/mK

extrudat: 0.029-0.039W/mK

 

Diferenta de o miime insa nu justifica si diferenta de pret ca sa pui extrudat la peretii de exterior.

Daca vrei sa ai cea mai buna izolare, alege un expandat cu densitate mai mare, sau daca bugetul iti permite, chiar grafitat.

Ca diferenta intre ele, sa luam ciferele de la un singur producator, Swisspor:

expandat 80 : 0.37W/mK

expandat 100: 0.035W/mK

expandat 200: 0.032W/mK

extrudat: 0.035W/mK

expandat grafitat: 0.031W/mK

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ar mai putea fi vorba si de rezistenta mecanica mai mare a celui extrudat. Dar nu stiu daca diferenta de pret merita alegerea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai putea fi vorba si de rezistenta mecanica mai mare a celui extrudat. Dar nu stiu daca diferenta de pret merita alegerea lui.

Pai doar rezistenta mecanica face diferenta de pret, dar lui la perete nu-i trebuie rezitenta mecanica, decat daca are copii care joaca fotbal in spatele blocului si deseneaza o poarta pe peretele lui. Altfel ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am tras aceasta concluzie din urma faptului ca in combinatie cu cele doua placi (50mm extrudat si 50mm expandat)e o retinere mai buna a caldurii.

Ideea este in felul urmator expandatul ii da voie peretelui sa respire fara a se face condens iar cel extrudat retine caldura in asa fel de se pastreaza peretele cald

Ce vreau sa evidentiez si CER PAREREA DUMNEAVOASTRA DACA ESTE CORECT COMBINATIA CU CELE DOUA PLACI(EXPANDAT SI CEL EXTRUDAT)CA CEL EXPANDAT II DA VOIE PERETELUI SA RESPIRE IAR CEL EXTRUDAT NU II DA VIE VAPORILOR DE APA SA TREACA EEEE AICI E TOATA TREABA CA INTRE PLACA EXPANDATA SI PLACA EXTRUDATA SE FORMEAZA CONDENSUL. Nu vor fi probleme pe viitor intre cele doua placi (ex. sa se formeze mucegaiul intre cele doua placi sau nustiu ce probleme se vor ivi)?

Cu izolatia in casa nu sunt de acord, doresc sa pastrez peretii curati.

Acum in ceea ce ati evidentiat dumneavoastra e o idee mai buna cu cel grafitat? Adica ma refer la cost si transfer termic e mai economic fata de procedura mea?

Va multumesc frumos pentru ajutorul si ideile dumneavoastra acordate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece cele dpua tipuri de polistiren au coeficienti de transfer termic practic egali nu cred ca vor fi probleme de condens/mucegai intre cele doua tipuri de placi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine ti-a povestit tie ca expandatul permite peretelui sa "respire". Varianta asta a ta de a combina cele dou tipuri de polistiren eu n-o gasesc necesara pentru niciun motiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×