Sari la conținut
Forum Roportal
dbk

Denumirea unui site

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

E primul meu post aici si sunt cam "noob" in domeniu. De aceea voi incerca sa fiu cat mai clar.

 

Vreau sa rezerv un domeniu care sa aiba in denumire chiar 2 din cuvintele cheie pe care voi merge in optimizarea pt. google a site-ului.

Sa zicem ca aceste cuvinte ar fi : " telefoane mobile" (un simplu exemplu). Cum e mai bine sa fie denumirea (d.p.d.v. SEO, bineanteles)? www.telefoanemobile.ro sau www.telefoane-mobile.ro?

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca dispui de fonduri e cel mai bine sa iei ambele.

Site-ul il pui pe www.telefoane-mobile.ro iar pe www.telefoanemobile.ro pui un redirect spre www.telefoane-mobile.ro.

Eu asa am facut cand erau disponibile ambele.

 

Numele nu are o asa mare importanta daca site-ul e bine optimizat si are numeroase link-uri dar poate da un bonus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns.

Si eu m-am gandit la lucrul asta si cred ca asta voi face. Voi merge cu optimizarea pt. www.telefoane-mobile.ro si voi lasa pe www.telefoanemobile.ro doar un simplu redirect pt. cei care gresesc adresa.

In concluzie plasarea acelei cratime, nu e de prea mare ajutor pt. google, nu? Dar cred ca ajuta la memorarea adresei site-ului de catre vizitatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Google e mai bine sa fie cu cratima.

Link-urile spre tine care contin doar adresa vor avea 2 cuvinte cheie: telefoane-mobile.

Daca nu va fi unul singur telefoanemobile.

Domeniile fara cratima sunt mai usor retinute de vizitator. Cel putin asa zice toata lumea.

Cum ar fi fost: ro-portal?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

google percepe telefoanemobile ca pe un singur cuvant, daca pui cu cratima le perecepe ca pe 2 cuvinte diferite , nu cred ca o sa caute nimeni pe google "telefoanemobile" , mai degraba or sa caute "telefoane mobile'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
google percepe telefoanemobile ca pe un singur cuvant, daca pui cu cratima le perecepe ca pe 2 cuvinte diferite , nu cred ca o sa caute nimeni pe google "telefoanemobile" , mai degraba or sa caute "telefoane mobile'

Am verificat, eram curios: nu este asa.

Iata: cuvinte cheie: inregistrare domenii si rezultat (Google):

www.inregistraredomenii.net

Vedeti:

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=inregi...e+domenii&meta=

 

Dan Huţanaşu

www.nettissimo.ro

www.nettissimo.us

Editat de nettissimo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, roportal are dreptate. Ambele variante sunt bune dar varianta cu cratima are prioritate. Deoarece varianta cu cratima indeplineste mai multe criterii pe care se bazeaza listarea in motoarele de cautare. Oricum tre sa ai in vedere toate criteriile pe care le poti indeplini si pe langa asta sa obtii cat mai multe backlink-uri catre site-ul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

telefoanemobile.ro are prioritate pentru simplul fapt ca e mai usor de tinut minte pt utilizator.

de ex:

roportal si nu ro-portal

phpbb si nu php-bb

shutterstock.com si nu shutter-stock.com

bhphotovideo.com si nu bh-photo-video.com

etc.

Google oricum nu face diferenta intre cele doua adrese din punctul asta de vedere...

dar cum s-a spus mai sus e bine sa le cumperi pe amandou pt a evita confuziile utiliatorilor si elimina posibilitatea concurentei de a-ti fura de sub nas vizitatorii care nu mai retin exact adresa si filosesc "-" sau invers...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numele nu are o asa mare importanta daca site-ul e bine optimizat si are numeroase link-uri dar poate da un bonus.

Sincer referitor la chestia cu numele domeniului inclin sa te contrazic.

Sper sa nu fiu off-topic si sa ma scuze userul dbk pentru ca postez pe topicul deschis de el dar cred ca e relevanta aceasta analiza pe care o propun asupra importantei : cuvant cheie=nume domeniu

Deci am site-ul http://www.autosos.ro un site pentru care m-am axat in principal pe optimizare pentru cuvintele cheie "tractari" si "tractari auto" .

Am analizat concurenta, si am inceput optimizarea.On page si off-page asa cum scrie la carte.(sau ma rog ...cum m-am priceput eu mai bine :) , recunosc cu un ajutor la inceput.)

Se pare ca am reusit sa realizez ceva: is stabil pe pozitia 2 sau 3 de ceva timp in google.

Insa orice fac , nu reusesc sa trec pe pozitia 1.

Am fata de primul site situat pe key-urile respective un numar covarsitor de afisari dupa cautarea in bara google folosind ghlimelele. ("www.numesite.extensie").

Am la fel un numar de backlink-uri tot asa...cu mult mai mare fata de pozitia 1.(88 fata de 3 - daca e sa ma iau doar dupa afisarea google)(la restul cautarii IBL - urilor cu alte tools-uri proportia se mentine)

Am cu mult mai multe pagini , pline de continut relevant fata de pozitia 1.

Pozitia 1 are doar un lucru in plus fata de mine.Numele domeniului ales e chiar cuvantul cheie.

Mi-am pus intrebarea : "de ce nu urc peste ?"

Am procedat apoi la analiza intrebarii si am ajuns la doua concluzii:

1.Nea Gugal are ceva personal cu mine (mi-am propus sa-i fac o vizita dar nu mai erau bilete de avion :good: )

2.Nea Gugal acorda o importanta foarte mare asupra : nume domeniu=keywords.Deci nu e vorba doar de un "bonus"

M-am linistit si stau cuminte in banca mea si nu stiu daca exista vreo solutie pentru a promova pe pozitia 1.

Tare curios sa gasesc o explicatie ( cu exemplificari ) asupra acestui lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×