Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

D'acord. Insa esti prea aspru cu domnisoara. In relatii de amor, este cineva fara de greseala?

Mai mult, cum crezi tu ca trebuie sa fie o femeie pentru a merita un barbat langa ea?

 

asprimea opinei mele, "greseala" in relatii de amor (in love never say i'm sorry) ... cum cred eu ca trebuie sa fie o femeie - cred ca fac subiectul oricarui alt topic, nu cel de fata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asprimea opinei mele, "greseala" in relatii de amor (in love never say i'm sorry) ... cum cred eu ca trebuie sa fie o femeie - cred ca fac subiectul oricarui alt topic, nu cel de fata...

Fac. Ar fi argumentul opiniei tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are asta cu faptul ca el ii spune ca nu merita un barbat langa ea?

Pai... ca sa ma exprim cinic... Barbatii chiar nu-s obligati deloc sa suporte prostiile femeilor, deoarece daca-s suficient de chipesi, daca au ceva siguranta materiala si daca au si toate doagele la butoi, le pot schimba repede. Bineinteles, ma refer la cei care nu cred in love, ci in chestii practice - ce este o partenera si la ce-mi trebuie.

La fel poate face si o femeie, mai ales ca la cantitatea de "barbati" de pe piata nici nu e necesar sa fie cine stie ce chipese, iar bani n-au nevoie deloc. Iarasi ma refer la cele care nu cred in love, ci in chestii pragmatice.

In realitate, nici nu-i nevoie sa nu creada in love o tipa, majoritatii relatiilor punandu-li-se punct de catre partenerul de sex feminin care fie a gasit ceva "mai bun", fie nu i s-a suflat in fund suficient cat sa i se satisfaca "nevoile de femeie". Deci nu vad unde este marea problema in a schimba masculul cu altulechivalent sau, de ce nu, mai bun. Singurul impediment real e daca fata a gasit ceva peste ce-si permite, atunci evident ca nu-i convine separarea deoarece e improbabil sa gaseasca ceva la fel de bun, ca pacaleala cu love s-ar putea sa nu tina de doua ori, sau cel putin sa nu tina de doua ori repede... de exemplu imediat (adica in perioada aia in care fata plange-n varfu' patului cu ciocolata-n mana si telefonul in cealalta si-si freaca la cap cea mai buna prietena).

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... ca sa ma exprim cinic... Barbatii chiar nu-s obligati deloc sa suporte prostiile femeilor, deoarece daca-s suficient de chipesi, daca au ceva siguranta materiala si daca au si toate doagele la butoi, le pot schimba repede. Bineinteles, ma refer la cei care nu cred in love, ci in chestii practice - ce este o partenera si la ce-mi trebuie.

La fel poate face si o femeie, mai ales ca la cantitatea de "barbati" de pe piata nici nu e necesar sa fie cine stie ce chipese, iar bani n-au nevoie deloc. Iarasi ma refer la cele care nu cred in love, ci in chestii pragmatice.

In realitate, nici nu-i nevoie sa nu creada in love o tipa, majoritatii relatiilor punandu-li-se punct de catre partenerul de sex feminin care fie a gasit ceva "mai bun", fie nu i s-a suflat in fund suficient cat sa i se satisfaca "nevoile de femeie". Deci nu vad unde este marea problema in a schimba masculul cu altulechivalent sau, de ce nu, mai bun. Singurul impediment real e daca fata a gasit ceva peste ce-si permite, atunci evident ca nu-i convine separarea deoarece e improbabil sa gaseasca ceva la fel de bun, ca pacaleala cu love s-ar putea sa nu tina de doua ori, sau cel putin sa nu tina de doua ori repede... de exemplu imediat (adica in perioada aia in care fata plange-n varfu' patului cu ciocolata-n mana si telefonul in cealalta si-si freaca la cap cea mai buna prietena).

 

Dupa ce citii ce scrisasi, parca imi vine sa te intreb cu cine faci banking, ca gandim cam la fel .

 

Partea proasta la femei este ca pe masura ce se freaca de unul sau de altul "le scad actiunile la bursa", si ajung destul de tarziu sa inteleaga ca un barbat se comporta intr-un fel cu o femeie pe care a avut-o "de noua" sau "ca noua", acceptand sa-i suporte diverse chestii care in limbaj feminin se traduc prin " a-i satisface nevoile emotionale si a-i intelege problemele si dilemele existentiale si intr-un alt fel cu "o femeie rulata" .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce citii ce scrisasi, parca imi vine sa te intreb cu cine faci banking, ca gandim cam la fel .

Partea proasta la femei este ca pe masura ce se freaca de unul sau de altul "le scad actiunile la bursa", si ajung destul de tarziu sa inteleaga ca un barbat se comporta intr-un fel cu o femeie pe care a avut-o "de noua" sau "ca noua", acceptand sa-i suporte diverse chestii care in limbaj feminin se traduc prin " a-i satisface nevoile emotionale si a-i intelege problemele si dilemele existentiale si intr-un alt fel cu "o femeie rulata" .

Si masinile se invechesc, sau se uzeaza. Pe o masina veche, uzata, sau defecta, nu poti cere acelasi pret ca pe o masina noua si buna din toate punctele de vedere.

 

SR,Recunosti ca femeile is superioare barbatilor?

Sunt, ca ele inteleg de mici dinamica relatiilor femeie-barbat, uneori as jura ca se nasc cu aceste cunostinte, sau simtaminte, pe cand cei mai multi barbati trebuie sa invete in timp multe lucruri ca sa le ajunga din urma si, uneori, sa le depaseasca. Pragmatismul unei femei e greu de atins de un barbat, dupa parerea mea, poate tocmai d-aia in multe case femeia este cea care se ocupa cu finantele familiei, chiar daca barbatul e matematician de meserie, ca el mai risca, mai ii vin idei, ei nu, ea e strict croita pe treaba - casa, familie, masina, confort, accesorii.

Insa, cum ziceam, dupa un timp, si barbatii se deprind sau se prind de sistemele astea si le adopta, fiepartial, fie complet, in functie de cat de utile sunt. Barbatii care au curiozitatea sa faca asta, cei ce-si pun intrebari si vor raspunsuri si sa-si imbunatateasca viata. Sunt multe lucruri pe care le putem invata din comportamentul femeilor, cand vine vorba de relatii intre oameni, deoarece ele nefiind tehnice, ci sociale, stiu multe lucruri sau simt si mai multe, instinctiv as putea spune.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu vad unde este marea problema in a schimba masculul cu altulechivalent sau, de ce nu, mai bun.

Nici eu nu vad unde este marea problema.

Eu sustin ca tipa merita un barbat langa ea.

Restul tine de alegerile pe care le face fiecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu vad unde este marea problema.

Eu sustin ca tipa merita un barbat langa ea.

Sustine, dar da si motive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sustine, dar da si motive.

Pai fix ce tu afirmai mai devreme. Se foloseste de el, lucru simplu considerand cantitatea de barbati existenti pe piata, apoi il paraseste deoarece a gasit altul mai bun, mai gras, mai stiu eu cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai fix ce tu afirmai mai devreme. Se foloseste de el, lucru simplu considerand cantitatea de barbati existenti pe piata, apoi il paraseste deoarece a gasit altul mai bun, mai gras, mai stiu eu cum.

Asta nu inseamna ca si merita. Asta inseamna doar ca poate avea un barbat langa ea, cel putin pana se prinde si ala ca e cam tras pe sfoara(cons sunt mai mari decat pros).

Ce am scris eu e ce se intampla, asta nu inseamna ca asa ar trebui sa fie relatiile, zic io in idealismul meu, dar idealism primeste cine merita, in rest fiecare primeste ce da, sau cel putin asa ar trebui.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×