Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce vopsim ouale?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E foarte simplu hans, cel care ti-a dat Biblia :crazy:

macar atatica ai fi putut si tu invata VEMANS, de cand iti tot pierzi timpul sa combati crestinismul, ca:

1. "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu... (2Tim.3:16)

2. "Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant. (2Pet.1:21) "

 

In lumina acestor noi descoperiri pe care ti le-am facut, cine este autorul Bibliei, VEMANS? Cine ne-a dat-o? :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obiceiurile crestine nu sunt determinate doar de textele biblice.Unele dintre ele au fost inspirate doar,stabilite ulterior si fac parte din ceea ce se numeste traditia statutata de sfintii parinti.Cu precadere in cultul ortodox , mult mai putin in cazul cultelor neoprotestante.

Multe obiceiuri considerate biblice sunt de fapt adaptarea crestina a unor obiceiuri pagane,se stie asta.De notorietate sunt Saturnaliile lui Jupiter transformate in Craciun si ziua nasterii Domnului, stabilita astfel eronat in 25 Decembrie, cultul sfintilor dupa cel al zeitatilor,cultul Fecioarei cu Pruncul dupa variantele antice Babiloniene si Egiptene, chiar si ziua jertfei pe cruce a lui Iisus ridica probleme.Daca invierea este sambata spre duminica si este "a treia zi dupa Scripturi" ,atunci in nici un caz Iisus nu a fost crucificat vineri la amiaza ci miercuri inaintea apusului(ziua evreiasca tine de la apusul soarelui pana la urmatorul apus si nu de la ora zero la ora zero urmatoare.Asadar dupa trei zile inseamna sambata dupa apus.

In cele din urma vorba unui coleg.Daca mama si bunica si strabunica si mama lui Stefan cel Mare au rosit oua si au sarbatorit Pastele Ortodox cu oua rosii,miel,vin rosu si cozonac,de ce sa-mi pun eu vreo problema, mai ales ca este un obicei destul de placut pana la urma.Chiar si religios vorbind, desi Iisus a fost jertfit pe cruce,este totusi motiv de bucurie,pentru ca a inviat si a deschis calea spre mantuire.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu acum nu glumesc ..mie bunica mi-a spus cand am intrebat-o de ce le vopseste.... ca sa nu le cunoasca gaina...bine ea le vobsea cu coaja de ceapa sau fierbea frunza de nuc... :roll:

 

..aaaa..si le incondeia...oul special pentru mine avea luna la un capat, soarele la celalalt iar pe mijloc...ceva in forma de crenguta...:)

Editat de Salvie
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

preluat din alte culturi si perpetuat in timp vopsitul oulelor a devenit o traditie si ea a ramas intiparita in modul de a sarbatori Pastele chiar daca nu are legatura cu sarbatoare Pastelui;

initial sarbatoarea Pastelui la evrei (Isus a fost evreu) era o sarbatoare a primaverii si cu acest prilej Isus a mers la Ierusalism si de aici incepe toata povestea pe care o regasim si in biblie despre ultimile zile ale lui Isus culmind cu rastignirea lui si apoi cu invierea dupa 3 zile si inaltarea dupa 6 saptamani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat de initial? Eu stiu ca au inceput sa sarbatoreasca Pastele odata cu iesirea din sclavia Egiptului. Si ca asta sarbatoreau in fiecare an.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

initial sarbatoarea Pastelui la evrei (Isus a fost evreu) era o sarbatoare a primaverii si cu acest prilej Isus a mers la Ierusalism si de aici incepe toata povestea pe care o regasim si in biblie despre ultimile zile ale lui Isus culmind cu rastignirea lui si apoi cu invierea dupa 3 zile si inaltarea dupa 6 saptamani

 

Pesah sau Pesach, în ebraică פסח, (Paștele evreiesc) este sărbătoarea religioasă din iudaism care simbolizează eliberarea din robia egipteană și ieșirea din Egipt a evreilor conduși de Moise, și cei 40 de ani de peregrinare prin deșert. Este o sărbătoare fixă din calendarul religios ebraic, care se desfășoară anual în perioada 15-23 a lunii Nisan, lună ce marchează începutul anului ecleziastic ebraic

 

Nisan (ניסן, în ebraică standard: Nisan, în ebraică tiberiană: Nîsān; din limba akkadiană nisānu, din limba sumeriană nisag "primele fructe") este cea de-a șaptea lună a anului ecleziastic și prima lună a anului civil în calendarul ebraic. Numele este de origine babiloniană; în Biblie luna este numită Abib, adică primăvară. Este o lună de primăvară de 30 de zile. În limba turcă este numele lunii aprilie.

 

Cat de initial? Eu stiu ca au inceput sa sarbatoreasca Pastele odata cu iesirea din sclavia Egiptului. Si ca asta sarbatoreau in fiecare an.

 

Gand la gand

 

macar atatica ai fi putut si tu invata VEMANS, de cand iti tot pierzi timpul sa combati crestinismul, ca:

1. "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu... (2Tim.3:16)

2. "Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant. (2Pet.1:21) "

 

In lumina acestor noi descoperiri pe care ti le-am facut, cine este autorul Bibliei, VEMANS? Cine ne-a dat-o? :D

 

Foarte interesant e faptul ca Apocalipsa lui Ioan a fost scrisa dupa posibilele aceste ziceri iar selectia canonului a fost facuta mult dupa si sub influenta puternica ( si decisiva) a laicului.

La momentul "zicerilor" nu exista Biblie/Scriptura in sensul crestin!

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, sarbatoresc eliberarea din robia egipteana . E cu totul altceva faptul ca evenimentul a avut loc primavara . 8)

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×