Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce vopsim ouale?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1000 de ritualuri

1 000 000. :o:

 

daca vecina mea a vopsit ouale, io de ce sa nu le vopsesc!!!??

Chiar asa! Doar nu stie Dumnezeu mai multe decat vecina ta; ar fi jignitor chiar si numai sa presupunem asta. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Folclorul conserva mai multe legende crestine care explica de ce se inrosesc ouale de Pasti si de ce ele au devenit simbolul sarbatorii Invierii Domnului. Una dintre ele relateaza ca Maica Domnului, care venise sa-si planga fiul rastignit, a asezat cosul cu oua langa cruce si acestea s-au inrosit de la sangele care picura din ranile lui Iisus. Domnul, vazand ca ouale s-au inrosit, a spus celor de fata:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat la scoala ca, la crestin, obiceiul de a vopsi ouale de Pasti, vine din ziua rastignirii lui Iisus (de aceea se si vopses joia), cand Maria Magdalena (sau Maria, nu mai stiu sigur) a asezat un cos cu oua la baza crucii, care au fost inrosite de sangele acestuia (de aceea se vopsesc numai cu rosu, nu cu toate culorile curcubeului).

 

 

Gand la gand. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e varianta pe care o stiam si eu inca de pe la 7 ani; apoi, am citit Biblia si am observat cu stupoare ca nu scria nimic de genul asta (nici macar asemanator) acolo. :roll:

Editat de Miss_Nobody

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe care nu sunt scrise in Biblie dar care apartin traditiei crestine , stii prea bine. Doar atractia spre o anumita secta te face sa adopti o pozitie antiortodoxa.

Nu vei gasi de exemplu nicaieri in Biblie numele parintilor fecioarei Maria si totusi crestinismul "clasic" ii aniverseaza cu numele la o anumita data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca ouale de Paste ar trebui sa aibe doar cularea rosie, ele semnificand picaturile de sange ale Mantuitorului din momentul rastignirii. Ele sunt si un simbol al Invierii, al renasterii spirituale.

 

 

Si asta nu e un fel de sadism? Sau perversiune? A murit un om in chinuri, ce e de facut? Pai uite , s-au inrosit ouale de la sange.Ia uita-le ce artistice sunt! Hai sa celebram asta in fiecare an .:crazy:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' de iepuras scrie in Biblie? Sau de mos craciun? Sau de bomboanele de pe coliva?

 

 

In The Catholic Encyclopedia scrie despre îndrăgitul

Editat de Miss_Nobody

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vine din ziua rastignirii lui Iisus (de aceea se si vopses joia)

Iisus a fost rastignit si a murit vineri. De aceea Vinerea Mare e zi de doliu pentru crestinitate, tinandu-se post negru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×