Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce vopsim ouale?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce vopsim ouale? De unde pana unde obiceiul asta? Ce semnificatie are? Este cu adevarat un obicei cu baza biblica?

 

Nu vreau copy-paste de pe Google, ca pot si eu sa caut. Vreau pareri. Multumesc!

 

P.S. Am cautat un topic asemanator (parca tineam minte ca mai era unul), dar n-am gasit decat vreo doua despre Paste si deci l-am deschis pe asta. Daca n-am cautat bine, se poate inchide.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca ouale de Paste ar trebui sa aibe doar cularea rosie, ele semnificand picaturile de sange ale Mantuitorului din momentul rastignirii. Ele sunt si un simbol al Invierii, al renasterii spirituale.

 

Acest obicei nu are nicio treaba cu biblia. :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obiceiul vopsirii oualor a aparut inca din timpuri stravechi, fiind intalnit la chinezi, cu 2000 de ani inainte de nasterea lui Iisus Christos. Pe atunci, ouale erau oferite-n dar, fiind considerate simbol al echilibrului, creatiei, fecunditatii, simbol al vietii si al reinnoirii naturii.

 

Acest obicei al vopsirii oualor s-a transmis apoi crestinilor si inca este practicat in tarile din Europa si Asia. Daca in unele tari din Europa, obiceiul s-a restrans ori a disparut, la noi a inflorit, atingand culmile artei prin tehnica, materiale, simbolistica motivelor si perfectiunea realizarii.

 

Din cate vezi, crestinismul doar a copiat acest obicei, ca si pe multe altele. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest obicei nu are nicio treaba cu biblia. :roll:

Ei, da, aici e problema. Parerea mea e ca ele nu ar trebui vopsite din moment ce Biblia nu mentioneaza asta. Acum...as vrea sa imi intreb profesorul de religie, dar nu cred ca ii va placea prea mult.

 

Oricum, ai pus punctul pe I. Multu' frumos!

 

Din cate vezi, crestinismul doar a copiat acest obicei, ca si pe multe altele. :)

Deci este un obicei pagan, nu?

 

P.S. Multumesc pentru raspuns. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, da, aici e problema. Parerea mea e ca ele nu ar trebui vopsite din moment ce Biblia nu mentioneaza asta. Acum...as vrea sa imi intreb profesorul de religie, dar nu cred ca ii va placea prea mult.

 

Oricum, ai pus punctul pe I. Multu' frumos!

 

 

Deci este un obicei pagan, nu?

 

P.S. Multumesc pentru raspuns. :)

 

1) De ce sa nu se vopseasca ? Nu scrie in Biblie nici ca ar fi un pacat. :)

 

2) Cu placere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1) De ce sa nu se vopseasca ? Nu scrie in Biblie nici ca ar fi un pacat. :)

 

Editat de Miss_Nobody
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) De ce sa nu se vopseasca ? Nu scrie in Biblie nici ca ar fi un pacat. :

 

Faci misto, sper. Cum ar fi putut cei care au scris Biblia sa anticipeze ca oamenii o sa faca cutare sau cutare lucru si sa mentioneze toate tampeniile acolo in Biblie, doar ca sa nu mai aiba unii si altii argumente de-astea fistichii? Dupa cum ziceam, probabil faci misto. Gizas.

 

(si pana la urma, oamenii au ridicat coloratul oualor la rang de sfintenie, daca nu vopesti oua la Paste, practic esti anatema)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci misto, sper. Cum ar fi putut cei care au scris Biblia sa anticipeze ca oamenii o sa faca cutare sau cutare lucru si sa mentioneze toate tampeniile acolo in Biblie, doar ca sa nu mai aiba unii si altii argumente de-astea fistichii? Dupa cum ziceam, probabil faci misto. Gizas.

 

(si pana la urma, oamenii au ridicat coloratul oualor la rang de sfintenie, daca nu vopesti oua la Paste, practic esti anatema)

 

Ce sa anticipeze, ca vopsirea oualor era deja un obicei vechi pe vremea cand a fost scrisa biblia :doh: Am scris mai sus, se face asta de 4000 de ani.

 

Exista acest obicei pe vremea lor, si daca nu s-au referit la el ca la un pacat, inseamna ca nu au simtit nevoia oamenii, sa faca asta.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa anticipeze, ca vopsirea oualor era deja un obicei vechi pe vremea cand a fost scrisa biblia :doh: Am scris mai sus, se face asta de 4000 de ani.

 

Exista acest obicei pe vremea lor, si daca nu s-au referit la el ca la un pacat, inseamna ca nu au simtit nevoia oamenii, sa faca asta.

Voi să vă îndepliniţi îndatoririle faţă de mine şi să nu practicaţi niciunul dintre obiceiurile dezgustătoare care au fost practicate înaintea voastră, ca să nu vă faceţi necuraţi prin ele. - Leviticul 18:30.

 

Răspunzând, el a zis:

Editat de Miss_Nobody

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa anticipeze, ca vopsirea oualor era deja un obicei vechi pe vremea cand a fost scrisa biblia :doh: Am scris mai sus, se face asta de 4000 de ani.

 

:))) Nu, deci sa-ti explic. Cum puteau cei de-atunci sa anticipeze ca oamenii viitorului vor adopta IN CRESTINISM obiceiul asta? (asta si altele, avand in vedere ca mai tarziu s-a inceput cu lumanari, cu pomenirea mortilor (care la inceput nu exista), cu tot ce include asta, 1000 de ritualuri si asa mai departe).

 

Pretentia sa gasesti in Biblie tot ce nu este permis e exagerata, nerealista, nebuneasca.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×