Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Suferinta de nedescris

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut,

cand suferi, exista una sau mai multe cauze.

fa singur o analiza si da-ti raspunsuri sincere, iar la sfarsit fa scorul la DA / NU si trage concluzia, ce zici, chiar esti atat de nefericit incat sa uiti ca esti tanar, ca ai o viata intreaga inainte, cu bune , cu rele ?

incearca sa faci sport, sa ai cat mai multe activitati care sa-ti umple timpul si sa nu mai ai cand sa te gandesti la "suferinta ta".

succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un sfat de la un patit: ia-ti o minivacanta! alege un loc undeva, ia prietena sau pe cineva drag cu tine si pleaca undeva sa te relaxezi o saptamana, fara nici o grija detaseaza-te complet , ai sa vi ca nou acasa, garantat. Toti ne incarcam sufletul cu problemele altora, uneori prea mult, si o vacanta e 100% o forma de revigorare de succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu acu imi doresc sa dispar!!!Nu mai suport viata asta!!!Sunt intr-un moment al vietii in care imi doresc sa nu mai fiu pe pamanatul asta!!Nu sunt imi apele mele de cateva luni!!Am un sentiment de nu mi-l pot explica!!Plang si am un gol in suflet enorm!!As vrea sa imi pot explica ce am dar nu pot!!Eu care sunt de fel zambaret si plin de viata am ajuns sa fiu un singuratic si sa stau sa ma gandesc la tot felu de lucruri!!!Oare pt asta sunt lasat pe pamantul asta sa sufar!?Nush dar asta este sufar si mor!! :crazy:

 

 

cristy..si eu am aceleasi sentimente ca tine..frustrarile vietii,felul meu de a fi in societate ma afecteaza..dar at cand plang imi zic..stai sa vad jumatatea plina a paharului..stii care e deosibirea poate dintre tine si mine?ca tu poti comunica cu cei din jur,nu esti singur..eu nu pot,nu stiu..sunt respinsa de societate(nu ma refer aici pe net,ci in viata de zi cu zi)..eu comunic doar cu mama si tata..acum nu stiu in ce relatii esti cu parintii tai..insa tu te poti adapta mai usor intr-o societate..eu nu..eu de ex cand ma gandesc la existenta mea ca om pe pamant,scriu asa:cine sunt eu?dau rasp..ce caut de la mine..dau rasp..ce motive am sa plang..dau rasp..de ce tb sa plang?ce castig..si asa mai departe..nu tb sa scrii metaforic,sa dai pasaje din carti..good luck :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Micaela!

De ce esti respinsa de societate, de ce nu comunici cu cei din jur, exista un real motiv pt care cei de langa tine sa te respinga?

Comunicii cu parintii, asta e foaret bine, insa lor nu le-ai zis despre toate frustrarile tale si despre faptul ca te simti respinsa de cei din jur, ei ce au zis?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti scriu ce gandeam eu pe la 18 ani... citez din mine...adica dintr-un jurnal, uitat printr-un sertar si rasfoit din cand in cand, uimindu-ma de starile pe care le aveam odata...

 

 

"Ce vreau???

 

Toata viata mi-am dorit sa pot ucide! Da! Vreau sa ucid!

Sa ucid fiinte, sa ucid sentimente, sa ucid ganduri, soarele, luna, pamantul, galaxia, universul...

Sa fiu fata in fata cu Dumnezeu. Asta vreau!

Vreau sa am puterea de a distruge precum El are puterea de a creea.

Vreau sa ne luptam in puteri!

 

Vreau sa zămislesc o lume dupa chipul si asemanarea mea.

 

El a dat gres!

 

Vreau sa pot muri atunci cand vreau, simt...

Vreau sa mor in clipa asta!

Vreau sa nu existe maine.

Nici ieri.

Nici acum...

Existenta mea sa fie inexistenta.

 

Vreau sa respir venin...sa pot ucide prin saliva....

 

Vreau totul! Adica nimic! Pentru ca in momentul cand ai totul, de fapt nu ai nimic...

 

Cat de mult ne-am departat de esenta..."

 

 

Cu trecerea anilor, mi-a cam trecut...varsta ce-a mai critica asta a fost(16-18 ani), cand ma luam de piept cu Dumnezeu, ptr ca nu-mi raspundea la milioanele de intrebari pe care I-le adresam...cu timpul a trebuit sa-mi gasesc singur raspunsurile.

 

 

Odata un batran mi-a spus: " viata e asa de sucita si invartita incat niciodata nu o sa intelegi nimic din ea..."

era un batran simplu de la tara...de acord cu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Micaela!

De ce esti respinsa de societate, de ce nu comunici cu cei din jur, exista un real motiv pt care cei de langa tine sa te respinga?

Comunicii cu parintii, asta e foaret bine, insa lor nu le-ai zis despre toate frustrarile tale si despre faptul ca te simti respinsa de cei din jur, ei ce au zis?

 

 

Nu sufar f mult ca cei din jur ma resping..de mica am fost respinsa de oamenii din jur..langa mine au fost si sunt parintii mei care ma sprijina in tot..eu sunt o fire sensibila,nu-mi place violenta,imi place sa stau printre oameni cititi,culti cu o educatie aleasa..din pacate in jurul meu nu sunt astfel de tineri..poate at cand voi avea un servici,voi fi casatorita poate o sa fiu inconjurata de oameni adev..eu sincer cu tineri de varsta mea nu pot comunica,in schimb cu pers invarste,cu 10 ani,15..30 de ani dif pot comunica..stiu k acum toti de pe roportal o sa zica da ce nu ai prieteni,nu iesi cu nimeni;sa nu credeti ca sunt o fire inchisa in mine,ca nu stiu sa comunic..sunt multi fosti colegi de liceu care si-au cerut scuze ca nu au stiut sa ma aprecieze la adev mea valoare..am de pus intreb,ii intreb pe parintii mei..indiferent ce intreb pun ei imi rasp,imi dau sfaturi..in fam suntem toti ptr unu si unul ptr toti..mai ales ca sunt singura lor fata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

micaela_20, sper sa nu ma intelegi gresit, de ce nu incerci sa mergi la un psiholog?

 

in occident e chiar la moda mersul la un psiholog, de acea ar trebui sa trecem peste ideile preconcepute care inca bantuie Romania, si sa facem si noi asta.

 

Psihologul, te poate ajuta mult mai mult decat o putem face noi. :giverose:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Micaela eu am 22 de ani si cred ca si tu esti pe aproape asa ca facem parte dintr-o generatie comuna, si din pacate stiu si eu cat de prost educata si lipsita de cultura este, insa izolarea nu este o rezolvare.

In liceu si eu am avut probleme cu cei din generatia mea, nu le-am inteles actiunile infantile si lipsa de interes pt a cunoaste, insa la facultate treburile s-au mai schimbat, cel putin prin prisma profilului comun ales de noi si tot avem ceva de discutat.

Incearca sa ai mai multa rabdare cu cei din jur si daca poti sa le insufli tu dorinta de a citi, de a sti, de a fii mai buni in ceva, incearca sa o faci.

Editat de Cute Catalina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Micaela eu am 22 de ani si cred ca si tu esti pe aproape asa ca facem parte dintr-o generatie comuna, si din pacate stiu si eu cat de prost educata si lipsita de cultura este, insa izolarea nu este o rezolvare.

In liceu si eu am avut probleme cu cei din generatia mea, nu le-am inteles actiunile infantile si lipsa de interes pt a cunoaste, insa la facultate treburile s-au mai schimbat, cel putin prin prisma profilului comun ales de noi si tot avem ceva de discutat.

Incearca sa ai mai multa rabdare cu cei din jur si daca poti sa le insufli tu dorinta de a citi, de a sti, de a fii mai buni in ceva, incearca sa o faci.

 

 

Cu colegii de la fac nu prea am ce discuta,ptr ca ei inafara de sex,discoteci,tampoane nu stiu altceva sa discute..participi la discutie 1,2,3 dar nu de 10 ori..plus ca mie sa barfesc ce a facut x si y in fac nu-mi place..in schimb stau de vb cu profesorii mei la un suc..mai pun o intreb mai un sfat..cu colegii mei comunic doar:"da-mi pixul,da-mi orarul"..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
micaela_20, sper sa nu ma intelegi gresit, de ce nu incerci sa mergi la un psiholog?

 

in occident e chiar la moda mersul la un psiholog, de acea ar trebui sa trecem peste ideile preconcepute care inca bantuie Romania, si sa facem si noi asta.

 

Psihologul, te poate ajuta mult mai mult decat o putem face noi. :giverose:

 

 

am fost la psiholog si mi-a spus ca sunt mult prea matura ptr varsta mea..eventual daca tu esti psiholog at vin la tine sa ma tratez..normal gratuit ca doar ne cun:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×