Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Invatamantul si ingineria sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stai, că aici ai cam înţeles greşit.

Nu e vorba despre copii care au doi taţi sau două mame, probabil că din aceştia există cel mult unu-doi, ci, de exemplu, de cei care provin din familii despărţite, cei crescuţi de un singur părinte. Din păcate sunt mulţi din aceştia, şi, întradevăr, dacă aş fi fost într-o asemenea situaţie, aş fi fost jenat privind o asemenea familie.

 

Am dat un punct vrand sa raspund; precizez asta doar pentru a nu parea ca ma contrazic punctand o afirmatie cu care nu sunt de acord.

Citind articolul nu am vazut asemenea precizari, explicatia data de profesor/director/ ce era ca nu retin, era la modul general din cate imi amintesc, iar autorul articolului a interpretat asa, cum de altfel o fac si eu, pentru ca nu ar fi un caz ciudat sau izolat.

Am sa il mai citesc odata.

 

Edit: De fapt nici autorul articolului nu comenteaza ci doar relateaza. Nu stiu de ce ramasesem cu impresia asta. A fost interpretarea mea inseamna, pentru ca au mai fost cazuri in care ideea de familie traditionala a ofensat minoritatile sexuale si a iesit scandal.

 

Probabil semnificatia spuselor acelui om e undeva pe la mijloc, intre interpretarea dvs si a mea.

Un lucru insa ramane constant - imaginea familiei traditionale ofenseaza si trebuie cenzurata.

 

 

Chiar sa fi fost asa cum spuneti, e normal un protest din asta?

O persoana care nu poate merge se simte jignita de imagini cu oameni care stau in picioare? Ar fi normal ca acea persoana sa le ceara celor din jur sa interzica asemenea imagini?

Cum promovam diversitatea asa? Este sau... sau in loc de si...si?

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O persoana care nu poate merge se simte jignita de imagini cu oameni care stau in picioare? Ar fi normal ca acea persoana sa le ceara celor din jur sa interzica asemenea imagini?

Termenul potrivit nu este de jignire, ci de jenă. Poate că un copil care are doar o mamă care îl creşte, deşi este iubitoare şi face totul pentru el, se simte cumva inferior faţă de un copil care are ambii părinţi, la fel unui care are un părinte de altă rasă, sau care stă în cărucior. Ceilalţi copii pot simţi inferioritatea lui şi pot să-şi bată joc de el.

Pentru asta trebuie promovată diversitatea, pentru că cei care sunt "altfel" nu trebuie excluşi, ci trebuie trataţi la fel cu ceilalţi, pentru că toţi suntem într-un fel sau altul "altfel". Ar fi trebuit eventual realizat un desen care să cuprindă mai multe situaţii, vreo 4-5. Nu pot fi cuprinse toate, nu trebuie să trecem şi copii cu doi taţi, de exemplu, dar cei care nu se regăsesc în desen nu mai găsesc atât de ciudată situaţia lor.

Situaţia este la fel ca în cazul Engel vs. Vitale.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Termenul potrivit nu este de jignire, ci de jenă. Poate că un copil care are doar o mamă care îl creşte, deşi este iubitoare şi face totul pentru el, se simte cumva inferior faţă de un copil care are ambii părinţi, la fel unui care are un părinte de altă rasă, sau care stă în cărucior. Ceilalţi copii pot sinţi inferioritatea lui şi pot să-şi bată joc de el.

Pentru asta trebuie promovată diversitatea, pentru că cei care sunt "altfel" nu trebuie excluşi, ci trebuie trataţi la fel cu ceilalţi, pentru că toţi suntem într-un fel sau altul "altfel". Ar fi trebuit eventual realizat un desen care să cuprindă mai multe situaţii, vreo 4-5. Nu pot fi cuprinse toate, nu trebuie să trecem şi copii cu doi taţi, de exemplu, dar cei care nu se regăsesc în desen nu mai găsesc atât de ciudată situaţia lor.

Situaţia este la fel ca în cazul Engel vs. Vitale.

 

Sa luam tema tabloului; era vorba despre trecerea prin viata a unui singur om. Viata acelui om nu putea evolua in mai multe directii simultan, asa cum nici peronajele dintr-un roman realist nu traiesc simultan in realitati paralele cu dubluri ale lor. Artistul trebuia sa faca o alegere. A ales o varianta, egala cu celelalte, la fel de buna, ca sa nu spun optima ca se supara lumea.

 

Integrarea inseamna egalitate, nu?

Conform conducerii scolii, a ales varianta proasta. Daca ar fi ales alta varianta dintre cele presupus egale, i-ar fi fost acceptata.

Cam cat de egale sunt in cazul asta; nu cumva inlocuim un monopol cu altul?

 

Poate fi intreaga lume cuprinsa intr-un desen?

 

Mesajul e de fapt invers - nu ca trebuia sa mai fie si altceva acolo pe langa ce era deja, ci ca ce era acolo trebuia eliminat.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa luam tema tabloului; era vorba despre trecerea prin viata a unui singur om. Viata acelui om nu putea evolua in mai multe directii simultan, asa cum nici peronajele dintr-un roman realist nu traiesc simultan in realitati paralele cu dubluri ale lor. Artistul trebuia sa faca o alegere. A ales o varianta, egala cu celelalte, la fel de buna, ca sa nu spun optima ca se supara lumea.

 

Bun, care este justificarea conducerii şcolii după sursă:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În orice caz, nu e vorba nicăieri despre minorităţi sexuale

 

Fiecare poate interpreta cum vrea, tocmai pentru ca nu s-a specificat cine a reclamat si de ce.

 

A avut grija omul sa se exprime in asa fel incat sa nu reiasa clar.

Insa, ce intelegem clar e ca cineva a facut scandal.

Fireste ca nu pot decat sa speculez insa logica mea merge pe asocierea cu cazuri precedente si cu campania dusa din greu in scolile de acolo pentru promovarea familiilor cu parinti gay. Au existat o gramada de ciocniri intre cele doua perspective.

De proteste ale elevilor cu parinti singuri, impotriva reprezentarii familiei traditionale ca varianta optima, nu am auzit vreodata.

 

Deh. Banuiala confirmata:

 

http://www.theblaze.com/stories/school-backtracks-after-banning-students-mural-depiting-traditional-marriage/

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare poate interpreta cum vrea, tocmai pentru ca nu s-a specificat cine a reclamat si de ce.

 

A avut grija omul sa se exprime in asa fel incat sa nu reiasa clar.

Insa, ce intelegem clar e ca cineva a facut scandal.

Păi asta chiar e bine pentru conducerea şcolii. Cineva putea să vină după terminarea studiilor să dea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×