Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Invatamantul si ingineria sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde care chestie, ca am enumerat multe.

Acum cat esti tanar nu te va deranja atitudinea lor fata de viata in general.

Cand vei bate inspre 80 si tinerii de 20 si ceva vor fi de acord ca cei de varsta ta sa fie eutanasiati (asta e mentalitatea cu care sunt crescuti acum, ca viata nu merita traita decat cand esti tanar si in forma perfecta, altfel consumi resursele mamei Terra degeaba), s-ar putea sa te cam deranjeze :).

Nu ma va deranja nici atunci. Pokemonii creati de sistemul actual sunt inofensivi pentru semi-comunistii ca mine. Ei creaza o societate in care eu nu mai am de ce sa muncesc. Din pacate nu mai am nici vreun motiv sa ma inmultesc. E o lume in care nu doresc sa creasca copii mei. Trist este cand ii vad pe cei similari ca varsta mie ca adera la "valorile" pokemoniste. Si in acelasi timp e o jignire la adresa persoanei mele, a valorilor pe care le respect si a ce cred eu despre viata. Unii ar spune ca aceia se adapteaza. Eu as spune ca se transforma, in ceva ce nu ma mai intereseaza, ca inceteaza sa mai fie persoane notabile in ochii mei. Pentru cei care au in jur de 20 de ani mai exista sperante vagi, pentru cei sub, nu mai exista nicio speranta. Dar, cum ziceam, nu ma mai intereaza. Au distrus lumea in care m-am nascut si am crescut. In cea actuala eu sunt singur si sunt interesat doar de cei ca mine, care-s foarte putini. Si asta nu se va schimba. Eu n-am vazut niciun pokemon care sa ma poata obliga sa fac ceva.

 

Vina e a celor care actualmente au 40-50 de ani. Ei au acceptat asta. Deja schimbarea e atat de puternica incat cei in jur de 30 trebuie sa o accepte si sa o suporte.

Editat de S.R.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord in mare parte, e trist si cel mai probabil nu se poate face nimic - desi se spune ca speranta nu trebuie sa moara.

Dar sunt niste victime care nu au avut posibilitatea sa cunoasca altceva, au fost luati din fasa cu tampeniile astea.

Unii se mai trezesc pe parcurs.

 

Si noi ne-am nascut si am crescut tot in sistemul asta (sistemul e foarte vechi), numai ca nu era intr-o faza atat de avansata, era cea de relativa pace si relativa prosperitate, in care s-a putut lasa garda jos cateva decenii (in vest, mai putin in Romania).

 

Citeam un articol deunazi despre incurajarea copiilor in scolile din UK sa isi spioneze parintii si vecinii si sa raporteze nerespectarea normelor de protectie a mediului sau reciclarea facuta prost. Printre aceste norme e inclusa economia la orice, mai ales apa si electricitate. Sunt incurajati sa isi admonesteze parintii cand lasa apa sa curga la chiuveta in timp ce se spala pe dinti.

 

Ma duce cu gandul la o faza din 1984 cand un personaj este turnat sistemului de propria fiica. Ba mai e si mandru de ea, ca a fost atat de corecta incat sa reclame tradatorul, chiar daca tradatorul e el si va plati cu viata. Un experiment asemanator a fost facut pe vremea lui Mao in China. Cu succes.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victime sunt toti copiii actuali. Io de ce zic ca nu vreau sa ma mai inmultesc ?

Editat de S.R.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In cativa ani sistemul va fi uniform in toata Europa, apoi in toata lumea. Schimbarile au loc incet-incet.

Cred ca deja destula lume vede asta, ca e inevitabila uniformizarea la nivel mondial, oricat s-a ras si glumit pe tema asta pana acum.

Modelul spre care se tinde e cel din UK, unde statul face ce vrea cu copiii, am detaliat pe alt topic aseara.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu rad si nici nu glumesc pe tema asta.Departe de mine gandul.Mi se pare dezgustator felul cum se comporta in UK cu copiii si nici nu m-ar mira ca sistemul de acolo sa prinda radacini.

Am scris despre scoala de aici,numai pentru ca m-a uimit(in mod negativ)ce ai scris tu despre numarul de pasaport.

 

Si sunt de acord cu Scorpionul,asta nu este o lume in care sa aduci si sa cresti copii.

Iar asta este foarte de trist,pentru mine in mod deosebit.

 

Vorbeam despre lume in general, nu despre tine. S-a ras decenii intregi pe tema ''teoriei conspiratiei'' (unificarii globale) si acum se vad rezultatele. Se intampla aceleasi lucruri in multe tari, se unifica pana si cultura generatiei tinere si educatia copiilor, pentru formarea ''cetatenilor lumii'', cu aceleasi valori, fara diferenta in functie de nationalitate.

 

Si mie mi se pare dezgustator. Pot sa iti dau chiar un caz cunoscut indeaproape. Un baiat de 16 ani, extrem de inteligent, a terminat scoala cu greu, neputand suporta profesorii si atitudinea lor. Pentru ca obisnuia sa chiuleasca, asistentii sociali au aparut la usa maica-sii si au amenintat ca il vor trimite la un internat si ca ii vor lua si celalalta fata, de 3 ani parca. Se purtau de parca mama lui ar fi putut sa il trimita la scoala cu pistolul la cap. Sa investigheze si situatia celuilalt copil, fara nicio legatura, mi s-a parut strigator la cer. I se poate intampla oricui. Imi pare bine ca am apucat sa vad Scotia pentru ca nu ne mai intoarcem in UK niciodata. Am citit cazul unui copil luat din spital dupa ce a avut un accident in parc; serviciile sociale i-au luat si fratii si contactul cu mama e strict interzis. In mod abuziv si fara motiv, pur si simplu.Daca mi s-ar intampla asa ceva ... nu vreau sa scriu aici ce as face, nu cred ca am voie. Dar cred ca se intuieste.

 

Se fac bani grei din asta. Exista un target de adoptii pentru fiecare zona, trebuie sa isi completeze numarul. Justitia e foarte corupta acolo. E vorba despre trafic de persoane de fapt. Cei carora le sunt dati pe mana copiii sunt bine platiti pentru asta (mult mai bine decat sunt ajutati parintii naturali daca au o situatie proasta) si o gramada sunt pedofili, asa cum am vazut in documentarul de pe topicul celalalt. Cunosc si un caz real al unei fete din Aberdeen care a fost data unui pedofil cand avea trei ani. Tot ce mi-a spus despre sistemul asta coincide exact cu relatarile din acel documentar.

 

Si pe mine m-a uimit faza cu pasaportul si cu rigurozitatea formularului. Daca era sa piarda vreo teza sau vreun examen mai zic. Dar nu fac decat sa coloreze si sa se joace. E absurd. Si a mai fost o faza pentru care am dat incorect vina pe maica-mea, in care invatatoarele si-au luat libertatea de a ii cumpara ceva crezand ca familia nu lua masuri. Pe mine nu m-a contactat nimeni. Nu imi place deloc atitudinea asta.

 

Sunt de acord ca nu e o lume in care sa procreezi. Dar daca o faci, ai responsabilitatea de a fi vigilent si a fugi din calea valului cand il vezi venind. Pana unde se poate, pentru ca intr-o zi nu se va mai putea si atunci se vor intampla niste lucruri foarte urate. Nu cred ca a fost vreo generatie neincercata de revolte, razboaie & Co. Desi am crescut cu impresia asta, ca lumea merge intr-o directie buna.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un documentar foarte bun pe care l-am vazut mai demult despre universitatile americane si despre propaganda bagata pe gat toti profesorilor si studentilor. Universitatile trebuie sa scoata oameni cu aceeasi mentalitate pe banda rulanta si libertatea de gandire si exprimare nu prea mai e permisa.

 

O gramade de dovezi ale impunerii gandirii de grup si renuntarii la cea individuala, precum si presiunea grupului manipulat asupra indivizilor cu alte opinii pentru a se conforma.

 

http://www.youtube.com/watch?v=IxSg2oRU6Bs

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O pictura pe un perete al unei scoli din SUA, acoperita deoarece continea imaginea unei familii traditionale, heterosexuale.

 

http://630wpro.com/Article.asp?id=2429898&spid=37719

 

Asemenea cazuri demonstreaza clar ca promovarea familiei ''alternative'' are ca intentie inlocuirea, nu egalitatea.

Imaginea familiei traditionale trebuie descurajata si chiar interzisa.

 

Tema picturii era viata barbatului din copilarie pana la maturitate, maturitatea fiind reprezentata de intemeierea propriei familii (el + o femeie + un copil).

Explicatia pentru care pictura a fost gasita ''inappropriate'' (prefer sa dau cuvantul exact decat sa traduc aproximativ): pictura ar putea sa ofenseze anumiti elevi ale caror experiente nu coincid cu descrierea - mai pe scurt, minoritatile sexuale.

 

Cred ca nu mai e nevoie de comentarii, desi le fac oricum.

 

Daca ar fi fost invers, ca pictura sa reprezinte o familie homosexuala si conducerea scolii sa o acopere, ar fi iesit un scandal cu surle si trambite despre discriminare si despre drepturile comunitatii gay de a se exprima.

 

Ma intreb daca mai e cineva suficient de naiv incat sa vada articolul asta si inca sa mai creada propaganda fraternitatii si egalitatii.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca pictura era un rezumat al viziunii ceui care a realizat-o.

Nu era obligatoriu sa fie prezente toate variantele posibile de viitor pentru un barbat - altfel putea reclama cineva ca nu e si o imagine cu un barbat pe luna, cu un barbat la puscarie sau cu un barbat intr-un sicriu - ca toate astea sunt variante de viitor.

 

Mesajul e clar si anume ca familia heterosexuala trebuie sa dispara din peisaj.

Simpla ei prezenta ca notiune sau imagine este o jignire pentru ''minoritati''.

 

Daca dintre doua variante la fel de bune eu aleg sa reprezint una, nu ar trebui sa fie o jignire pentru cei care o prefera pe cealalta. Tocmai de asta zic ca daca ar fi fost invers, iesea un scandal mult mai mare. Aici e vorba de preferarea unei variante si respingerea celeilalte.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O prostie. Auzi, de parca trebuie sa taiem frunzele verzi cele multe, ca sa supravietuiasca cele uscate si putine. (care oricum sunt moarte). Nu ca am ceva cu gay-ii, dar ei sunt minoritari, si pur si simplu nefunctionali in cadrul anumitor aspecte esentiale. Si orice minoritate are de suferit, atunci cand lumea e asa cum e. Nu e vina mea ca lumea e proasta, asa ca toti trebuie sa ne conformam. Nu au poponarii nimic in plus de oferit, fata de alte minoritati, ca lor sa le oferim asa un privilegiu.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tema picturii era viata barbatului din copilarie pana la maturitate, maturitatea fiind reprezentata de intemeierea propriei familii (el + o femeie + un copil).

Explicatia pentru care pictura a fost gasita ''inappropriate'' (prefer sa dau cuvantul exact decat sa traduc aproximativ): pictura ar putea sa ofenseze anumiti elevi ale caror experiente nu coincid cu descrierea - mai pe scurt, minoritatile sexuale.

 

Stai, că aici ai cam

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×