Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Invatamantul si ingineria sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi propun sa adun aici o colectie de articole despre regulile bizare adoptate de institutiile de invatamant, oriunde in lume, care par sa aiba scopul de a forma generatia de ''oameni noi''. Trasaturile acestei generatii, asa cum reise din scrierile unor oameni ca Julian Huxley sau Bertrand Russell, vor fi in mare urmatoarele:

 

- Identitate neclara (masculina sau feminina)

- Preferinte sexuale neclare

- Promiscuitate

- Ateism sau mai nou curentul New Age in locul altor religii care au predominat pana acum

- Utilitarismul in abordarea unor probleme sociale (avortul, eutanasierea celor ''nerentabili'' etc)

- Dispretuirea notiunii de familie, casatorie etc

- Neputinta de a forma legaturi sufletesti stranse cu alti indivizi si suplinirea lor cu aderarea la grupuri (grupul suprem fiind in cele din urma statul)

- Obedienta oarba fata de autoritati

- Fascinatia pentru transumanism (imbunatatirea speciei umane prin metode artificiale)

- Limbaj foarte redus

- Inlocuirea atasamentului fata de parinti cu obedienta fata de alte autoritati (statul)

- Suprimarea logicii si perceptiei individuale in favoarea mentalitatii de grup

 

Mai nou s-au adaugat si astea:

 

- Ecologismul ca ideologie (pana la fanatism)

- Fetisizarea echipamentului militar (prin jocuri video)

- Inlocuirea realitatii concrete cu cea virtuala

- Aspiratia catre celebritate in sine, nu catre o realizare care sa atraga celebritatea

- Expunerea fara rezerve a vietii private (Facebook & Co)

 

Si ar mai fi, completez pe parcurs, plus citate din scrierile lui Huxley, cand le gasesc, si explicatia importantei lor.

Sansele sunt slabe ca multi useri sa fie interesati de topic; eventual vor exista raspunsuri de genul ''astea sunt cazuri izolate''.

Pot parea asa insa sunt experimente psihologice facute pe copii, in scoli de stat. Izolate (momentan)sau nu, au un scop bine definit si nu ar trebui permise.

 

Cateva articole, pentru inceput.

 

Incep cu interzicerea prieteniei apropiate intre indivizi si incurajarea integrarii in grupuri, in mai multe scoli din Anglia. Nu e o gluma, e verificat, sunt multe articole pe tema asta. Scopul ar fi contopirea individului cu grupul si eliminarea legaturilor sufletesti, a increderii intre doar 2 persoane samd.

 

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/4203460/Schools-ban-children-making-best-friends.html

http://www.theobjectivestandard.com/blog/index.php/2012/03/best-friends-ban-in-uk-schools-mirrors-ayn-rands-anthem/

http://the-classic-liberal.com/schools-ban-best-friends-why/

ETC

 

O gradinita din Suedia interzice pronumele care diferentiaza intre sexul masculin si feminin:

 

http://globalpublicsquare.blogs.cnn.com/2011/06/26/no-boys-and-girls-at-gender-neutral-preschool-in-sweden/

 

In SUA au fost mai multe cazuri in care elevilor li s-a cerut sa vina la scoala travestiti pentru o zi, fie pentru a sarbatori trans-sexualitatea, fie sub pretextul unui joc inocent; se vede insa ca lucrul asta se tot repeta, unele tentative fiind stopate de proteste. Au incercat si in Canada. Fiecare link prezinta un caz diferit:

 

http://www.eacourier.com/news/parents-students-protest-cross-dressing-day-at-safford-high/article_c45f9879-6d2a-5bfb-b7ac-0650de42c4be.html

http://www.msnbc.msn.com/id/23986997/ns/us_news-life/t/schools-cross-dressing-event-causes-stir/#.T4TlaJlNvtQ

http://www.catholicnewsagency.com/news/middle_school_cancels_genderswitch_day_after_parents_object/

http://www.torontosun.com/news/torontoandgta/2011/01/20/16969441.html

http://www.wnd.com/2007/11/44773/

ETC

Editat de Finnian
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA,

A inceput de ceva timp si in Romania..

Am lucrat in invatamant ca profesor suplinitor intre anii 1998 si 1999 si am sesizat si eu asta. Din din ce ai prezentat tu:

 

 

- Identitate neclara (masculina sau feminina)

- Preferinte sexuale neclare (subiecte spre a fi abordate la orele de dirigentie "-Sa ii invatam toleranta fata de homosexualitate inca de mici..."

 

- Dispretuirea notiunii de familie, casatorie etc

- Limbaj foarte redus

- Aspiratia catre celebritate in sine, nu catre o realizare care sa atraga celebritatea (ca exemplu pentru cele trei de mai sus fiind un manual - infect dupa parerea mea- ALTERNATIV la vremea aceea de muzica, unde pe ultimele pagini la rubrica "Artisti romani contemporani" erau prezentati BUG MAFIA si LOREDANA GROZA). Ptui!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja nu mai intereseaza pe nimeni casatoria sau familia, legaturile dintre oameni sunt oribil de superficiale. Nu stiu, credeam ca doar eu sunt outsider si nu ma inteleg cu oamenii, dar vad ca e o tendinta generala asta, catre relatii cat mai de suprafata.

 

Trecerea la ateism nu o vad ca pe ceva rau, dar scopul e sa se inlocuiasca un Dumnezeu, cu altul ( statul ). Deci, nu-i a buna.

 

Suprimarea logicii si perceptiei individuale in favoarea mentalitatii de grup, asta nu e noua. S-a facut, se face, si se va face mereu. Prin orice.

 

Aspiratia catre celebritate in sine, nu catre o realizare care sa atraga celebritatea - asta din cauza ca "artistii" de azi nu mai au ce sa iasa in evidenta, decat cu excentricitati. Forma fara fond, lipsa oricarui talent artistic. De-asta a fi o celebritate e un scop in sine, nu mai conteaza lucrul pentru care te faci celebru, intr-o lume in care oricum nu mai conteaza decat forma. Ce s-a intamplat cu muzica care iti spunea ca lumea e un loc grozav de trait ? A disparut in favoarea unor chestii care dau dureri de cap si sictir...

 

 

Cat despre ultimele linkuri, :x Perversitate de 2 bani, isi bat joc de umanitate in ultimul hal.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- Preferinte sexuale neclare[/i][/u] (subiecte spre a fi abordate la orele de dirigentie "-Sa ii invatam toleranta fata de homosexualitate inca de mici..."

 

Nu stiam ca au inceput si in Romania cu asta, credeam ca mai dureaza o vreme. Stiu profesori (care erau aproape de pensie, e drept) care nu ar fi inclus niciodata asa ceva in orele de dirigentie.

 

Am gasit un site care m-a scutit de multa bataie de cap, pun doar link-ul pentru ca intr-un tarziu trebuie sa ma apuc si eu de munca :( . Contine (printre altele) citate dintr-o carte scrisa de Bertrand Russell, relevante pentru modul in care se face indoctrinarea astazi, prin intermediul emotiei. Bertrand Russell a sustinut, intr-un mod corect si demonstrat, ca ingineria sociala e mult mai usor realizabila prin manipularea emotiilor (cu ''o fanfara'', cum se exprima mai exact) decat prin manipularea ratiunii indivizilor.

 

Tehnica asta se aplica astazi din plin, ducand la o logica de genul ''uite poza asta cu o deversare de petrol in ocean, cate animale afectate, omul e un parazit pentru Terra - deci pe cine sa eutanasiem mai intai?'' samd. Plecand in primul rand de la simboluri, imagini, cuvinte, omul e usor de manipulat producandu-i anumite emotii.

 

La fel se procedeaza si cu toleranta fata de orice. Imagini, texte, montaje care genereaza o realitate distorsionata si o impun prin a face elevii sa se simta intr-un anumit fel.

 

http://seeingthroughthefog.com/?p=189

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de remarcat de asemenea varstele cat mai mici la care copiii incep scoala si timpul petrecut acolo.

Fenomenul a inceput odata cu integrarea femeilor in campul muncii, lucru facut nu pentru ca ele sa fie egale cu barbatii ci tocmai cu scopul de a le indoctrina copiii. Aaron Russo, un apropiat al lui Nick Rockefeller, povesteste cum s-a intamplat in SUA.

 

 

In Spania, educatia incepe de la 3 ani, pana atunci fiind disponibile gradinite particulare.

Primii ani de ''scoala'' cuprind tot activitati de gradinita, dar si cu evaluari pentru fiecare mazgaleala - foarte bine, bine, satisfacator, slab, foarte slab. Daca incepem cu evaluarile de la o asemenea varsta, de ce sa nu incepem din scutece, cu durata primelor vocalizari samd :crazy:.

 

M-a mai frapat ceva. Acum 2 saptamani fiica mea de 3 ani (aproape 4) a lipsit de la scoala 2 zile fiind racita.

Ma trezesc cu o hartie acasa, un formular unde trebuia sa motivez absenta dandu-mi datele personale (inclusiv nr pasaportului), motivul absentei si semnatura. Am ramas statuie. Nu e ca si cand a lipsit 3 luni sau a pierdut vreun examen :crazy:; cel mult a pierdut un cantecel, o joaca in curte si un magzgalit cu carioca pe hartie. Am simtit ca parca ma trageau ei la raspundere, parca isi arogau mai multa autoritate asupra copilului decat mine si le datoram explicatii.

Asta inseamna monitorizare constanta; nu mai ai voie nici sa racesti ca parintele trebuie sa dea declaratie ca la politie, cu acte de identitate si tot tacamul.

 

In privinta indoctrinarii ''verde'', inca de la gradinita copiii au cantecele despre reciclare. Nu glumesc.E bine sa luam in serios protectia mediului, atata timp cat nu o dam in extreme cum e planificat pentru generatiile care cresc acum. De asta ii iau de atat de mici.

In plus, motivul principal pentru care exista febra reciclarii e unul financiar, pentru ca anumite companii sa primeasca ieftin sau gratis materialele stranse, deja semiprelucrate deci mult mai ieftin de reintrodus pe piata decat prin prelucrarea materiei prime. Exista o gramada de informatii obtinute prin termeni de cautare cum ar fi ''green indoctrination in schools''.

 

Acum, daca e cineva curios cum arata cartea ''Printul si printul'', si alte povesti de genul citite copiilor de scoala primara in UK:

 

 

In restul Europei probabil va ajunge mai tarziu asa ceva, mai ales in tarile influentate de Biserica Catolica, avand o puternica traditie religioasa in educatie. Aici cred ca mai avem un respiro de cativa ani. ma intreb in Romania cum este, cat a avansat treaba asta.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la ultimul clip, am vazut ca au cate ceva pentru toate grupurile de varsta.

Am dat pause sa vad mai bine titlurile cartilor si materialelor din reportaj, printre care:

 

- ''The Queen's Knickers'' (Chilotii reginei, si fiind o carte despre homosexualitate, imi inchipui ce avea regina respectiva in ei),

- ''Uncle Wayne doing ballet'' (Unchiul Wayne balerin)

- piesa ''Romeo si Julian'',

- ''A Hundred Mummies'' (O suta de mamici)

- ''Molly's Family'' (Familia lui Molly, Molly fiind fetita dintre cele doua lesbiene de pe coperta, presupun)

- ''Josh and Jaz Have Three Mums'' (Josh si Jaz au trei mame).

 

Chestia asta pe mine nu ma deranjeaza. De ce m-ar deranja ?

 

Depinde care chestie, ca am enumerat multe.

Acum cat esti tanar nu te va deranja atitudinea lor fata de viata in general.

Cand vei bate inspre 80 si tinerii de 20 si ceva vor fi de acord ca cei de varsta ta sa fie eutanasiati (asta e mentalitatea cu care sunt crescuti acum, ca viata nu merita traita decat cand esti foarte tanar si in forma perfecta, altfel consumi resursele mamei Terra degeaba), s-ar putea sa te cam deranjeze :).

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×