Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Epilepsia la caini

Postări Recomandate

Unul dintre cateii de la bloc, a avut azi o criza, care pare a fi una de epilepsie. Simptomele corespund:

 

Clinic, atacul complet este precedat de o faza premergatoare -aura - de tip senzitiv, hiperexcitabilitate, motor (miscari dezordonate, grimase), secretor (salivatie). Urmeaza pierderea cunostintei, cadere si contractura tonica generalizata cu opistotonus, intepenirea membrelor, respiratie frecventa si superficiala, tahicardie, descarcari de fecale si urina. La scurt timp intervine faza clonica cu "clantanit", convulsii ale membrelor. In cele din urma, in faza de stertor convulsiile se reduc apoi inceteaza, animalul pastrand aspectul de animal obosit, epuizat, cu respiratie zgomotoasa si revenire treptata spre normal. Adesea intre crize animalul are aspectul normal alteori persista o stare usor depresiva sau atactica, astenica mai multe ore sau zile.

 

Accesele pot fi ocazionate de diferiti stimuli, distingandu-se: epilepsia emotionala (zgomote, stimuli luminosi, contentie), epilepsie traumatica, epilepsie toxica (plumb, arsenic, tutun, beladona, borhoturi, autointoxicatii renale, hepatice sau intestinale). Accesele epileptiforme (epilepsia falsa) pot aparea simptomatic in diferite encefalopatii toxice, hipoxice sau hipoglicemice, reflexe, cand stimulul epileptogen (dureros, pruriginos) ia nastere la nivelul pielii, mucoaselor (otite, sinuzite), datorita durerilor dentare, parazitismului intestinal, infectiilor de focar (abccese perianale la caine, etc).

 

Sursa: http://www.zooland.ro/CAINE_Epilepsia-3700.html

 

M-am gandit ca (poate) ajuta pe cineva acest topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o pisica bolnava de epilepsie. Sperieturile erau elementul declansator al crizelor. Veterinarul mi-a spus ca nu poate face nimic. Pana la urma pisica a murit in urma unei crize de epilepsie :( care a survenit la 3 zile dupa o nastere prin cezariana. La problemele legate de nastere veterinarul s-a descurcat bine, insa la epilepsie nu a avut ce face. In timpul crizei am incercat sa-i deschid gura de teama sa nu moara sufocata, dar falcile i s-au inclestat atat de tare incat mi-a strapuns cu caninii degetulmare dintr-o parte in alta. :stars:

 

Poate acum or fi existand ceva medicamente, nu stiu. Ar merita intrebat daca gasesti un veterinar mai destupat la minte, ca majoritatea oricum nu se baga decat la castrari si deparazitari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista tratament si am si veterinari buni, insa cainele nu poate fi supravegheat, e al blocului, vine sa mai manance, in rest, tot cartierul e al lui.

Si la el cred ca tot din cauza unei sperieturi s-a declansat criza asta. El e mai blandut asa, se sperie usor daca il ataca alti caini. Si se pare ca asta s-a intamplat ieri... Cum i-o fi, na, nu prea am ce sa ii fac.

 

Da, am citit ca e bine sa nu incerci sa ii deschizi gura sau sa ii tii limba, ca i se inclesteaza rau boticul si nu-ti mai scoate nimeni mana dintre dintii lui, pana nu ii trece criza.

 

 

Tot asa se manifesta criza si la pisici? Fac spume, fac pe ele, nu mai misca sau au spasme?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu stiu ca nu exista tratament

 

ultimul meu caine a fost eutanasiat :(

Din nefericire boala este ereditara - tatal lui era bolnav si puiutul care l-am ales eu a fost bolnav si el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaa tratament, da, nu exista. Dar, ca si in epilepsia umana, exista pastile care sa ii faca boala mai usoara.

 

Cam nasoala boala asta...

 

Catelul tau facea crize? Cat de des? Ce varsta avea cand l-ai eutanasiat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai avea 1 an ... 1 an si ceva

 

o singura data a avut criza - cand a muscat-o pe nevasta-mea care era si gravida atunci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apai, na, iti dai seama ca in convulsiile alea, ei nu mai au nici un fel de control. De aceea si fac pe ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cert e ca nu avea convulsii.

parea trist si abatut (cred ca era dupa criza) si cand s-a dus la el sa ii dea de mancare a muscat-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot asa se manifesta criza si la pisici? Fac spume, fac pe ele, nu mai misca sau au spasme?

 

Da. Spasme, convulsii, pierderea cunostintei, incontinenta urinara ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×