Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Modificari la avort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Femeile au avut de suferit din cauza acestei politici.

 

Normal ca au avut de suferit, ca au incercat ele sa avorteze prin tot felul de metode dar de fapt s-au omorat pe ele insele. Si totul era tinut in secret. Dar azi televiziunea ar putea un rol puternic moralizator prin prezentarea cazurilor si efectelor (la stiri!) asa incat sa stearga orice idee de acest fel. De fapt prin televiziune s-ar putea face multe...dar se face doar ce e in profitul unora.

 

 

pe vremea aia poate, acuma nu.

ai vazut cite fete de 13-14 ani se trezesc insarcinate si habar n-au ??

 

cred ca nu e devreme in cla VII , sa li se vorbeasca despre riscurile inceperii vietii sexuale prea devreme, riscurile unei sarcini nedorite, ale avortului, despre contraceptie ,nu doar despre menstruatie si chiul la ora de sport.

 

asta nu inseamna ca parintii sunt scutiti, dar daca ti se spune din mai multe parti, poate bagi ceva la cap.

 

Pai daca societatea nu-i zdravana la cap, asa se intampla. Ce atata libertate? Sa stea dom'le cuminti in banca lor. Daca li se dau la nas ca au drepturi si libertati, si nu sunt indrumati pe calea cea buna, bineinteles ca se poarta astfel. Dar problema vine din alte parti si tine in primul rand de moralitate. Moralitate care public nu mai exista.

 

Cand eram eu a saptea (pe vremea mea...) ne era rusine sa ne imbracam deocheat, sa ne machiem...si ne simteam si asa frumoase si am putut creste, chiar si fara frustrari. Dar atmosfera era alta.

Atunci daca faceam ceva gresit, erau persoane (pe care le respectam) care ma mustrau si imi era de ajuns ca sa trec pe calea cea buna. Si chiar nu era nevoie de violenta sau de gandul unei pedepse. Era mai puternica decat toate astea.

 

Deci astazi ducem lipsa si de rusine si respect. Pentru ca avem libertatea sa nu le avem.

 

Dupa care auzi o tanti din asta intrebandu-se cum au ajuns acele fete sa faca sex atat de devreme si oare ce e in neregula cu atitudinea generatiei lor fata de sexualitate; de unde atata interes :doh: .

 

De fapt asta se vrea sa se promoveze. Dar e o nebunie.

 

Degeaba avem legi corecte daca se ofera astfel de emisiuni "educative".

 

Daca e sa se ilegalizeze avorturile, cred ca mai buna decat consilierea efectiva sunt niste emisiuni educative, sau filme care sa exprime acest lucru. Si prezentarea la stiri a cazurilor negative. :flowers:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Educati-i pe parinti! Si nu nu oricum, ci prin ilegalizarea avorturilor cu sanctiuni serioase pentru nerespectare!

Exact. Prin intoarcerea la Evul Mediul. Cine vrea sa faca avort neaparat gaseste metode, mai ales la disperare. Trist este ca unele mor de infectii sau hemoragie (cum se intampla in Romania pe timpul lui Ceasca) pentru ca sunt nevoite sa faca interventiile acasa cu umerasul, sa se arunce pe scari sau mearga la moasa din sat.

Si daca supravietuieste femeia si este descoperita ar trebui si pedepsita aspru nu ?

Asta nu e societate moderna, democrata, ci Inchititie.

 

Ia exemplu la Olanda poreclita si Soddom sau Gomorah de cate unii. Avorturile sunt legale, educatia sexuala a adolescentilor incepe devreme, iar acea tara are cea mai redusa rata de avorturi si sarcini la adolescente. Ar trebui sa-ti spuna ceva chestia asta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pana laurma vreau doar sa ridic problema legalitatii unei asemenea propuneri. Dreptul de acces la sanatate prespune si sanatatea reproductiva - CHIAR SPER CA NU CONTESTA NIMENI CA SANATATEA REPRODUCTIVA TINE DE DREPTUL LA SANATATE. In anumite cazuri si la alegerea unora asta insemnand si avort. Sa nu cumva sa credem ca nu tot femeile din patura paupera a societatii vor avea de suferit.Cele pentru care cei 10 lei (sau cat o cere) ceruti la cabinet pentru pastilele anticonceptionale cele mai ieftine sunt un mare efort. Ca,big news, nu se ofera gratuit. La fel, nu in toate catunele zburda contraceptia la indemana oricui.

Desigur ca sunt in primul rand pentru contraceptie si as prefera ca ele sa nu faca avort, dar la multitudinea de spete existente in societate,consider ca orice ingradire a unui drept fundamental - accesul la sanatate- trebuie privita cu suspiciune.

 

Sa nu mai spun ca :

1. NU ESTE TREABA NICIUNUI POLITICIAN FIE ORTODOX, REFORMAT, BAPTIST, PENTICOSTAL, BUDIST,MUSULMAN SAU ADORATOR AL SFINTEI CRENGI DE ALUN SA ISI PROMOVOZE AGENDA RELIGIOASA.Poate in spitalul sau privat.

2.CA POLITICIENII SA PROMOVEZE UN DISCURS CEAUSIST PENTRU A REZOLVA CRIZA DEMOGRAFICA ESTE CAM TOT ATAT DE LIPSIT DE MORALITATE CA SI UN AVORT. Idiotenia promovata de madam Sulfina aduce doar bani in buzunare la pisologi (care si gura lor manca o paine, deci or sa semneze contra cost.

 

Topicul nu este despre daca suntem suntem de acord sau nu cu avortul. ESTE DESPRE LIMITAREA ACCESULUI LA SANATATE, indiferent ca ai de gand sa faci un avort sau nu.

CARE DEJA A FOST LIMITAT DE INCHIDEREA DE SPITALE. Si desigur nici despre cum ar trebui sa educe tembeliziunea.....care si ea urmareste profitul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Prin intoarcerea la Evul Mediul. Cine vrea sa faca avort neaparat gaseste metode, mai ales la disperare. Trist este ca unele mor de infectii sau hemoragie (cum se intampla in Romania pe timpul lui Ceasca) pentru ca sunt nevoite sa faca interventiile acasa cu umerasul, sa se arunce pe scari sau mearga la moasa din sat.

Si daca supravietuieste femeia si este descoperita ar trebui si pedepsita aspru nu ?

Asta nu e societate moderna, democrata, ci Inchititie.

 

Ia exemplu la Olanda poreclita si Soddom sau Gomorah de cate unii. Avorturile sunt legale, educatia sexuala a adolescentilor incepe devreme, iar acea tara are cea mai redusa rata de avorturi si sarcini la adolescente. Ar trebui sa-ti spuna ceva chestia asta.

 

Stiu ca metode exista, iar daca s-ar reduce numai la ilegalizarea avorturilor am ajunge unde zici tu.

Dar noua ne mai trebuie si respect, bun simt, moralitate...

Plus ca noi nu suntem olandezi si nici nu vrem sa fim.

 

Iar daca rata e redusa inseamna ca acei oameni sunt ok? Eu nu cred ca un individ sanatos mental si psihic se dezvolta prin acest mecanism al invatarii si libertatii prezent in Olanda.

 

Mesajul nu e sa ai grija sa nu ai copii sau sa nu avortezi, ci sa o lasi mai moale cu toata atentia asta catre sex and co. Viata nu se rezuma numai la asta.

 

Parerea mea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca sunt nevoite sa faca interventiile acasa cu umerasul, sa se arunce pe scari sau mearga la moasa din sat.

Si daca supravietuieste femeia si este descoperita ar trebui si pedepsita aspru nu ?

Asta nu e societate moderna, democrata, ci Inchititie.

 

 

Problema este tocmai asta.....pretul biletului la pisolog poate fi ceea ce impinge peste limita suportabilitatii pretul interventiei. Unde mai punem si situatia in care ea trebuie sa se deplaseze la oras pentru a face interventia.

Nu s-a impus lega educatia sexuala in scoli, atata cat s-ar face ar ajuta mult,dar o lege buna ar fi limitarea avorturilor, in cazul in care suntem intre locurile fruntase la sarcini la adolescente.

 

Discutia politica ca am disparut in zece ani 2,5 milioane si asa nu vom mai avea cine sa plateasca pensiile - ca o divigatie chiar blonda Turcan a devoalat ideea legii.....sa le obligam sa ii faca ca scadem in numar. Repet un guvern PDL pe care il duru in fund de masuri economice - taiand din concediul maternal, trusoul nou nascutului, promitand cu guritza madamei Udrea crese cat cuprinde, dar numai promitand - acum constata ca suntem putini si romanii nu sunt dispusi sa faca copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar daca rata e redusa inseamna ca acei oameni sunt ok? Eu nu cred ca un individ sanatos mental si psihic se dezvolta prin acest mecanism al invatarii si libertatii prezent in Olanda.

Plus ca noi nu suntem olandezi si nici nu vrem sa fim.

Asta e clar ca buna ziua.

Realitatea celor doua tari vorbeste de la sine.

Si acum inapoi la amestecarea guvernului in vaginul femeii.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ci sa o lasi mai moale cu toata atentia asta catre sex and co. Viata nu se rezuma numai la asta.

 

Parerea mea.

1 In Romania dupa legea din 1966 si generatia decreteilor din 1967 nu stiu eu cate sanse serioase are legea madamei......sper ca decizand asupra vaginului nostru, domnii senatori si derutati sa dea NU.

2. Pe de alta parte de cand a devenit prerogativul statului sa transmita de cate ori are dreptul un cetatean sa faca sex???? Intreb si eu..... Cu atentia sau nu catre sex a societatii si mass-mediei este statul cel indreptatit sa decida ca am dreptul sa o fac odata pe saptamana? Poate eu am nevoie de doua ori pe saptamana. Sau mai bine, trebuie sa am nu-i asa un anumit nivel social, sa trec un test despre contraceptive si ciclul meu, sa demonstrez cu hartii ca imi pot cumpara acestea, ca statul sa imi dea liber la sex de placere.

3. O alta treaba pentru madama Sulfina, cele care au nevoie de avort terapeutic mai au nevoie de hartie ? Ca atunci iar spaga la doctor sa zica de problema medicala ce impune avortul. Va fi cerere si oferta. Ahhhh da, as mai vrea si actul medical ce a demonstrat ca de la momentul conceptiei vorbim de o fiinta. Nu parerile baptiste ale domnului deputat.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a impus lega educatia sexuala in scoli, atata cat s-ar face ar ajuta mult,dar o lege buna ar fi limitarea avorturilor, in cazul in care suntem intre locurile fruntase la sarcini la adolescente.

Am eu impresia sau orfelinatele din Romania dau pe dinafara de pline ce sunt cu copii abandonati ?

Problema trebuie tratata la radacina nu la varf. Trebuie inceput cu educatia sexuala si contraceptia, nu bagat bete in roate celor care deja au ramas cu cozonacul in cuptor, ca dupa aia ele se chinuie sa-i creasca nu statul. Satutului nici de aia din orfelinat nu-i pasa dapoi de altii. Cred ca nici in Africa nu e mai mare groaza decat in orfelinatele din Romania.

 

acum constata ca suntem putini si romanii nu sunt dispusi sa faca copii.

Pai nici dracul nu ar fi dispus nevoie mare sa procreeze in jalea aia.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele aprecieri ar fi un 67.000 la populatia de 19 milioane acasa,vreo 22 mil cu tot cu aia ce nu rezideaza momentan in tarisoara dar poseda cetatenia.

Despre procedura legala prin care lasi un copil la un centru nu stiu.

 

Oricum drepturile umane care ar fi in risk sa fie incalcate printr-o asemenea absurditate nu sunt clare nici madamei, as paria pe asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este evident ca propunerea asta a fost facuta ca sa fie distrasa atentia opiniei publice de la evenimentele recente .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×