Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Clonarea si manipularea materialului genetic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"simplul motiv"?

eu discutam la un nivel ipotetic si tu iar vii cu ideea "nu exista Dumnezeu". punct.

nu poti, macar pentru un moment, sa iei in calcul alta pespectiva? presupunand, in extremis, prin absurd, de dragul discutiei...cum vrei tu. altfel inchidem pravalia si mergem acasa, pentru ca dialogul nu mai are rost.

 

Cred ca putem fi de acord ca exista ceva care nu il intelegem care probabil a creat universul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"simplul motiv"?

eu discutam la un nivel ipotetic si tu iar vii cu ideea "nu exista Dumnezeu". punct.

nu poti, macar pentru un moment, sa iei in calcul alta pespectiva? presupunand, in extremis, prin absurd, de dragul discutiei...cum vrei tu. altfel inchidem pravalia si mergem acasa, pentru ca dialogul nu mai are rost.

Pai nu am spus ca nu exista Dumnezeu, ci ca nu are atributele pe care i le acordati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ci ca nu are atributele pe care i le acordati.

 

 

 

Nu I-am acordat nici oun atribut. Biblia I-a acordat si care este o carte scrisa dupa desrierea (asa cum le-au vazut oamenii din acea perioada) unor intamplari, evenimente.

Nu cred ca iese foc fara fum si ni ca aveau o asa imaginatie bogata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu am spus ca nu exista Dumnezeu, ci ca nu are atributele pe care i le acordati.

Pai spune-ne tu cum arata dumnezeu? Sau poate esti tu vreun dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna intrebare....Cum il vezi tu pe Dumnezeu?

Ca pe oricare alta fiinta vie care a trait pe aceasta planeta acum citeva mii de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca pe oricare alta fiinta vie care a trait pe aceasta planeta acum citeva mii de ani.

 

 

Pe cioanas l-am intrebat.

Tu se pare ca nu prea esti de acord cu Dumnezeu si nu cred ca are rost sa te pun sa descrii ceva ce nu accepti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe cioanas l-am intrebat.

Tu se pare ca nu prea esti de acord cu Dumnezeu si nu cred ca are rost sa te pun sa descrii ceva ce nu accepti.

Da, stiu ca l-ai intrebat pe Cioanas. Dar si el m-a intrebat ceva asemenator pe mine... Pe de alta parte, ma indoiesc ca va catadicsi sa iti raspunda (poate vreun citat din biblie)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa zic si eu ceva..referitor la topicul care este...daca-mi ingaduiti...Omul a primit de la Dumnezeu inteligenta si capacitatea de a inventa lucruri si de a descoperi ...Dar omul este limitat. In toate. O sa descopere si o sa creeze atat cat ii va da voie Dumnezeu. Si, daca vreodata o sa fie intr-adevar in stare sa dea viata vreunui ..nu stiu..om?, aia nu va fi decat o palida imitatie a ceea ce a facut Dumnezeu. Cred. Nu dau cu parul. Privesc dindaratul ochelarilor mei de cal, pentru ca eu cred in Dumnezeu.

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa zic si eu ceva..referitor la topicul care este...daca-mi ingaduiti...Omul a primit de la Dumnezeu inteligenta si capacitatea de a inventa lucruri si de a descoperi ...Dar omul este limitat. In toate. O sa descopere si o sa creeze atat cat ii va da voie Dumnezeu. Si, daca vreodata o sa fie intr-adevar in stare sa dea viata vreunui ..nu stiu..om?, aia nu va fi decat o palida imitatie a ceea ce a facut Dumnezeu. Cred. Nu dau cu parul. Privesc dindaratul ochelarilor mei de cal, pentru ca eu cred in Dumnezeu.

 

Omul nu este limitat.

Caci Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui.

Daca omul este limitat atunci si Dumnezeu este limitat, ceea ce gasesc incacceptatbil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×