Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Clonarea si manipularea materialului genetic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

clonare? ce legatura are? eu vorbeam de construirea celulei de la zero, din oxigen, hidrogen, azot, carbon, etc...stii tu, macro si microelemente.

 

Asta nu inseamna de la 0.

De la 0 inseamna sa creezi tu oxigen, hidrogen, azot si carbon.

Stii bancul ala cu Dumnezeu:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
clonarea nu in aceasta consta! asta e alchimie (alta tema!)

clonarea presupune o celula vie, nu una moarta! si tocmai de aceea Biserica nu este de acord, pentru ca se "lucreaza" pe ceva cu viata...

da, mama, dar eu vorbeam de altceva !!! ia citeste inca o data si nu te arunca.

[maximus] spusese mai devreme ca ar trebui sa construim de la 0 ca sa ne numim creatori. asta nu presupune sa clonam, pentru ca lucram cu o celula deja vie, asta presupune sa facem o celula din nimic si ea sa mai si miste.

eu la asta ma refeream, nu la clonare, nu la altoire, nu la avioane cu reactie...

 

pai de ce sa o facem genetic, daca o putem face simplu, doar consultand calendarul?!?(nu este vorba de pozitie!!!)

ala era un banc... constat ca trebuie sa fiu foarte atenta in exprimare, pentru ca, incercand sa ne impunem parerea si avand mai multe cunostinte ca vecinul, incepem sa ne legam de fiecare virgula deja.

ok, reformulez. desi concluzia e clara: tu chiar vorbesti serios.

nu ma refeream la metodele babesti de a face baiat sau fata (calendar catolic, ortodox, pozitii sau ceai de fructe de padure), pentru ca au cam tot atata precizie cat un elefant printre vaze ming.

ma refeream la metodele moderne, stiintifice, medicale, de a stabili sexul copilului, si care pot fi aplicate pe banda rulanta, astfel incat sa te trezesti ca intr-un an se nasc numai baieti, sau numai fete.la acest aspect (dat ca exemplu) ma gandesc atunci cand spun ca omul inca n-are discernamantul actiunilor sale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica sa incepem sa construim o celula vie plecand de la elementele chimice din componenta?

dar ce te faci daca o anumita structura chimica atrage, ca un aparat pus pe raspuns automat, reactia divina de a insufla energie vitala si de a insufleti acea structura? cum o sa stim sa facem diferenta?

Reactie divina? ;) Nope.

oricum, noi, oamenii, am ajuns la nivelul la care ne cam jucam de-a Dumnezeu. problema e ca facem prea multe descoperiri pe unitatea de timp ca sa avem ragazul sa le judecam toate aspectele si sa le alipim si criterii etice de utilizare.

maine-poimaine o sa stabilim dupa bunul plac sexul viitorului nostru copil, fara sa ne dam pe deplin seama de implicatii si urmari. si cand o sa ne dam seama s-ar putea sa fie prea tarziu.

Nu inca. Inca nu ne jucam dea zeii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar....intre clonare si altoire nu sunt diferente mari....ci foarte mari...

altoirea este o ameliorare a zestrei genetice initial detinuta de o planta.

 

Clonarea e cu totul altceva...prea mult de povestit si nu pot sa o fac folosind cuvinte simple.

Poti clona un plop sau o salcie foarte usor...

 

ba nu!

este acelasi principiu!

Nici gind.

clonarea presupune o celula vie, nu una moarta! si tocmai de aceea Biserica nu este de acord, pentru ca se "lucreaza" pe ceva cu viata...

Da, si? Ce legatura are biserica cu asta?

pai de ce sa o facem genetic, daca o putem face simplu, doar consultand calendarul?!?(nu este vorba de pozitie!!!)

;)

 

de ce?

Pentru simplul motiv ca Dumnezeu nu a creeat viata si nici nu e responsabil cu reactiile chimice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru simplul motiv ca Dumnezeu nu a creeat viata si nici nu e responsabil cu reactiile chimice.

 

 

Depinde ce intelegi tu prin Dumnezeu. Daca putem sa-i spunem asa....

Exista un ...."ceva", care a creeat tot ce am reusit noi pana acum sa percepem si sa definim si care continua sa controleze toate interactiunile si fenomenele perceptibile. Inclusiv reactiile chimice.

Nu putem defini in nici un fel concret acel "ceva" si nici nu putem interactiona in vre-un fel deoarece este pe un cu totul alt nivel de organizare fata de noi.

Peste o furnica daca pui o emisfera, ea o sa perceapa doar un cerc; si ala daca e in stare...

Resimte intr-un fel prezenta noastra dar la potentialul ei de perceptie noi cine stie ce suntem...

E imposibil sa stabilim un contact sau o modalitate de comunicare deoarece nivelul la care sunt nu permite acest lucru.

Cam aceeasi dar la o cu totul alta scara este raporul nostru cu "Dumnezeu" cum i-am spus si ii spunem.

Am construit aceasta imagine ca sa putem intelege cumva in felul nostru ceva din toata aceasta "...." ( nu pot defini) situatie.

Daca nu credem, trebuie atunci macar sa respectam aceasta...( inteligenta suprema).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru simplul motiv ca Dumnezeu nu a creeat viata si nici nu e responsabil cu reactiile chimice.

 

"simplul motiv"?

eu discutam la un nivel ipotetic si tu iar vii cu ideea "nu exista Dumnezeu". punct.

nu poti, macar pentru un moment, sa iei in calcul alta pespectiva? presupunand, in extremis, prin absurd, de dragul discutiei...cum vrei tu. altfel inchidem pravalia si mergem acasa, pentru ca dialogul nu mai are rost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×