Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Clonarea si manipularea materialului genetic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ne transformam noi oamnenii cumva din creatie in ....creatori?

Asta-i dorinta diavolului si este faliment!

Probabil ca si initiativa unor oameni (calauziti de cine?) va duce tot la faliment!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU!

omul poate crea trupul - sufletul tot de la Dumnezeu vine!

 

Asa e. Doar cand vom crea de la 0.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e. Doar cand vom crea de la 0.

 

adica sa incepem sa construim o celula vie plecand de la elementele chimice din componenta?

dar ce te faci daca o anumita structura chimica atrage, ca un aparat pus pe raspuns automat, reactia divina de a insufla energie vitala si de a insufleti acea structura? cum o sa stim sa facem diferenta?

 

oricum, noi, oamenii, am ajuns la nivelul la care ne cam jucam de-a Dumnezeu. problema e ca facem prea multe descoperiri pe unitatea de timp ca sa avem ragazul sa le judecam toate aspectele si sa le alipim si criterii etice de utilizare.

maine-poimaine o sa stabilim dupa bunul plac sexul viitorului nostru copil, fara sa ne dam pe deplin seama de implicatii si urmari. si cand o sa ne dam seama s-ar putea sa fie prea tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica sa incepem sa construim o celula vie plecand de la elementele chimice din componenta?

dar ce te faci daca o anumita structura chimica atrage, ca un aparat pus pe raspuns automat, reactia divina de a insufla energie vitala si de a insufleti acea structura? cum o sa stim sa facem diferenta?

 

 

 

Nu cred ca o sa ajungem sa construim o celula vie plecand de la componentele de baza foarte curand.

Energia Divina, Sufletul unei fiinte se constiuie intr-adevar ca parte componenta, inca din momentul conceptiei. este numit punctul zero spiritual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica sa incepem sa construim o celula vie plecand de la elementele chimice din componenta?
prieteni, clonarea in lumea vegetala este VECHEEEE!!!!!!!!!!!

nu ati auzit de altoire?!?

 

dar ce te faci daca o anumita structura chimica atrage, ca un aparat pus pe raspuns automat, reactia divina de a insufla energie vitala si de a insufleti acea structura? cum o sa stim sa facem diferenta?
ce diferenta?

 

oricum, noi, oamenii, am ajuns la nivelul la care ne cam jucam de-a Dumnezeu. problema e ca facem prea multe descoperiri pe unitatea de timp ca sa avem ragazul sa le judecam toate aspectele si sa le alipim si criterii etice de utilizare.
de fapt, problema e ca "judecam" prea lent!!!

 

maine-poimaine o sa stabilim dupa bunul plac sexul viitorului nostru copil, fara sa ne dam pe deplin seama de implicatii si urmari. si cand o sa ne dam seama s-ar putea sa fie prea tarziu.
pai, in ce priveste sexul copilului, daca vrei fata, se stie din mosi-stramosi metoda... - nimic nou!

si baiat poti face, daca te straduiesti un pic cu niste calcule, dar probabilitatea este ceva mai mica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prieteni, clonarea in lumea vegetala este VECHEEEE!!!!!!!!!!!

nu ati auzit de altoire?!?

 

 

 

Intr-adevar....intre clonare si altoire nu sunt diferente mari....ci foarte mari...

altoirea este o ameliorare a zestrei genetice initial detinuta de o planta.

 

Clonarea e cu totul altceva...prea mult de povestit si nu pot sa o fac folosind cuvinte simple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prieteni, clonarea in lumea vegetala este VECHEEEE!!!!!!!!!!!

nu ati auzit de altoire?!?

clonare? ce legatura are? eu vorbeam de construirea celulei de la zero, din oxigen, hidrogen, azot, carbon, etc...stii tu, macro si microelemente.

iar diferenta sa fie greu de constatat pentru ca nu stim daca am pus noi 3 bucati d-alea si 5 a-alea si a inceput celula sa miste, sau combinatia 3 cu 5 a atras "suflare de viata" de la Dumnezeu pentru ca e formula corecta.

 

pai, in ce priveste sexul copilului, daca vrei fata, se stie din mosi-stramosi metoda... - nimic nou!

si baiat poti face, daca te straduiesti un pic cu niste calcule, dar probabilitatea este ceva mai mica

nu-i asa ca nu vorbesti serios ?!? ;)

eu ma refeream la manipularea genetica a sexului, nu la "am stat eu deasupra sa moara ma-sa"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar....intre clonare si altoire nu sunt diferente mari....ci foarte mari...

altoirea este o ameliorare a zestrei genetice initial detinuta de o planta.

Clonarea e cu totul altceva...prea mult de povestit si nu pot sa o fac folosind cuvinte simple.

ba nu!

este acelasi principiu!

 

clonare? ce legatura are? eu vorbeam de construirea celulei de la zero, din oxigen, hidrogen, azot, carbon, etc...stii tu, macro si microelemente.
clonarea nu in aceasta consta! asta e alchimie (alta tema!)

 

iar diferenta sa fie greu de constatat pentru ca nu stim daca am pus noi 3 bucati d-alea si 5 a-alea si a inceput celula sa miste, sau combinatia 3 cu 5 a atras "suflare de viata" de la Dumnezeu pentru ca e formula corecta.
clonarea presupune o celula vie, nu una moarta! si tocmai de aceea Biserica nu este de acord, pentru ca se "lucreaza" pe ceva cu viata...

 

 

 

eu ma refeream la manipularea genetica a sexului, nu la "am stat eu deasupra sa moara ma-sa"...
pai de ce sa o facem genetic, daca o putem face simplu, doar consultand calendarul?!?(nu este vorba de pozitie!!!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×