Sari la conținut
Forum Roportal
Spyder

Binele si raul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai dreptate, si imi cer pe aceasta cale scuze fata de papagali.

 

Pe de alta parte, s-a cam deviat de la subiect. Ar fi bine sa revenim la el.

 

Binele si raul.

Au existat de cand lumea.

Vor exista cat lumea.

Fa binele fara sa astepti raspalata si fereste de rau.

Romania te iubesc (chiar daca te afli in Spania, Italia, Germania, SUA) :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cineva te roaga sa il ajuti, o faci apoi iti intoarce spatele sau te judeca gresit....
tu te-ai straduit sa ii intelegi atitudinea?!? sigur are la baza si altceva decat ajutorul pe care i l-ai dat anterior

acele aspecte trebuie sa le rezolvi si totul e OK

 

Cum au alti oameni puterea de a raspunde binelui cu rau?
poate ca binele respectiv nu s-a vazut a fi bine si din perspectiva celui ajutat, poate ca raul pe care il vezi tu este un bine din perspectiva celui ce te ajuta... trebuie rezolvat fiecare caz in parte

 

Nu au mustrari de constiinta stiind ca cineva a ajutat si el/ea nu a raspuns cu nimic?
spui ca nu astepti recompensa, dar judeci pe cel care nu te-a recompensat ca nu are mustrari...

 

 

 

 

Eu sunt :huglove: dar aici la religie daca esti din "afara" si spui ceva sar toti pe tine si te si ataca cu tot felul de pasaje din biblie :)
nu e chiar asa! sunt doar cativa care corespund descrierii tale, pe ceilalti de ce nu ii observi?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt :huglove: dar aici la religie daca esti din "afara" si spui ceva sar toti pe tine si te si ataca cu tot felul de pasaje din biblie :)

Pai bine ca nu sar cu bata pe tine!

Pasajele din Biblie reprezinta samanta semanata! Depinde de pamant,samanta este buna,pamantul poate fi rau! Te-ai gandit la asta?

Un om rau,oricat i-ar spune Biblia ca e rau ,el tot bun se considera! De ce ? Biblia nu e buna?

Biblia este perfecta! Pamantul (inima omului ) este rau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ca binele respectiv nu s-a vazut a fi bine si din perspectiva celui ajutat, poate ca raul pe care il vezi tu este un bine din perspectiva celui ce te ajuta... trebuie rezolvat fiecare caz in parte

 

 

Cand nu ai bani sa-ti iei mai mult de o paine zilnic si cineva iti da 200 $ fara sa aiba nici o pretentie, iar tu pui umarul fumusel, si il "ajuti" sa fie dat afara. Cum ti se pare ezemplul asta?

Cum ai percepe tu gestul lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand nu ai bani sa-ti iei mai mult de o paine zilnic si cineva iti da 200 $ fara sa aiba nici o pretentie, iar tu pui umarul fumusel, si il "ajuti" sa fie dat afara. Cum ti se pare ezemplul asta?

Cum ai percepe tu gestul lui?

ca in pasajul evanghelic: "sa nu aruncati margaritare la porci"

 

Cum ai percepe tu gestul lui?

poate ca te-a ajutat sa mergi inainte!

din fiecare experienta trebuie sa inveti ceva si mergi mai departe

in plus, fiecare lectie este personala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca in pasajul evanghelic: "sa nu aruncati margaritare la porci"

Ti-am dat exemplul asta sa te intreb daca se poate face diferenta clara in cazul de fata intre faptul ca tu ai facut un bine si persoana caruie ii era adresat a inteles invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine decide ce e bine si ce e rau? Biblia?

Cred ca mai intai trebuie facuta delimitarea.

Ce te faci atunci cand pt a face un bine cuiva ii provoci alcuiva un rau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se mai pune o problema: cum sa ii multumesti pe cei din jurul tau. Pentru ca nu ii poti multumi pe toti, nu le poti face la toti bine.

 

Cine decide ce e bine si ce e rau? Biblia?

Cred ca mai intai trebuie facuta delimitarea.

Oamenii decid ce e bine si ce e rau, pe baza propriilor lor valori.

Ce te faci atunci cand pt a face un bine cuiva ii provoci alcuiva un rau?

E inevitabil. Treci peste asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se mai pune o problema: cum sa ii multumesti pe cei din jurul tau. Pentru ca nu ii poti multumi pe toti, nu le poti face la toti bine.

Clar, daca faci unuia un bine ai putea sa dezavantajezi pe altcineva.Niciodata balanta asta nu e echilibrata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Clar, daca faci unuia un bine ai putea sa dezavantajezi pe altcineva.Niciodata balanta asta nu e echilibrata!

 

faci ca nastratin si-i pui rotile hornului. :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×