Sari la conținut
Forum Roportal
Spyder

Binele si raul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca dai unui cersetor bani il ajuti prin asta?

Si dac il vezi ca de banii primiti isi cumpara o cinzeaca nu simti ca ti-a inselat asteptarile?

Si atunci fapta ta nu mai este in concordanta cu intentia ta, pentru ca tu nu ai controlul celui pe care il ajuti.

Vezi situatia inundatilor, care stateau la un pahar in timp ce soldatii le faceau digurile.De astfel de indivizi nu poate sa-ti fie mila.

Eu nu ajut un cersetor dindu-i bani pentru bautura. Discutia este larga, fiindca un cersetor alege sa faca asta. El poate face multe alte lucruri. De exemplu poate sa faca diverse munci rasplatite, sa se integreze in societate, iar daca este incapabil sa se ajute pe el sau sa contribuie dpdv social in vreun fel atunci am iesit din cadrul problemei. Este vorba de o alta abordare.

Din nou, sodatii reparau digurile nu pentru cei care stateau la un pahat, ci pentru cei care vor sa isi (re)faca viata. Asa cum nu dindu-i unui om un peste il ajuti, ci invatindu-l sa pescuiasca. Este responsabilitatea lui sa prinda pestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din nou, sodatii reparau digurile nu pentru cei care stateau la un pahat, ci pentru cei care vor sa isi (re)faca viata. Asa cum nu dindu-i unui om un peste il ajuti, ci invatindu-l sa pescuiasca. Este responsabilitatea lui sa prinda pestii.

 

1 Baietii care stateau la sprit erau chiar proprietarii caselor in pericol.

2 Dar individul nu vrea sa pescuiasca, este mai simplu sa primeasca platica gata pescuita.Si aici revenim la faptul ca nu poti sa controlezi actiunile celui pe care-l ajuti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 Baietii care stateau la sprit erau chiar proprietarii caselor in pericol.

2 Dar individul nu vrea sa pescuiasca, este mai simplu sa primeasca platica gata pescuita.Si aici revenim la faptul ca nu poti sa controlezi actiunile celui pe care-l ajuti.

Ai dreptate. Dragoste cu forta nu se poate. Asta spun si eu.

Pe linga baietii de la sprit erau probabil si mamele lor, si alti oameni care nu stateau la birt, si care chiar cautau un mod de a-si salva agoniseala. Pentru ei este ajutorul.

Nu e vorba de a controla actiunile celui pe care il ajuti. Este vorba de a-l ajuta ajutindul sa se ajute. Adica de a-i oferi oportunitatea de a se ajuta singur. El trebuie sa vrea acest lucru, si sa ia decizia. El este responsabil. Daca nu vrea sa fie ajutat, nu o sa il oblig.

Insa ne indepartam de la subiect. Problema pusa in acest topic este de existenta binelui si raului. Si mi-am spus parerea, fiecare vede aceste lucruri in functie de interesele personale. Daca baietii considera alcoolul prioritatea in viata, atunci nici o inundatie nu le sta in calea alcoolismului, si nu pot fi convinsi de altceva... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce binele se rasplateste cu rau?

Asta e intrebarea pe care mi-o pun de cele mai multe ori. De ce ajungi sa suferi dupa ce ai incercat sa faci un bine unei persoane? De ce atunci cand te oferi sa ajuti pe cineva acela te ia in nume de rau? Sa fie oare problema ca omul se obisnuieste cu binele si isi permite sa faca orice din omul care l-a ajutat?De ce?

Trebuie sa fii dur sau rau cu oamenii din jur ca acestia sa te tina minte?Am observat ca majoritatea oamenilor uita de un bine facut lor pe cand daca este injurat sau vorbit de rau sau ii este refuzata o idee sau o propunere te tine foarte bine minte ba chiar se gandeste la tine mai mult ca deobicei.De ce nu se intampla acest lucru si atunci cand faci un bine?De ce binele se uita iar raul dainuieste mereu in sufletele oamenilor?

Imi cer scuze pentru ca am pus atatea intrebari dar sper sa gasiti niste raspunsuri sau sa adaugati si voi alte asemenea ganduri! :ok:

... intre bine si rau nu exista o prapastie, ele sunt strans legate intre ele, prin cauzalitate si efect.

nu trebuie sa fi dur, cu cei din jurul tau, doar sa nu uiti sa fi OM, nu lasa dezamagirea ta, sa-ti intuece judecata, da...asa este de multe ori,. uitam pe cei ce ne-au facut un bine, suntem ingrati si ignoranti, dar nu ceda ...continua pentru tine sa faci bine!

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×