Sari la conținut
Forum Roportal
Spyder

Binele si raul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce binele se rasplateste cu rau?

Asta e intrebarea pe care mi-o pun de cele mai multe ori. De ce ajungi sa suferi dupa ce ai incercat sa faci un bine unei persoane? De ce atunci cand te oferi sa ajuti pe cineva acela te ia in nume de rau? Sa fie oare problema ca omul se obisnuieste cu binele si isi permite sa faca orice din omul care l-a ajutat?De ce?

Trebuie sa fii dur sau rau cu oamenii din jur ca acestia sa te tina minte?Am observat ca majoritatea oamenilor uita de un bine facut lor pe cand daca este injurat sau vorbit de rau sau ii este refuzata o idee sau o propunere te tine foarte bine minte ba chiar se gandeste la tine mai mult ca deobicei.De ce nu se intampla acest lucru si atunci cand faci un bine?De ce binele se uita iar raul dainuieste mereu in sufletele oamenilor?

 

 

Imi cer scuze pentru ca am pus atatea intrebari dar sper sa gasiti niste raspunsuri sau sa adaugati si voi alte asemenea ganduri! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce binele se rasplateste cu rau?

Asta e intrebarea pe care mi-o pun de cele mai multe ori. De ce ajungi sa suferi dupa ce ai incercat sa faci un bine unei persoane? De ce atunci cand te oferi sa ajuti pe cineva acela te ia in nume de rau? Sa fie oare problema ca omul se obisnuieste cu binele si isi permite sa faca orice din omul care l-a ajutat?De ce?

Trebuie sa fii dur sau rau cu oamenii din jur ca acestia sa te tina minte?Am observat ca majoritatea oamenilor uita de un bine facut lor pe cand daca este injurat sau vorbit de rau sau ii este refuzata o idee sau o propunere te tine foarte bine minte ba chiar se gandeste la tine mai mult ca deobicei.De ce nu se intampla acest lucru si atunci cand faci un bine?De ce binele se uita iar raul dainuieste mereu in sufletele oamenilor?

Imi cer scuze pentru ca am pus atatea intrebari dar sper sa gasiti niste raspunsuri sau sa adaugati si voi alte asemenea ganduri! ;)

 

Nu trebuie sa generalizezi. Nu toata lumea gandeste asa.

Vrei sa abordam ideea din puctul de vedere religios?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie sa generalizezi. Nu toata lumea gandeste asa.

Vrei sa abordam ideea din puctul de vedere religios?

Intr-adevar nu toata lumea e la fel! Totusi in majoritatea cazurilor se intampla cum am zis eu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar nu toata lumea e la fel! Totusi in majoritatea cazurilor se intampla cum am zis eu!

 

Mie nu mi se pare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce binele se rasplateste cu rau?

Asta e intrebarea pe care mi-o pun de cele mai multe ori. De ce ajungi sa suferi dupa ce ai incercat sa faci un bine unei persoane? De ce atunci cand te oferi sa ajuti pe cineva acela te ia in nume de rau? Sa fie oare problema ca omul se obisnuieste cu binele si isi permite sa faca orice din omul care l-a ajutat?De ce?

Trebuie sa fii dur sau rau cu oamenii din jur ca acestia sa te tina minte?Am observat ca majoritatea oamenilor uita de un bine facut lor pe cand daca este injurat sau vorbit de rau sau ii este refuzata o idee sau o propunere te tine foarte bine minte ba chiar se gandeste la tine mai mult ca deobicei.De ce nu se intampla acest lucru si atunci cand faci un bine?De ce binele se uita iar raul dainuieste mereu in sufletele oamenilor?

Imi cer scuze pentru ca am pus atatea intrebari dar sper sa gasiti niste raspunsuri sau sa adaugati si voi alte asemenea ganduri! ;)

Cred ca o cauza ar fi egocentrismul din noi!

Alta cauza ar fi pacatul care aduce atata rau in rasa umana!

Important este ca sa faci bine si sa nu astepti nimic inapoi! Sau daca faci un bine ,fa acel bine in Numele lui Isus si nu astepta rasplata aici pe pamant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca o cauza ar fi egocentrismul din noi!

Alta cauza ar fi pacatul care aduce atata rau in rasa umana!

Important este ca sa faci bine si sa nu astepti nimic inapoi! Sau daca faci un bine ,fa acel bine in Numele lui Isus si nu astepta rasplata aici pe pamant!

 

Pai tu cioanas ar trebui sa te bucuri cand binele se rasplateste cu rau.

Nu zice Iisus: iubiti pe vrajmasii vostrii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tu cioanas ar trebui sa te bucuri cand binele se rasplateste cu rau.

Nu zice Iisus: iubiti pe vrajmasii vostrii?

Daca iubesc pe vrajmasul meu ,nu inseamna ca sunt masochist ,ii fac bine sa astept sa-mi dea pumni si sa urlu de bucurie ,ce zici? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce binele se rasplateste cu rau?

Asta e intrebarea pe care mi-o pun de cele mai multe ori.

poate pentru ca binele pe care tu il consideri bine, este considerat un rau de cel care l-a primit!

binele este relativ!

 

De ce ajungi sa suferi dupa ce ai incercat sa faci un bine unei persoane?
din acelasi motiv ca mai sus! sau pentru ca persoana respectiva astepta de la altcineva binele pe care i l-ai facut tu...

 

De ce atunci cand te oferi sa ajuti pe cineva acela te ia in nume de rau?
din aceleasi motive ca mai sus!

 

Sa fie oare problema ca omul se obisnuieste cu binele si isi permite sa faca orice din omul care l-a ajutat?
nu! este doar interpretarea gresita a celui care se simte ofensat de cel caruia i-a facut un bine

 

Trebuie sa fii dur sau rau cu oamenii din jur ca acestia sa te tina minte?
nu! rautatea este manifestarea celui care nu stie sa fie bun, sau ii este frica sa fie bun...

 

Am observat ca majoritatea oamenilor uita de un bine facut lor pe cand daca este injurat sau vorbit de rau sau ii este refuzata o idee sau o propunere te tine foarte bine minte...
eu prefer ca oamenii sa ma iute pentru un bine facut decat sa ma tina minte pentru un rau...

 

ca sa incepem sa "elucidam" misterul tau, 'Spyder', ar trebui sa incepem de la... 'Spyder'

tu cum de ai retinut doar aceste aspecte negative din manifestarile oamenilor?!?!

daca o sa reusesti sa-ti raspunzi, vei gasi si raspunsul pe care il cauti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca sa incepem sa "elucidam" misterul tau, 'Spyder', ar trebui sa incepem de la... 'Spyder'

tu cum de ai retinut doar aceste aspecte negative din manifestarile oamenilor?!?!

daca o sa reusesti sa-ti raspunzi, vei gasi si raspunsul pe care il cauti!

 

Nu am zis ca am retinut doar aspectele negative.Ai inteles gresit! E clar ca sunt si oameni foarte buni pe pamant cu care sa iti impartasesti gandurile cele mai ascunse si sentimentele deasemenea. Ideea era ca sunt prea putini oameni care mai au aceasta calitate (nu spun ca eu ma consider una dintre ele) si ca majoritatea rasplatesc binele cu rau (sa zicem de exemplu: iti ajuti un prieten la o problema foarte grava, ;) [atentie, nu astept ca binele sa mi se intoarca din partea lui, binele vine de la Dumnezeu], dupa ce problema e rezolvata trece timpul si ajungi ca si tu sa ai nevoie de prietenul tau...de ce atunci iti intoarce spatele ca si cum nu ai reprezenta nimic pentru el si nimic nu i-ai fi facut bine in toata viata?) Doar asta e problema! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca o cauza ar fi egocentrismul din noi!

Alta cauza ar fi pacatul care aduce atata rau in rasa umana!

Important este ca sa faci bine si sa nu astepti nimic inapoi! Sau daca faci un bine ,fa acel bine in Numele lui Isus si nu astepta rasplata aici pe pamant!

Lasa macarar o data pacatul altundeva, pentru ca nu e locul lui aici, in aceasta discutie. Si nici rasplata de care pomenesti. Discutia e despre ceva complet diferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×