Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Naivitate

Postări Recomandate

Navigand pe YouTube, am ajuns din intamplare la clipul de mai jos.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZOj76xrG62k

 

Probabil veridicitatea povestii nu e contestata de comentariile de acolo pentru ca un comentariu trebuie aprobat ca sa apara.

Prin urmare trag nadejdea ca cei 316 care au apasat ''dislike'', in afara de cei care se declara satanisti, sunt oameni cu suficienti neuroni ramasi in viata pentru a isi da seama de faptul ca TV-ul ii imbrobodeste in fel si chip.

 

Este presupusa poveste (daca e macar partial adevarata, sansele fiind de 0,0000(...)1% in mintea mea, regret comentariul asta)a unei femei care a descoperit brusc credinta in Dumnezeu si si-a iertat tatal pentru niste lucruri desprinse dintr-un film de groaza. Daca s-ar fi oprit acolo, la iertarea ei, ar mai fi fost credibila treaba. Desi si asta pare trasa de par, cam rau.

 

Pe scurt, sustine ca tatal ei a fost un ''preot satanist'' si ca a fortat-o sa nasca mai multi copii (nu spune cati) pentru ca el sa ii sacrifice in ritualuri. L-ar fi avut pe primul foarte devreme, la inceputul pubertatii. Cica ar fi lipsit in mod repetat de la scoala cu lunile fara sa fie vreo problema :blink: . Nu stiu cata lume s-a gandit ca nu e posibil ca o adolescenta sa ramana insarcinata de cateva ori fara ca cei din jur sa observe macar ca tot dispare si revine, presupunand ca fusese inchisa in casa pana dupa nastere. Cica nasterile ar fi fost asistate de moase si nedeclarate.

 

Apoi spune insa ca s-a casatorit la 18 ani, a divortat cu un an mai tarziu si, fiind insarcinata, a facut un avort, avand mari mustrari de constiinta pentru asta (dupa ce nascuse cativa copii si ii daduse lui taica-su sa ii omoare, incercand apoi sa duca o viata normala :blink: ).

 

Daca asta pare bizar, ceea ce pune capac e povestea ca tatal ei, care o mai si molestase sexual, deci un psihopat pedofil satanist ucigas de nou-nascuti, si-ar fi salvat in mod miraculos sufletul spunand o rugaciune fix inainte de moarte, pentru ca asa il rugase ea :blink: , si chipurile prin asta a ajuns in Rai :crazy: .

 

Cam asta e. Cica in SUA sunt adaugate anumite substante apei potabile pentru a tampi lumea.

Daca cei care au postat comentarii acolo vorbesc serios, e pe bune.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mmm din pacate poate fi si o poveste reala, la cata mizerie e in lume nu m-ar mira.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare cusuta cu ata alba povestea, dar cine stie? Bine, pana la partea cu raiul; acolo nu inteleg de unde atata certitudine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mmm din pacate poate fi si o poveste reala, la cata mizerie e in lume nu m-ar mira.

 

Asta am crezut si eu pana sa aud partea cu ''l-am iertat'' si ''a spus o rugaciune si a ajuns in Rai''.

Partea cu Raiul fiind opinia ei, evident.

Ce sanse sunt ca un om care e satanist zeci de ani si sacrifica prina proprii nepoti in repetate randuri, sa devina brusc credincios si sa spuna o rugaciune? Nu vorbim despre un ateu sau despre un om care a facut mult rau in viata ci despre un satanist convins.

Care chipurile a spus rugaciunea la rugamintea fiicei, pe care deducem ca o iubea nespus, ca sa faca un asemenea gest.

 

Si apar atatea comentarii cum ca femeia ar fi o fiinta minunata.

Eu ma intreb cum de nu l-a atacat pe taica-su in apararea copiilor si cum nu a reusit sa ajunga la politie aceasta fiinta minunata sau sa dea un telefon, sau sa strige pe geam la un vecin. Daca se intampla odata mai zic. Dar cica pleca de la scoala si revenea si istoria s-ar fi repetat de cateva ori. Mie nu imi suna a victima ci a complice.

Plus partea ca ar fi fost daramata psihic de un avort dupa ce chiar nascuse cativa copii si ii daduse pt sacrificiu. Sunt de parere ca avortul e fix acelasi lucru insa dpdv al contactului pe care mama il are cu copilul, este diferit. Prin urmare ma indoiesc ca o persoana capabila sa lase acei copii deja nascuti sa aiba o asemenea soarta s-ar simti atat de vinovata pentru un avort.

 

Cam ce fel de persoana permite ca un om ca taica-su sa umble liber si sa faca ce facea, d-apoi sa il mai si ierte?

L-a descoperit pe Dumnezeu la 8 ani si apoi si-a dat copiii satanei?

Ma-sa unde era cand a avut copiii respectivi? Acolo cica. Se presupune ca a participat la toata treaba. Mai traieste? De ce nu o cauta politia? Multe detalii lipsesc.

Pentru ca e o facatura.

Oamenii astia ar crede orice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa zice ea, poate in nebunia ei, ca asta o ajuns in Rai. Doar nu o fi si vreo sfanta vizionara ceva :o:

Oricum si daca e real si daca nu ..lumea e nebuna :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Finni, de ce te-ar mira daca femeia aia intradevar crede ceea ce spune ? Conform religiei crestine, daca un om se caieste si se roaga la d-zeu (adica la Jesus) pe patul de moarte, el este iertat de toate pacatele pe care le-a savarsit. Poate sa fie cel mai mare criminal din lume, cel mai vicios si evil individ, caci cheia si secretul mantuirii este credinta in d-zeu, cainta, si inchinarea la el, nu ?

Deci daca povestea e adevarata, si intradevar omul ala a avut o schimbare interioara pe patul de moarte, e firesc ca fiica'sa sa creada ca el a fost mantuit si ca s-a dus in Rai, pentru ca exact asta propovaduieste crestinismul. doh.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare cusuta cu ata alba povestea, dar cine stie? Bine, pana la partea cu raiul; acolo nu inteleg de unde atata certitudine.

 

Ca orice poveste televizata de senzatie, trebuia sa se incheie spectaculos cu un happy ending.

Daca nu ar fi o facatura, ar aparea macar un comentariu acolo cu intrebari logice sau o opinie sceptica exprimata civilizat. Nu se accepta asa ceva, nu conteaza cat de politicos te exprimi (am incercat). Nu exista alt motiv de a cenzura simple intrebari decat acela ca ar da de gandit.

 

Din punctul meu de vedere e o incercare de manipulare prin prezentarea crestinilor ca niste presuri de sters ghetele. Asta e o perspectiva comuna care se vrea aruncata asupra lor; am citit si ascultat discursurile unor oameni avizati despre asemenea campanie.

 

Cineva are interesul sa convinga crestinii sa adopte o atitudine placida, de genul ''totul se iarta oricum; hai sa ne impacam cu soarta noastra'', in loc sa isi apere drepturile cat si pe ale celor de langa ei, chiar prin forta daca e nevoie.

 

Aici intervin asemenea povesti aparute la televizor.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la partea cu raiul; acolo nu inteleg de unde atata certitudine.

Ai spus ca ti-ai citit Biblia. Atunci ar trebui sa stii de unde are femeia aia certitudinea. rolleyes.gif

 

Cineva are interesul sa convinga crestinii sa adopte o atitudine placida, de genul ''totul se iarta oricum; hai sa ne impacam cu soarta noastra''

Pentru ca exact asta este crestinismul si anume "totul se iarta oricum". De aia vezi toti ipocritii si nenorocitii facand tot felul de magarii in cursul saptamanii, si Duminica hop la biserica ca sa le ierte Jizas pacatele. Ies de acolo usurati si se pun iar pe treaba pana la Duminica viitoare. Iar pe patul de moarte o spovedanie si o declaratie de credinta, i-a rezolvat.

Se pare ca Isus a gasit solutia perfecta pentru toate scursurile omenesti. Le-a iertat pacatele in avans, in schimbul credintei in El. rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×