Sari la conținut
Forum Roportal
jumarica

Diagnostic gresit: suparare mare-ajutati-ma

Postări Recomandate

boala lui aujeski sau panleucopenie?

carnea de porc mi-a ucis intr-un mod groaznic doua pisicute.

nu din neglijenta mea.ci din a bunicii.mele.

ceea ce ma deranjeaza si ma debusoleaza si mai rau este faptul ca atunci cind am incercat sa-mi dau cu parerea cum ca ar fi boala lui aujeski, asistenta vet.mi-a dat replica ca nu sint in masura sa stabilesc diagnostic.si le-a diagnosticat cu panleucopenie.mentionez ca mai am 5 pisicute, dar perfect sanatoase.cele doua au murit in chinuri groaznice dupa o luna.ceea ce am vazut mi-a schimbat viata si mentalitatea.ei bine dupa o luna de chinuri sufletesti si de acum de constiinta incarcata am cerut parerea altor medici.stupoare.diagnostic:boala lui aujeski.stiu ca nu se poate trata, dar ma gindesc ca cel mai mare dintre ei , care avea simptome mai atenuate si era spre bine a fost omorit de tratament.eu sint inginer zootehnist si imi place sa studiez individual.ador animalele si consider ca este o tragedie.dumnezeule ce suferinta au indurat.nu pot sa ma linistesc.animalele sint rostul meu in viata.sint singura ratiune pentru a trai.ma doare gindul ca salvez animale de pe strada si cind e vorba de ale mele parca intru in panica, dar totusi de ce depindem de greselile altora?

oare ca pacienti care sintem direct implicati nu putem veni cu idei?oare intre medic si noi nu are voie sa existe comunicare?doar pentru ca nu sintem de specialitate?

pina la urma greseala bunicii mele este de neiertat.

ajutati-ma sa ma linistesc.m-au lasat puterile.psihic sint la pamint.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gandestete la ce mai ai si alinati durerea dandu-le lor o ingrijire buna... cred ca ai superit enorm dar e bine sa te gandesti ca mai ai atatea suflete de ingrijit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am suferit ?nu, eu sufar enorm.nu ai idee.acum sint atit de disperata, incit am cazut in extrema cealalta:tot mi se pare ca au ceva.le privesc cu durere.mare necaz.pling tot timpul.ma distrug, stiu asta, dar cred ca merit.multumesc pentru sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa zic..sti si eu ce inseamna sa-ti moara animalutzul...si eu am trecut prin asa ceva...eu din cate stiu nu e bine sa dai prea multa carne la pisici sau caini..mai ales de porc...nu stiu ce sa zic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
boala lui aujeski sau panleucopenie?

carnea de porc mi-a ucis intr-un mod groaznic doua pisicute.

nu din neglijenta mea.ci din a bunicii.mele.

ceea ce ma deranjeaza si ma debusoleaza si mai rau este faptul ca atunci cind am incercat sa-mi dau cu parerea cum ca ar fi boala lui aujeski, asistenta vet.mi-a dat replica ca nu sint in masura sa stabilesc diagnostic.si le-a diagnosticat cu panleucopenie.mentionez ca mai am 5 pisicute, dar perfect sanatoase.cele doua au murit in chinuri groaznice dupa o luna.ceea ce am vazut mi-a schimbat viata si mentalitatea.ei bine dupa o luna de chinuri sufletesti si de acum de constiinta incarcata am cerut parerea altor medici.stupoare.diagnostic:boala lui aujeski.stiu ca nu se poate trata, dar ma gindesc ca cel mai mare dintre ei , care avea simptome mai atenuate si era spre bine a fost omorit de tratament.eu sint inginer zootehnist si imi place sa studiez individual.ador animalele si consider ca este o tragedie.dumnezeule ce suferinta au indurat.nu pot sa ma linistesc.animalele sint rostul meu in viata.sint singura ratiune pentru a trai.ma doare gindul ca salvez animale de pe strada si cind e vorba de ale mele parca intru in panica, dar totusi de ce depindem de greselile altora?

oare ca pacienti care sintem direct implicati nu putem veni cu idei?oare intre medic si noi nu are voie sa existe comunicare?doar pentru ca nu sintem de specialitate?

pina la urma greseala bunicii mele este de neiertat.

ajutati-ma sa ma linistesc.m-au lasat puterile.psihic sint la pamint.

 

mda...stiu la ce te referi si stiu ce simti...si eu am patit ceva asemanator. catelusa mea de 3 ani are epilepsie si face crize o data pe luna, timp de 2-3 zile, la intervale de 1-2 ore. acum un an, a avut niste crize mai puternice decat de obicei, si dupa 3 zile era epuizata, nu se mai putea misca. in disperare de cauza, am urcat-o in masina si am dus-o la o clinica din bucuresti, cica "renumita", singura la care siam sigur ca gasesc un medic (era duminica seara) si era si mai aproape de casa. i-am explicat medicului de acolo ce are, iar raspunsul a fost: "si eu ce vrei sa-i fac?". apoi s-a purtat cu mine ca si cum as fi fost ultimul om, facand abstractie de faptul k sunt studenta la medicina veterinara, deci mai stiu si eu cate ceva. dar ce pot face, in afara de faptul sa am grija sa nu fac si eu aceleasi greseli in viitor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce sa zic..sti si eu ce inseamna sa-ti moara animalutzul...si eu am trecut prin asa ceva...eu din cate stiu nu e bine sa dai prea multa carne la pisici sau caini..mai ales de porc...nu stiu ce sa zic...

 

 

stiu si eu cum e sa-ti moara animalutzu'! am avut si eu un papagal, pe nume Niko, care a murit in chinuri groaznice din cauza apei de la robinet care a baut-o! dar asta e alta poveste...

Editat de iulishka

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×