Sari la conținut
Forum Roportal
Aurum

Vreau să vizitez Rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau să vizitez Bran şi Braşov şi Curtea de Argeş ... Eu locuiesc în Rusia, la Sankt Petersburg.

Cum să am cele mai bune conditii de cazare acolo? Ce imi recomandati?

Şi cât de mult este aproximativ cazarea în hoteluri din Braşov şi Bran pentru o zi?

Drumul de la Bucureşti dureaza mult?

Editat de Amarena
tradus in romana
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau să vizitez Bran şi Braşov şi Curtea de Argeş ... Eu locuiesc în Rusia, la Sankt Petersburg.

Cum să am cele mai bune conditii de cazare acolo? Ce imi recomandati?

Şi cât de mult este aproximativ cazarea în hoteluri din Braşov şi Bran pentru o zi?

Drumul de la Bucureşti dureaza mult?

Cand am fost eu acum 2 ani in Romania, la Brasov, m-am interesat cam cat ar costa cazarea in diverse acomodatii. La hoteluri mai mici si/sau pensiuni aveau camera de la 60 la 80 de euro pe noapte. Bineinteles acestea nu erau preturi de sezon. Exista un hotel frumos cam pe la inceputul drumului spre Poiana Brasov unde cred ca poti gasi camere la preturi rezonabile, daca nu calatoresti in lunile Iulie-August. In periada asta nimic nicaieri nu e rezonabil.

Cand spui cele mai bune conditii de cazare banui ca te refreri si la cost versus calitate, nu numai la calitate, caci daca e sa vorbim numai de cea din urma atunci sunt hoteluri prin Poiana Brasov care iti ofera conditii super dar te rup la portmoneu.

 

Stai departe de hotelul Aro Palace din centru. Hotelul ala cred ca nu a mai fost actualizat de cel putin dinainte de 1980, iar preturile te fac sa vomiti. Cred ca nici la Ritz in Paris nu au aia tupeul sa ceara cat cer astia la Aro in Brasov. Nu numai pe camera, pe orice. Deasemenea s-a deschis un Novotel mi se pare la iesirea din BV spre Bucuresti. Stai departe si de ala daca nu te tine punga.

Cel mai recomandat ar fi sa cauti pensiuni sau apartamente sau camere in regim hotelier. Problema cu apartamentele si camerele este insa ca lasa de dorit la capitolul igiena. Nu toate, dar multe. Asta am vazut eu cand am cautat apartament pentru stat o luna.

Depinde cat de lung va fi sejurul in fiecare oras sau zona. Daca stai numai cateva zile in fiecare, ia camera la hotel.

 

La Bran nu am poposit peste noapte deci n-as putea sa-ti dau recomandari, dar stiu ca atunci cand am fost eu, erau tot felul de camere, apartamente, case, vile spre inchiriat. Cred ca fiecare a doua casa de pe strazi, era transformata in pensiune. Poate sunt mai rentabile decat hotelurile.

Despre Curtea de Arges nu stiu absolut nimic. Inca nu am ajuns pe acolo. Dar daca cumva planuiesti sa ajungi si prin nordul Moldovei pe la manastiri sau la Cheile Bicazului, pot sa-ti recomand cateva popasuri de stat peste noapte, unde conditiile sunt excelente, si preturile rezonabile.

 

De la Bucuresti pana la BV, cu masina sa tot faci vreo 2 ore si ceva. Acum timpul depinde de ce masina conduci tu sau ala cu taxiul, cat de rapid sau incet conduci, daca iti pasa de amenzi sau nu :lol: la ce ore din zi te afli pe drum, in ce zi de saptamana. Daca ai ghinion sa prinzi constructii sau trafic mult, om te-ai facut. Mai ales in plin sezon de vara sau la sfarsit de saptamani cand multi merg la munte.

Cu trenul nu stiu cat faci.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In weekend vom ajunge cu siguranta si noi la Brasov, si voi lasa cateva impresii daca te mai intereseaza, am gasit cateva pensiuni, rezervari si nu numai. Oricum eu abia astept week. pentru ca imi doresc de mult o relaxare.

Editat de Cristinick
link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×