Sari la conținut
Forum Roportal
NASTYPRIMUL

Relatia spirit materie.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atentie. Subiectul e f serios.

Nu l-am pus pe subiecte de tip paranormal sau religie, sau stiinta. Fiindca am considerat ca nu e cazul. Se va vedea ca un astfel de subiect e mai important, ca definire a existentei noastre decit subiecte din acele domenii. As pune mai degraba intr-un domeniu numit general....gnoseologie, sau cunoastere.

Am observat ca se discuta pe alte subiecte, o astfel de relatie.

Pe care nici eu nu o inteleg. O intuiesc.

Spiritul e ca un...ceva complet invizibil din lumea noastra. Si mai viu decit un corp viu. Dar ce se poate evidentia si manifesta in lumea fizica, precum laserul invizibil ce se vede in....fum.

O modalitate de a-mi explica aceasta relatie.

 

Noi oamenii avem spirit cu mult mai dezvoltat decit urmatoarele dupa noi, animalele. Insa nu este creierul. E ceva in alta dimensiune. Dar tot noi.

Editat de NASTYPRIMUL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dezvoltat eu într-un mod sumar, ideea de "spirit" şi "materie", aici, prin aducerea în discuţie a analogiei liniei divizate a lui Platon. Acesta afirma că existenţa e împărţită în două părţi esenţiale: lumea vizibilă şi lumea inteligibilă. Cea vizibilă e lumea percepută de simţuri, iar cea inteligibilă e lumea percepută prin intuiţie şi cunoaştere. Prima formă a existenţei, poartă numele de realitate obiectivă, sau lume materială, fizică. A doua, lumea inteligibilă, poartă denumirea de lume spirituală.

 

Atât materia cât şi spiritul (informaţia), sunt forme ale aceluiaşi corp, doar că prima formă - cea pe care o percepem cu simţurile - e efemeră, putând fi ştearsă din realitatea obiectivă, însă, în urma ei rămânând spiritul (informaţia).

 

Importanţa realaţiei spirit-materie, devine tot mai însemnată în sociologie, informatică, neurologie, medicină, deoarece, informaţia fiind cea care determină forma materiei, drept urmare, o modificare a informaţiei (spiritului), afectează corpul fizic. Asta se poate vedea cel mai bine în copiii abandonaţi în Casele de copii, care, când sunt în societate, au un comporament specific de mişcare a corpului în faţă şi în spate. Acesta e efectul spiritului care nu a beneficiat de afecţiune, asupra corpului fizic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spiritul e ca un...ceva complet invizibil din lumea noastra. Si mai viu decit un corp viu. Dar ce se poate evidentia si manifesta in lumea fizica, precum laserul invizibil ce se vede in....fum.

:lol: Asa e cand nu intelegi cum functioneaza lucrurile. Laserul nu e invizibil. Nu il vezi pentru ca nu e indreptat spre ochii tai. Atunci cand este fum, fotonii din laser se lovesc de particulele de fum si sunt imprastiati in toate partile, ajungand si la ochii tai. De aceea pare ca e vizibil cand e fum si invizibil altfel. Dar lumina laserului exista intotdeauna.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta se poate vedea cel mai bine în copiii abandonaţi în Casele de copii, care, când sunt în societate, au un comporament specific de mişcare a corpului în faţă şi în spate. Acesta e efectul siritului care nu a beneficiat de afecţiune, asupra corpului fizic.

 

Cred ca este vorba de autostimulare, prezenta atat la copiii institutionalizati cu tulburari de dezvoltare, cat si la cei din spectrul autist. Autostimularea consta in miscari stereotipice, cum ar fi clipitul des, miscarile corporale de leganare, de izbire etc.

Posibil ca acest comportament sa aibe doua cauze:

a) de stimulare senzoriala, in lipsa unor alte variante mai adaptive, cum ar fi joaca, interactiunea sociala etc.

b) de calmare, de reducere a excitatiei nervoase, a stresului.

Editat de Olywar
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca cersetorii se lovesc cu spatele de perete pentru a stimula corticosuprarenala sa produca catecolamine. Asa s-ar simti ei mai bine. Cat despre spirit, nu am nimic de spus despre lucrurile de acest gen, nu cunosc. Si eu am obiceiul sa ma legan.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×