Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.am ajuns in ultimul timp sa nu mai comunicam deloc.am laut decizia sa am despart de el iar de acnd ne-am despartit nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu stiu ce sa fac,sa divortez sau sa astept sa se schimbe el?as vrea un sfat ,o parere de la voi.va multumesc

Draga mea,nu ai ce astepta,el nu se va schimba veci,daca copilul vostru nu l-a schimbat ce te ast sa il schimbe?El va fi asa mereu un fustangiu,nu mai pierde vremea divorteaza,nu te gandi ca,copilul vostru va suferi,pt ca sufera deja si simte raceala dintre voi,mai bn o duce cu o familie destramata,decat cu 2 parinti care se vor certa mereu.Multa bafta

 

da,mi-e frica foarte tare de singuratate,pe deasupra parintii ma descurajeaza intr-una spunandu-mi ca gresesc daca dezbin familia,ca sunt nesimtita ca ma gandesc doar la fericirea mea si nu imi pasa de copil ca sufere.

i-am permis toate astea pt ca nu m-am putut impune in fata lui si am asteptat mereu sa se schimbe.nu il mai iubesc,dar frica de singuratate ma doboara

 

 

DE PROASTA

Sa nu te intereseze de parinti ca ei nu stiu ce patimesti tu,e viata ta draga mea,ei vor sa stai langa acel animal doar de ochii lumii,cum a mai zis cineva ii pasa mai mult de ce va spune lumea decat defericirea ta,eu am trecut print-o sitatie asemanatoare dar am tinut varianta mea si am divortat.Pe mn nu ma intereseaza ce spune lumea despre viata mea,atata timp cat nu gasesti persoana potrivita cu care sa fii compatibila nu are rost sa stai sa suferi,si pers. aia o gasesti doar daca o cauti.Nu asculta de nimeni,fa ce ii trece tie prin cap ,ce crezi u ca te face sa te simti mai bn, parintii tai isi vor da seama odata si odata ca ai avut dreptate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DE PROASTA

Hm..mai bine incearca sa cauti si sa intelegi motivul pt care te-ai casatorit cu el. Te va ajuta sa controlezi si sa inaintezi decizile viitoare.

 

 

Dupa parerea ta, ce-ar putea sa faca, ca sa nu-i mai permita?

 

 

Dupa parerea mea, sa fi fost din prima mai convingatoare.

 

Sunt lucruri care se mai discuta si negociaza, si sunt lucruri care nu lasa loc de discutii.

Barbat casatorit cu un copil de crescut si educat sa se comporte asa? - adica un copil mai mare?

 

Nu nu. De la prima 'abatere' de genul,se indica verigheta. Pur si simplu nu poti face casa cu un asemenea om. Or isi ia gandul de la inceput, or..la revedere.

 

La tata i s-a urcat odata sefia la cap..si incepuse sa faca pe seful acasa..incepuse doar..ca in scurt timp mama i-a prezentat verigheta, fara alte discutii. Mai convingatoare decat atat greu putea fi.

 

De aici sa ii fie invatatura de minte.

Unele lucruri pur si simplu nu le accepti de la inceput, sub nici o forma.

Editat de stupid_me
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca va dati seama ca ceea ce am descris reprezinta foarte putin din ceea ce am inghitit timp de 9 ani.o data m-a si lovit fiind beat am incercat sa imi sustin punctul de vedere si atunci ,m-a lovit.din acel moment am tacut tot timpul de frica sa nu fac scandal si sa sperii fetita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.am ajuns in ultimul timp sa nu mai comunicam deloc.am laut decizia sa am despart de el iar de acnd ne-am despartit nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu stiu ce sa fac,sa divortez sau sa astept sa se schimbe el?as vrea un sfat ,o parere de la voi.va multumesc

 

Reciteste-ti mesajul si imagineaza-ti ca este vorba de altcineva. Iti pare ca un asemenea sot este iubitor sau grijuliu fata de sotie si copilul sau ? Ca este bine pt sotie si copil sa traiasca cu astfel de barbat in aceeasi casa ?

 

 

El NU se va schimba; ii place viata de noapte si alcoolul.

 

As fi inteles ca parintii tai sa fie impotriva divortului de un sot responsabil, dar asa... nu inteleg de ce se opun. Gura lumii nu iti pune paine pe masa si nici nu traieste in locul tau.

 

Copilul este mare, il poti da la o scoala cu after school. Cele de stat sunt ieftine.

Editat de Lizbeth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e doar o parere sincera...

 

Multi te-au sfatuit sa divortezi, si sa iti vezi de drumul tau. Dar nush eu cred ca mai ai sentimente pentru sotul tau, din cate am citit asa se vede.

 

Dece spun asta deoarece ai scris ''sa astept sa se schimbe'' ....''nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore''

 

Asteptarea te costa timp, un om se schimba doar daca vrea el sau daca este lovit de un necaz foarte mare... in rest sansele sunt de 0 la suta...

 

Ca sfat: stai si gandeste-te ce te tine ''legata'' sau ce te opreste sa iei decizia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca va dati seama ca ceea ce am descris reprezinta foarte putin din ceea ce am inghitit timp de 9 ani.o data m-a si lovit fiind beat am incercat sa imi sustin punctul de vedere si atunci ,m-a lovit.din acel moment am tacut tot timpul de frica sa nu fac scandal si sa sperii fetita.

Parintii tai sunt tarani. Eu urasc taranii cu pasiune. Incearca si tu, poate vor muri in cancer urland catre dumnezeul lor fals(si blestemandu-l, ca altceva taranii nu stiu sa faca, ei sunt cu dumnezeu pe interes), ca in cel adevarat au incetat sa creada cand s-au imbrancit sa pupe moastele si sa ii frece grija de grija altuia.

Sotul tau e un bou betiv, porc nu e, ca porcii sunt fun. El e doar bou. Da-l dracu' si lasa-l. Bine, intai tre sa ai si ceva casa si ceva bani unde sa te duci... ceea ce e mai complicat. Nasol, nu ?

Oamenii nu se schimba. Altfel se schimba in 9 ani.

Singuratatea te omoara ? Unii caini prefera sa fie loviti, daca altfel nu reusesc sa fie bagati in seama de ai lor stapani. Vrei si tu stapani si lovituri ? Majoritatea oamenilor sunt singuri, constient sau nu, doar ca ei cauta sa-si accepte singuratatea, isi umplu cumva timpul si nu mai cauta relatii false cu cei din jur.

Ce ai tu acum nu e o familie, e o piesa de teatru despre viata la parnaie. Iti sugerez sa treci in realitate, chiar daca realitatea nu e safe (adica nu exista mai nimeni sa aiba grija de tine... decat eventual dresati, dar nu cred ca poti face asta).

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca va dati seama ca ceea ce am descris reprezinta foarte putin din ceea ce am inghitit timp de 9 ani.o data m-a si lovit fiind beat am incercat sa imi sustin punctul de vedere si atunci ,m-a lovit.din acel moment am tacut tot timpul de frica sa nu fac scandal si sa sperii fetita.

 

cred ca iti dai seama si singura ca te sperie numai schimbarea de situatie, pt ca in realitate sotul tau nu te ajuta cu nimic.

 

fata ta va creste si va asista la lucruri urite la voi in casa.

lasa-l si gindeste-te la binele fetei.

 

 

 

Ca sfat: stai si gandeste-te ce te tine ''legata'' sau ce te opreste sa iei decizia...

 

frica de a fi singura, a spus asta.

 

 

Nu nu. De la prima 'abatere' de genul,se indica verigheta.

 

ma faci sa rid, asta e pt cei carora le pasa si mai au un dram de bun simt.

in cazul ei cred ca aluia i se rupe, nici n-o aude, eventual daca insista isi ia una peste ochi.

 

 

 

Copilul este mare, il poti da la o scoala cu after school. Cele de stat sunt ieftine.

 

e o idee foarte buna si la indemina oricui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ma faci sa rid, asta e pt cei carora le pasa si mai au un dram de bun simt.

in cazul ei cred ca aluia i se rupe, nici n-o aude, eventual daca insista isi ia una peste ochi.

 

Pai daca nu-i pasa, de ce sa mai stea? De ce sa-l mai tina?

Uite vezi tu, aici e problema.

 

Ea in fond se simte vinovata pentru copil, insa neinvatand sa infrunte in viata oamenii care nu o respecta si nu o pretuiesc, asa il va invata si pe copil. Problemele e sanatos sa le transezi. Oricat de amuzant le pare unora.

 

Kiss = keep it simple, stupid!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e amuzant deloc, insa problema nu e asa simpla atunci cind esti tu cel implicat si nimeni nu te sustine.

De afara , sigur, totul e simplu. Eu ma "amuzam" de solutia care ai dat-o, in sensul ca ce e functional unora , nu are aceeasi valoare si pt altii.

Si ea isi da seama ca nu e o relatie benefica pt ea, de aia vrea divort, insa ii e greu sa se rupa efectiv.

 

La ai tai a fost suficient un gest si s-a gindit ca e cazul sa-si revizuiasca atitudinea.

Aici e un divort intentat deja, el lipseste de acasa de 3 luni si nu a venit la ea cu propuneri de impacare, de schimbare .

 

Si atunci despre cita nepasare vorbim ??

Asta ar fi si un argument pt parintii ei care mai cred in schimbarea lui.

Dar ma tem ca nici ei nu cred ceea ce spun, doar o amagesc sa stea cu el in orice conditii.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.am ajuns in ultimul timp sa nu mai comunicam deloc.am laut decizia sa am despart de el iar de acnd ne-am despartit nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu stiu ce sa fac,sa divortez sau sa astept sa se schimbe el?as vrea un sfat ,o parere de la voi.va multumesc

 

 

mie mi se pare o poveste incompleta...

mai ales ca e usor sa generalizezi in short stories, ca asta:

sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,

 

e o tampenie neclara aici... a consumat alcool? cat? in mod constant? cantitati impresionante? e alcoolic?

 

afirmatia asta a ta e superficiala si tendentioasa... si eu beau o bere uneori, deci CONSUM ALCOOL...

 

petrecea nopti prin baruri... e barman cumva? DJ? patron de bar? de ce nu esti explicita? e normal uneori sa-ti platesti salariatii, nu?

 

tu crezi ca parintii tai, langa care stai de atata timp au fost impotriva ta de la inceput sau de cand ai divortat? daca erau alaturi de tine cu viata ar fi vazut aceleasi vicii pe care le vezi si tu, deci n-ar mai fi fost impotriva... daca doar au prejudecati, astea le-ar fi avut si inainte sa te mariti, ceea ce inseamna iar un paradox... nu cumva te-ai maritat din interes, sau ca asa au zis parintii? ce-ar rezulta de-aici? ca n-ai vointa proprie? si de ce-ai vrea sa te revolti atunci? crezi ca o sa explodeze mamaliga?

 

- am trecut printr-un divort asemanator, in care fata mamei a spus despre mine tot ce scrii tu mai sus... copilul era si mai mic... acum, dupa ce copilul a devenit major, fosta sotie inca mai incearca sa se impace cu mine (spre recaratorire, nu spre comunicare) fiica mea ma apreciaza ca pe un tata normal, si se si mandreste cu mine in fata tuturor, isi condamna mama si plata pentru afirmatiile gratuite din preambul nu o fac eu... suferinta e la mama, nu mai e la mine... la mine s-a cicatrizat rana aia... n-a trecut, doare, dar nu mai e la mine...

 

- eu zic sa te mai gandesti... poate multe din afirmatiile de mai sus despre el sunt standarde avocatesti... poate sunt inventii, spuse de altii ca sa-ti coloreze existenta... poate asa era si cand l-ai luat, si-ai incercat sa-l schimbi pe modelul tau (cam asta vor toate femeile DUPA ce se casatoresc)... si de-aia esueaza multe casnicii...

 

eu zic sa-ti refaci stocul de informatii, si sa le verifici sursa din mai multe parti... apoi sa le cataloghezi in reale, veridice credibile, incredibile si nereale...

si apoi sa judeci...

ca nu cred eu ca ai fost tu in baruri sa-l vezi platind dansatoare si muzicanti... sau santeti manelisti, ca acolo sa petrec toate astea in mod curent, si atunci...

sorry de interventie...

 

valoarea mea, valoarea mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×