Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.am ajuns in ultimul timp sa nu mai comunicam deloc.am laut decizia sa am despart de el iar de acnd ne-am despartit nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu stiu ce sa fac,sa divortez sau sa astept sa se schimbe el?as vrea un sfat ,o parere de la voi.va multumesc

Parintii tai sunt impotriva divortului in ciuda faptului ca stiu despre comportamentul sotului tau ? Am inteles ca da, si atunci sunt impotriva pentru ca le pasa de aparente si de gura lumii, nu de tine. E trist sa ai asa parinti. Imi pare rau ca trebuie sa spun, dar ca oameni ei trebuie sa fie complet rupti de realitate daca au impresia ca un betiv, un marlan si un afemeiat se va schimba asa deodata. Astea sunt vicii enorm de greu de lepadat si doar o mica parte din oameni reusesc sa o faca.

In al doilea rand, nu ei iti traiesc tie viata. Tu ti-o traiesti, tu trebuie sa ti-o faci placuta, fericita, sanatoasa. Si a copilului la fel.

De asteptat vei astepta degeaba. E adevarat ca uneori oamenii au o epifanie, o trezire la realitate cand isi dau seama ca au facut ceva rau, ca au pierdut ceva important in viata dar dupa cate se pare sotul tau nu se va schimba si asta ti-a si demonstrat-o dupa ce v-ati separat. Daca avea urma de regret in el, pic de decenta si dorinta de a remedia lucrurile, a-si salva casnicia, actiona corespunzator. Se pare ca el a acceptat separarea fara nici o problema din moment ce nu te-a mai cautat si nu a atentat sa-ti schimbe decizia sau macar sa discute omeneste cu tine. Poate ca asta a si vrut, sa scape de casnicie.

 

Imi pare enorm de rau ca treci prin ceea ce treci si sper ca totul va fi ok cu tine si fetita, indiferent de ce.

 

daca se va schimba si-i va parea rau ca ceea ce a facut a dus la pierderea familiei, va puteti impaca asa cum v-ati despartit.

Exact. good.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.

De ce te-ai maritat cu un asemenea barbat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu intotdeauna se vede de la inceput.

Eu cred ca din aceleasi motive pentru care nu o lasa 'sufletu' sa divorteze..indiferent de ce spun ceilalti..

Cauta scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca n-o lasa inima sau n-o lasa parintii. Oricum, nimeni nu ia cu inima usoara decizii din astea.

Eu nu inteleg cum o femeie casatorita(irelevant) care mai are si un copil - sa ii permita barbatului sa dea bani prin cluburi, sa bea noptile si sa plateasca dansatoare...

Ii e frica de singuratate..o fi..desi deja e singura din cate observ..

Eu cred ca mai frica ii e de instabilitate financiara si/sau de faptul ca inca il mai iubeste si spera sa 'se vindece' de vagabondaj.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum o femeie casatorita(irelevant) care mai are si un copil - sa ii permita barbatului sa dea bani prin cluburi, sa bea noptile si sa plateasca dansatoare...

Ii e frica de singuratate..o fi..desi deja e singura din cate observ..

Eu cred ca mai frica ii e de instabilitate financiara si/sau de faptul ca inca il mai iubeste si spera sa 'se vindece' de vagabondaj.

da,mi-e frica foarte tare de singuratate,pe deasupra parintii ma descurajeaza intr-una spunandu-mi ca gresesc daca dezbin familia,ca sunt nesimtita ca ma gandesc doar la fericirea mea si nu imi pasa de copil ca sufere.

i-am permis toate astea pt ca nu m-am putut impune in fata lui si am asteptat mereu sa se schimbe.nu il mai iubesc,dar frica de singuratate ma doboara

 

De ce te-ai maritat cu un asemenea barbat?

DE PROASTA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar parintii mei spun ca el se va schimba si o sa regret decizia pe care am luat-o.

 

Parintii tai sunt niste prosti, in sensul ca probabil nici de prea multa educatie nu au avut parte si nici n-au invatat nimic de la viata. Vrei sa ajungi ca ei?

 

Eu nu inteleg cum o femeie casatorita(irelevant) care mai are si un copil - sa ii permita barbatului sa dea bani prin cluburi, sa bea noptile si sa plateasca dansatoare...

 

Dupa parerea ta, ce-ar putea sa faca, ca sa nu-i mai permita? Sa ii zica "mai nesimtitule, porcule, ia nu te mai duce, mai, in cluburi, fi-r-ai tu sa fii, care iti dau sa mananci si te spal!!" ? Cam asa? Sau cum merge asta cu ne-permisul?

 

 

da,mi-e frica foarte tare de singuratate,pe deasupra parintii ma descurajeaza intr-una spunandu-mi ca gresesc daca dezbin familia,ca sunt nesimtita ca ma gandesc doar la fericirea mea si nu imi pasa de copil ca sufere.

 

Frica de singuratate?! Esti in toate mintile tu? Esti DEJA singura! Ai murit pan-acu? Ei, afla ca nu mori nici de-acu incolo. Mai bine cu un betiv afemeiat, decat singura? Fereasca Dumnezeu. Ce se intampla in singuratatea aia, vine sa te pape bau-bau? Iti cresc bube pe corp?

Aaaaaaa, daca tu prin singuratate intelegi SARACIE, pentru ca nu te mai ajuta nimeni, asta-i partea a doua.

Parintii tai o sa-si revina, stai linistita, ca nu te reneaga. Iar daca te reneaga, e pierderea lor, nu a ta.

Gandeste-te ca parintii tai nu mai traiesc un veac, tu o sa le supravietuiesti, ce-o sa faci atunci? O sa te regasesti secatuita de puteri, prea batrana ca sa mai poti sa faci ceva pentru viata ta si o sa te gandesti la cat de proasta ai fost in tinerete, ca nu ti-ai salvat viata, iar copilul tau, ghici ce! O SA TE CONDAMNE ca nu ai divortat la timp. Nu te astepta sa te vada o martira si sa-ti faca statuie.

 

Sufera copilul? Auzi, sa-ti zic ceva - copilul ala o sa sufere ORICUM. Sa nu-ti faci iluzii ca o sa-i fie bine cu un astfel de tata si cu o astfel de atmosfera in familie.

Aia cu nesimtirea ca te gandesti numai la tine, sunt alte prostii debitate de mintile bolnave ale unor parinti idioti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sinea ta tu ai luat decizia buna, restul sunt santaje sentimentale.

Ti-e teama ca n-o sa te descurci singura si ai tai iti vor scoate ochii.

Din pacate asa te-au educat, sa n-ai incredere in tine, te-au descurajat intr-una, te-au invatat sa ai pretentii mici, de aia ai si ales asa un sot.

Acuma cind ai ajuns la limita, tot ei iti aduc aminte sa nu ai pretentii, daca ai pretentii ,esti egoista.

 

Si pina acuma ai fost tot singura, doar ca nu era oficial, fata era grija ta, casa era grija ta, familia era grija ta, iar barbatul tau cu sorcova.

Parintii tai is buni de gura si atita, sa nu-i faci de ris si sa nu pici pe capul lor.

 

Acuma cugeta si tu cine-i nepasator si egoist in toata schema asta si cine-si face ginduri pt viitor ??

 

Tu.

Asa cum te-ai descurcat pina acum , te vei descurca si pe mai departe.

N-o sa te mai incurce nimeni ,nu-ti mai prada veniturile aiurea si ai liniste.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parintii ma descurajeaza intr-una spunandu-mi ca gresesc daca dezbin familia,ca sunt nesimtita ca ma gandesc doar la fericirea mea si nu imi pasa de copil ca sufere.

i-am permis toate astea pt ca nu m-am putut impune in fata lui si am asteptat mereu sa se schimbe.nu il mai iubesc,dar frica de singuratate ma doboara

DE PROASTA

Nu te mai lasa manipulata de parinti. Ei au alte repere decat cele reale. Aia nu e familie ce ai avut tu. A fost o imitatie nereusita. Deci nu ai cum sa dezbini ceva ce nu a existat vreodata.

Copilul sufera daca traieste intr-o astfel de "familie", nu daca traieste in armonie si iubire doar cu mama lui.

 

Tie nu cred ca ti-e frica de singuratate, ca doar ai "beneficiat" de singuratate in doi. Dar esti ingrozita de viitor pentru ca parintii tai ti-au distrus increderea in tine. Nu ai nevoie de nimeni pentru a reusi sa-ti cresti frumos copilul. Decat de TINE INSATI. Indrazneste sa te cunosti si sa-ti vezi valoarea. Revino la "setarile din fabrica".Fii tu insati, stapana pe tine fara sa-ti pese de ce zic altii, de ce vor altii de la tine. Asuma-ti responsabilitatea de a fi mama fara sa astepti de la nimeni nimic si gandeste-te DOAR LA FERICIREA TA si a copilului tau.

 

Din partea mea, DA pentru divort.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×