Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.am ajuns in ultimul timp sa nu mai comunicam deloc.am laut decizia sa am despart de el iar de acnd ne-am despartit nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu stiu ce sa fac,sa divortez sau sa astept sa se schimbe el?as vrea un sfat ,o parere de la voi.va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa-i pe parintii tai , ca nu ei traiesc cu el.

probabil vor sa te stie maritata si gata.

 

el nu se va schimba,

tu poti inghiti asta pe viata ?

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa-i pe parintii tai , ca nu ei traiesc cu el.

probabil vor sa te stie maritata si gata.

 

el nu se va schimba,

tu poti inghiti asta pe viata ?

 

nu pot inghiti toata viata asa ceva.de aceea am si luat hotararea sa ma despart de el.dar parintii mei spun ca el se va schimba si o sa regret decizia pe care am luat-o.stiu ca langa el nu mai pot fi fericita dar mi-e frica si de singuratate.plus de asta ma fetita ma va judeca de ce m-am despartit de tatal ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu zic la fel. viata ta e viata ta, deci decizia iti apartine tie. tu ar trebui traiesti cu betivul, nu parintii tai.

 

daca depinzi in vreun fel de parinti (pentru ingrijirea copilului, gazduire etc), atunci explica-le in amanunt, spune-le cum vezi tu lucrurile si convinge-i ca parerea ta este cea care conteaza. daca nu esti la mana lor, poti sa nu te chinui foarte tare, dar tot trebuie sa le spui ce-i cu tine, fiindca ai nevoie de niste aliati. sa cresti un copil de una singura nu-i chiar a piece of cake, asa ca, in zilele grele care vor urma, vei avea nevoie de cineva la care sa te duci sa manci o farfurie de ciorba, sa te plangi, cineva care sa-ti asculte oful si sa-ti dea o mana de ajutor.

 

din ce ai descris tu, eu nu mi-as pune speranta in schimbarea la fata a sotului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca se va schimba si-i va parea rau ca ceea ce a facut a dus la pierderea familiei, va puteti impaca asa cum v-ati despartit.

daca dai inapoi acuma, nu te va lua in serios si o sa continue cu metehnele lui.

fetita e mica acum, cind va intelege o sa-si dea seama si nu te va judeca.

 

trebuie sa te gindesti si ce viata va ofera el irosind timp si bani inafara familiei cu un anturaj de gen.

nu e un model bun pt fetita si cind va creste nu o sa te poti impune in fata ei in acest fel.

 

ceea ce face el dauneaza si fetei, iar de tine nu mai vorbesc.

daca ii pasa ,incerca sa renunte la a mai iesi prin baruri, sau facea mici compromisuri sa nu se ajunga la divort.

 

nu e doar datoria ta sa tii de familie.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu zic la fel. viata ta e viata ta, deci decizia iti apartine tie. tu ar trebui traiesti cu betivul, nu parintii tai.

 

daca depinzi in vreun fel de parinti (pentru ingrijirea copilului, gazduire etc), atunci explica-le in amanunt, spune-le cum vezi tu lucrurile si convinge-i ca parerea ta este cea care conteaza. daca nu esti la mana lor, poti sa nu te chinui foarte tare, dar tot trebuie sa le spui ce-i cu tine, fiindca ai nevoie de niste aliati. sa cresti un copil de una singura nu-i chiar a piece of cake, asa ca, in zilele grele care vor urma, vei avea nevoie de cineva la care sa te duci sa manci o farfurie de ciorba, sa te plangi, cineva care sa-ti asculte oful si sa-ti dea o mana de ajutor.

 

din ce ai descris tu, eu nu mi-as pune speranta in schimbarea la fata a sotului.

da,depind intr-o oarecare masura de ei si m-au amenintat ca nu ma vor mai ajuta daca nu ii ascult sa ma duc sa il chem eu inapoi pe sotul meu.despre divort nu pot discuta cu ei pt ca nici nu vor sa auda.imi spun mereu ca singura nu o sa pot oferi nici un viitor la fetita mea si ma descurajeaza intr-una

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eh, atunci ai motive sa fi derutata, asta nu inseamna insa sa-ti pierzi increderea in decizia ta.

 

in primul rind cum vad ei ca te descurci mai bine cu el, daca el arunca banii pe bautura si cluburi ??

cum te ajuta el daca e vesnic lipsa ??

 

incearca sa gindesti la rece , foarte exact ce aduce el in casa si care ar fi viata ta fara aportul lui.

nu e usor sa te descurci singura, ideea e in caz de divort sa ai unde sta si sa ai un servici.

 

moral te poate sustine o prietena, frate/sora , daca ai, parintii tai deocamdata nu suporta esecul tau si nu vad ca te condamna in acest fel.

 

fetita la 7 ani e destul de mare, la nevoie te poti descurca si fara parintii tai.

poti lua in calcul sa o muti la o scoala aproape de casa, sa dai ceva unei vecine (pensionare) sa stea cu ea cind vine de la scoala pina apari tu de la servici, se gasesc variante.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

otilia,iti cunosc povestea de altundeva...si ai fost sfatuita sa divortezi si sa iti vezi de viata ta...acelasi lucru ti-l va spune lumea si aici...de ce cauti cu atata ardoare ca cineva sa iti dea acordul pentru ceea ce e inevitabil? v-ati despartit de 5 luni...ce sa mai astepti?

fetita nu te va judeca, pentru ca facand acest pas ii oferi si ei linistea de care are nevoie. in schimb te poate judeca daca vei alege sa traiesti in continuare in acest cosmar de frica gura lumii sau a parintilor. TU esti cea care hotaraste asupra vietii tale, nu parintii, nu vecinii sau neamurile...iar din cate vad rabdarea ta a ajuns la capat, cum poti sa speri ca se va schimba? a dat el semne in privinta asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre divort nu pot discuta cu ei pt ca nici nu vor sa auda.imi spun mereu ca singura nu o sa pot oferi nici un viitor la fetita mea si ma descurajeaza intr-una

 

posibil sa aibe si ei dreptatea lor, adica sa-ti fie foarte greu. dar imposibil nu este. am vazut destule cazuri in care femeile au reusit sa-si creasca si singure copiii - cu sacrificii, desigur, dar au reusit. am o verisoara si mai multe colege care au reusit chestia asta si stiu ca le-a fost greu. au avut ani in care au mancat numai paine si untura si au strans din dinti. am vazut si cazuri in care parintii au fost impotriva, dar apoi s-au inmuiat cand si-au dat seama ca nepotii/nepoatele lor pot creste intr-un mediu neviciat de certuri, betii si (doamne fereste) batai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,sunt intr-o situatie delicata,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie nefericita din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu a consumat alcool,petrecea nopti prin baruri unde platea muzica si dansatoarele,pe mine m-a neglijat,nu s-a implicat in cresterea si educatia fetitei noastre.am ajuns in ultimul timp sa nu mai comunicam deloc.am laut decizia sa am despart de el iar de acnd ne-am despartit nu m-a mai cautat decat pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu stiu ce sa fac,sa divortez sau sa astept sa se schimbe el?as vrea un sfat ,o parere de la voi.va multumesc

 

Cand petrecea in baruri, cheltuia toti banii familiei, sau avea de unde, fara sa va priveze de cele necesare?

Faptul ca a neglijat fetita e un motiv suficient de valid pt. al parasi.Restul sunt detalii...

Parintii tai sa-l ia la ei, sa-l consoleze. Ca doar s-au inrudit ...nu? Pai ce...tu esti copilul lor???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×