Sari la conținut
Forum Roportal
predator

need help retea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sal'! S-a mai discutat de 100 de ori despre acest lucru, am dat si search dar tot nu am inteles! Am doua comp'-uri cu 3 placii de retea! Cel pe care am 2 placi de retea o placa este de la net si alta este conectata pt a lega al doilea calculator! Am legat la amandoua un cablu croos-over si cred ca m-am chinuit o nopate intreaga sa dau share la internet pe celalalt dar nu am reusit! Explicati-mi odata pt totdeauna cum pot sa fac legatura la internet la al 2-lea comp'! M-am chinut,am cautat pe internet si nu m-a ajutat! Va rog foarte frumos sa-mi explicati si mie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal'! S-a mai discutat de 100 de ori despre acest lucru, am dat si search dar tot nu am inteles! Am doua comp'-uri cu 3 placii de retea! Cel pe care am 2 placi de retea o placa este de la net si alta este conectata pt a lega al doilea calculator! Am legat la amandoua un cablu croos-over si cred ca m-am chinuit o nopate intreaga sa dau share la internet pe celalalt dar nu am reusit! Explicati-mi odata pt totdeauna cum pot sa fac legatura la internet la al 2-lea comp'! M-am chinut,am cautat pe internet si nu m-a ajutat! Va rog foarte frumos sa-mi explicati si mie!

Nu stiu daca ai rezolvat problema.

Ba frate daca nu ai reusit intr-o noapte intreaga si cu documentatie de pe net nu stiu cum ai intelege de aici.

E o treaba care eu am facuto in 15 minute dupa 10 minute de citit pe net.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, dar uite ca eu nici cu "documenatarea de pe net" nu am reusit! Am incercat orice, asa ca nu e nevoie sa te dai slick! Eu am postat aici ca poate voi gasi o solutie mai buna!

Editat de predator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la placa ce intra din modem in comp principal, o faci share (la w 2 k ai optiunea direct) la xp ai properties-advanced-si setings si bifezi allow other comp... si casuta de dedesubt. La TCP/IP properties daca ai IP bagat atunci va trebui sa config cu IP si conexiunea la a 2a placa de retea.

a2a placa de retea se leaga de placa de retea a comp secundar cu cablu crossover (sa fie facute corect leg de crossover ca mi mi-a facut unu la un magazin si o sapt am crezut ca innebunesc)

daca ai IP-uri atunci configurezi conexiunea.

De obicei cand legi 2 comp intre ele la tcp-ip properties se da automatic obtain....

daca nu merge din prima dai repair connection

al 2 lea comp va merge la internet numai daca e deschis primul, cred ca asta nu trebuia sa iti mai spun.

eu personal asa am un comp in sufragerie si unul in dormitor si funct perfect.

Incearca si daca ai nevoie da-mi un mesaj si iti fac o descriere detaliata, da sa imi spui si ce OS ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felicitari, dar uite ca eu nici cu "documenatarea de pe net" nu am reusit! Am incercat orice, asa ca nu e nevoie sa te dai slick! Eu am postat aici ca poate voi gasi o solutie mai buna!

NU e vorba de slick.Dar fii atent aici ai mai multe variante.Pe placa ce e legata la net o lasi pe

Obtain an IP address automatically sau dupa caz daca ai ip de la ISP le bagi acolo.

Pe a doua placa Use the following IP adress adica o configurezi manual.Pui asa

IP 192.168.0.1 Subnet Mask 255.255.255.0 si atat.dar trebuie sa ai internet conection sharing activat.

De obicei e activ sub winxp presupunind ca asta ai.

Pe celalat comp. Use the following IP adica tot manual sper ca stii cum ajungi acolo.Daca nu control panel

Network conection dai open si click dreapta pe local area conection properties dupa care la internet protocol TCP/IP

properties. si treci asa IP 192.168.0.2 subnet mask 255.255.255.0 default gateway 192.168.0.1

dns 192.168.0.1 e foarte important dns altfel nu iti merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O a doua varianta ai asa...Coboara de pe net daca nu ai Wingate.

Sau de pe dc++ acolo de obicei le au cu crack cu tot.

Instalezi pe primul comp Wingate. Dar atentie o sa te intrebe cum vrei sa fie instalat.

Acolo alegi ca si SERVER.Dai next next si atat.Nu mai ai altceva de facut.

Dupa care repeti pasi cu IP.Adica pe placa de la net o lasi cum e

presupunand ca netul iti merge.La cealata legata de celalat comp

Pui ip 192.168.0.1 subnet mask 255.255.255.0 Dar atentie inainte de a instala

WINGATE trebuie sa dai disable la internet conection sharing.Si asta se face

cam asa sper sa nu fie complicat pt tine. Start > Run si scrie in fereastra ce se deschide regedit.

 

Dai OK.

 

ATunci in Registry Editor, dublu-click pe HKEY_LOCAL_MACHINE | SYSTEM | CurrentControlSet | Services | SharedAccess.

si in dreapta o sa ai o fereastra cu mai multe treburi pe acolo.Pen ultima linie e Start....

 

dai click dreapta pe ea si dai Modify. In fereastra ce se deschide treci la "value data" 3

dupa care ok si poti inchide tot.

Gata cu compu 1

 

La compu 2 instalezi si acolo tot acelasi WINGATE dar de data asta alegi ca si CLIENT nu ca si server.

Aici nu mai faci treaba cu registry nu e nevoie de oprirea ics.

Atunci pui la IP 192.168.0.2 subnet mask 255.255.255.0 default gateway 192.168.0.1 si DNS 192.168.0.1

Gata. Daca ai reusit sa urmezi pasi care ti iam spus fara sa gresesti ceva 100% iti merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU e vorba de slick.Dar fii atent aici ai mai multe variante.Pe placa ce e legata la net o lasi pe

Obtain an IP address automatically sau dupa caz daca ai ip de la ISP le bagi acolo.

Pe a doua placa Use the following IP adress adica o configurezi manual.Pui asa

IP 192.168.0.1 Subnet Mask 255.255.255.0 si atat.dar trebuie sa ai internet conection sharing activat.

De obicei e activ sub winxp presupunind ca asta ai.

Pe celalat comp. Use the following IP adica tot manual sper ca stii cum ajungi acolo.Daca nu control panel

Network conection dai open si click dreapta pe local area conection properties dupa care la internet protocol TCP/IP

properties. si treci asa IP 192.168.0.2 subnet mask 255.255.255.0 default gateway 192.168.0.1

dns 192.168.0.1 e foarte important dns altfel nu iti merge.

 

 

NU e vorba de slick.Dar fii atent aici ai mai multe variante.Pe placa ce e legata la net o lasi pe

Obtain an IP address automatically sau dupa caz daca ai ip de la ISP le bagi acolo.

Pe a doua placa Use the following IP adress adica o configurezi manual.Pui asa

IP 192.168.0.1 Subnet Mask 255.255.255.0 si atat.dar trebuie sa ai internet conection sharing activat.

De obicei e activ sub winxp presupunind ca asta ai.

Pe celalat comp. Use the following IP adica tot manual sper ca stii cum ajungi acolo.Daca nu control panel

Network conection dai open si click dreapta pe local area conection properties dupa care la internet protocol TCP/IP

properties. si treci asa IP 192.168.0.2 subnet mask 255.255.255.0 default gateway 192.168.0.1

dns 192.168.0.1 e foarte important dns altfel nu iti merge.

 

 

 

am asa 3 placi de retzea si un switch am bagat cablu de net in placa de retzea care are net al 2`lea cablu l`am bagat in a 2`a placa de retzea si switch dupa care am am dat la localareea conection am sheruit am dat ok si mi`a sheruit netul de la localareea conection2 bun ... m`am duc la celalalt pc am incercat prima data obtain ip automatically ... faza aia ... da ... chestia care e ... bun ... nu mia mers netul chestia care e .. eu la net am subnetmask 255.255.254.0 in fine m`am dus si la localareea conection 2 am schimbat am pus .254.0 la sfarsit dupaia am dat refresh si`mi mergea netul la pc ... faza e ca nu`mi merge messengeru cand dau runping -t din run dp al 2lea pc nu`mi gaseste nici google zice ping timeout n schimb merg alte adrese alte siteuri ... ce o avea ca pe celalalt pc merge tot ... am sheruit si portu 80 dp local areea conection de la net dp primul pc ... si 8080 si tot degeaba are cineva vreo configuratie cap coada ... ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×