Sari la conținut
Forum Roportal
Cms

Mostenire

Postări Recomandate

Buna ziua.As avea o intrebare privind modul cum ar trebuie sa procedez in urmatoarea situatie sau persoana careia sa ma adrezez.

Tatal meu adoptiv doreste sa imi lase apartamentul mostenire. Mentionez ca el este casatorit cu mama mea de 19 ani, iar in toata aceasta perioada el nu m-a trecut pe numele lui, eu ramanand pana la casatorie cu numele tatalui biologic cand am preluat numele sotului.

Acum tatal meu doreste sa ma infieze si apoi sa-mi faca actele de mostenire pentru ca nu doreste sa imi faca actele numai pe numele sotului(el doreste sa apara si numele lui si al sotului).

Este posibil asa ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.As avea o intrebare privind modul cum ar trebuie sa procedez in urmatoarea situatie sau persoana careia sa ma adrezez.

Tatal meu adoptiv doreste sa imi lase apartamentul mostenire. Mentionez ca el este casatorit cu mama mea de 19 ani, iar in toata aceasta perioada el nu m-a trecut pe numele lui, eu ramanand pana la casatorie cu numele tatalui biologic cand am preluat numele sotului.

Acum tatal meu doreste sa ma infieze si apoi sa-mi faca actele de mostenire pentru ca nu doreste sa imi faca actele numai pe numele sotului(el doreste sa apara si numele lui si al sotului).

Este posibil asa ceva ?

1.In posesia mostenirii o sa intri dupa moartea tatalui adoptiv.

2.Exista o alta cale prin care poti dobandi apartamentul si anume actul de donatie care intra in vigoare la data semnarii lui.Asta in cazul in care vrea sa iti lase apartamentul acum si nu post-mortem.

3.Daca tu esti casatorita si te cheama X pentru ca ai luat numele sotului, te va chema X si dupa adoptie.Daca acum te cheama X-Y, unde Y e numele tatalui tau biologic, dupa adoptie te va chema X-Z, unde Z este numele tatalui adoptiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×