Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

De ce urasc unii barbati femeile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre simbioza am auzit eu in gimnaziu. Si eram la capitolul despre protozoare.

 

Eu am auzit despre fotosinteza in gimnaziu si intr-o piesa extraordinara, dar cu totul extraordinara, a alora de la Voltaj.

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

20 de ani din viata facuti varza de un misogin? :stars: Cu acceptul si colaborarea ei, desigur.

Din pacate nu e chiar atat de simplu. Femeia nu are o personalitate foarte puternica, dar seful nu o agresa verbal, ci doar o teroriza cu obsesiile lui si era vesnic nemultumit. Abia cand a ajuns la psiholog a inteles ca acesta era misogin si ca ea a fost traumatizata din cauza ca acesta ii 'castrase' vointa.

 

Ajunsese in asemenea hal, incat intra in atac de panica, cum ca daca ar fi data afara de acolo sau ar fi plecat de buna voie, nu ar mai fi fost in stare sa isi mai gaseasca de lucru.

 

Unii oameni se complac in soarta lor pentru ca sunt slabi din fire in general, in orice situatie, in preajma oricui.

Ai dreptate cand spui ca a fost slaba.

Dar slabiciunea nu este considerata ca ceva patetic din punct de vedere al unui psiholog. Nici din al meu, desigur.

Slabiciunea de multe ori denota faptul ca tu nu realizezi ca esti o victima. Ea era la primul ei job si era neexperimentata. La inceput credea ca asa trebuie sa lucreze, ca seful are dreptate cu ce zice, pentru ca era constienta ca nu are experienta de lucru.

Apoi, cu timpul, a inceput sa ajunga singura sa se invinovateasca, sa se subaprecieze. Lucra doar 8 ore, fara pauza (adica, cu pauza - lucra cam 9ore). Dar indiferent daca isi termina sarcina sau nu, seful nu suporta sa o vada ca sta 5 minunte si nu lucreaza sustinut. O verifica din 15 in 15 minute si de multe ori statea in spatele ei cand scria documente, fara neaparat sa comenteze ceva.

 

Nu e atat de usor sa realizezi ca ai devenit deja o victima. Nu si cand e vorba de un abuz subtil, caci seful era un om intelectual.

 

Da, si eu sunt de acord ca trebuie educata societatea si aratati cu degetul acesti misogini. Insa nu sunt de acord cu stigmatizarea victimelor. Ele pot deveni victime in momente mai grele si mai confuze ale vietii lor...si cand trece timpul, e prea tarziu.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abia cand a ajuns la psiholog a inteles ca acesta era misogin si ca ea a fost traumatizata din cauza ca acesta ii 'castrase' vointa.

 

Sper ca vorbesti serios si ca nu incerci sa introduci subtil ideea ca ea era de fapt proasta si incapabila sa isi asume responsabilitatea pt. viata ei, iar ideea castrarii vointei e o aberatie de-a psihologilor. Imi cer scuze pt. paranoia. Dar exista niste dubii pe aici si in ceea ce priveste sexul tau.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slabiciunea de multe ori denota faptul ca tu nu realizezi ca esti o victima. Ea era la primul ei job si era neexperimentata. La inceput credea ca asa trebuie sa lucreze, ca seful are dreptate cu ce zice, pentru ca era constienta ca nu are experienta de lucru.

Apoi, cu timpul, a inceput sa ajunga singura sa se invinovateasca, sa se subaprecieze. Lucra doar 8 ore, fara pauza. Dar indiferent daca isi termina sarcina sau nu, seful nu suporta sa o vada ca sta 5 minunte si nu lucreaza sustinut. O verifica din 15 in 15 minute si de multe ori statea in spatele ei cand scria documente, fara neaparat sa comenteze ceva.

Nu e atat de usor sa realizezi ca ai devenit deja o victima. Nu si cand e vorba de un abuz subtil, caci seful era un om intelectual.

Nu vreau sa dezbat prea mult acest caz ca sa nu ne indepartam prea mult de la subiect, dar sunt unele lucruri referitoare la el, pe care eu chiar nu le inteleg. Ok, era la primul ei job si era nexperimentata, asta ar fi o scuza, dar presupun ca persoana aceea avea prieteni si familie inafara serviciului, oameni carora le-ar fi putut spune ceva, carora le-ar fi putut cere sfaturi nu ?

Mai departe, oricat de neexperimentata si naiva ar fi o persoana in plan profesional, e imposibil sa nu stie ca dpdv legal este absolut inacceptabil ca un om sa nu primeasca pauze la locul de munca. Doar nu avea impresia ca e in lagar de concentrare ? Pana si detinutii din penitenciare primesc pauze cand muncesc. Faptul ca nu realiza acest lucru denota ca habar nu avea pe ce planeta traieste, iar daca a realizat dara nu a facut nimic ca sa corecteze situatia, atunci ce mai e de spus ? Ii era cumva frica ca o sa o omoare seful ei daca zicea ceva, sau cum ? Nu inteleg.

 

E imposibil ca regimul ei de la munca sa nu o fi afectat in asa masura incat oamenii in viata ei sa nu observe ceva, sa nu o intrebe, sa nu-i sara in ajutor. 20 de ani de zile zici ? Scuza-ma dar trebuie sa fii complet brain dead sau spalat pe creier sa nu-ti dai seama ca ceva nu este in regula in viata ta si ca locul ala de munca te distruge. De aceea tin sa cred ca femeia aia era natural predispusa la lipsa de self esteem si la a deveni victima, indiferent daca agresorul ei era seful sau oricine altcineva in viata, in orice alte circumstante.

Ca cineva in mod subtil sa faca asa varza dintr-o persoana timp de 20 de ani de zile, asta inseamna ca persoana victima era deja predispusa la a fi facuta varza sau era praf dinainte.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca vorbesti serios si ca nu incerci sa introduci subtil ideea ca ea era de fapt proasta si incapabila sa isi asume responsabilitatea pt. viata ei, iar ideea castrarii vointei e o aberatie de-a psihologilor. Imi cer scuze pt. paranoia. Dar exista niste dubii pe aici si in ceea ce priveste sexul tau.

Sexul meu nu are de ce sa aiba relevanta in orice tip de discuta, decat daca desigur - nu exista prejudecati in ceea ce priveste 'barbat vs femeie'.

 

Nu, nu am incercat sa induc faptul ca e proasta. Am incercat sa explic faptul ca orice om poate deveni in viata lui o victima, indiferent daca e prost sau nu.

Insa in functie de personalitate si educatie - unii oameni prezinta riscul mai ridicat, altii mai scazut. Atata tot.

Eu discutam de un caz anume, nu vorbeam in general.

 

Cat despre castrarea vointei, este greu pentru o persoana care nu a trecut prin asa ceva, sa creada ca este posibil. Gandeste-te insa la efectul mesajelor subliminale si nu te raporta doar la constient cand victimele sunt supuse agresiunilor si manipularilor continue.

 

Sa rupi lantul poate fi usor abia la inceput, daca reusesti sa constientizezi. Daca nu, lantul nu mai poate fi rupt atat de usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sexul meu nu are de ce sa aiba relevanta in orice tip de discuta, decat daca desigur - nu exista prejudecati in ceea ce priveste 'barbat vs femeie'.

 

Inca o data, scuze pt. paranoia. Intr-adevar sexul nu are relevanta. Doar ca e posibil sa scada credibilitatea userului atunci cand se da altceva decat e.

 

 

In mare, sunt de acord cu ce ai scris. :good:

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai departe, oricat de neexperimentata si naiva ar fi o persoana in plan profesional, e imposibil sa nu stie ca dpdv legal este absolut inacceptabil ca un om sa nu primeasca pauze la locul de munca.

 

E imposibil ca regimul ei de la munca sa nu o fi afectat in asa masura incat oamenii in viata ei sa nu observe ceva, sa nu o intrebe, sa nu-i sara in ajutor. 20 de ani de zile zici ? Scuza-ma dar trebuie sa fii complet brain dead sau spalat pe creier sa nu-ti dai seama ca ceva nu este in regula in viata ta si ca locul ala de munca te distruge. De aceea tin sa cred ca femeia aia era natural predispusa la lipsa de self esteem si la a deveni victima, indiferent daca agresorul ei era seful sau oricine altcineva in viata, in orice alte circumstante.

 

Am adaugat in paranteza faptul ca avea o ora pauza, cum au toti nemtii, si ca acele 8 ore sunt fara sa ia in consideratie ora de pauza. Mea culpa aici.

 

Femeia asta nu este extrovertita, are prieteni, dar putini. Nu este o fire prea sociabila si parintii ei sunt foarte in varsta locuiesc la o ferma in afara orasului. Nu se vad mai des de o data la 2 luni. Plus ca are foarte multi frati, fiecare in treaba lui. S-a casatorit abia la 40 de ani. Sau 41. In rest, nu a avut relatii stabile cu barbati, tocmai din cauza ca avea probleme cu self esteem-ul, cum ai si presupus tu. Dar cate femei nu au?

O femeie educata, cu o familie bine organizata, cu incredere in ele - cad mai greu in asemenea capcane.

Este de inteles de ce. Nu are rost sa mai dezvolt.

 

Dar asta nu inseamna ca restul sunt proaste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca cineva in mod subtil sa faca asa varza dintr-o persoana timp de 20 de ani de zile, asta inseamna ca persoana victima era deja predispusa la a fi facuta varza sau era praf dinainte.

 

Exista o predispozitie, intr-adevar. Nu chiar oricine poate fi victima. Desi sunt oameni extrem de puternici care au ajuns victime. Ale tradarii de pilda. Cezar parca a murit injunghiat. Si multi alti oameni foarte puternici. Nu cred ca merge sa asociem intotdeauna statutul de victima cu slabiciunea.

 

 

 

 

 

 

Multumesc pentru prezentarea unui caz concret. Chiar era nevoie de asa ceva.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×