Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

De ce urasc unii barbati femeile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ideea initiala a topicului era abuzul emotional exercitat de misogini asupra femeilor, chestiile cele mai inofensive fiind remarcile devalorizatoare si hartuirea. Inca o data, e de tolerat asa ceva? E necesar sa se ia atitudine?

Femeile au totusi peste 18 ani. Agresiunea fizica e mult mai usor de observat si de atacat in instanta.

Tu cumva ai vrea sa intre in instanta si agresiunea psihica si emotionala a unui adult nelegat la maini? - e ca si zum i-ai acuza de hipnotizare..

 

Ar fi aproape imposibil asa ceva.

1 la mana, pentru ca o persoana manipulata nu isi revine cu una doua. Vindecarea ei se dezvolta printr-un proces complex si destul de lung. Exista cazuri cand intervine in cazul victimei un fel de 'amnezie' care sa influenteze perceptia ei vis a vis de adevarul obiectiv al relatiei cu agresorul.

 

2 la mana, este aproape imposibil sa gasesti probe concrete si suficiente ca sa poti sa il acuzi pe misogin de barbarism....

 

Prin urmare, nu inteleg dilema ta.

 

La fel ca si la musulmani, nu poti spre exemplu sa intri tu cu pusca in casa lor si sa ii fortezi sa se schimbe, doar pentru ca ale tale convingeri difera de ale lor.

Se incepe de jos, mai corect..prin informarea atenta a copilului-viitor barbat, a femeilor, etc.

 

O alta metoda este sa 'ii areti cu degetul' pe acei barbati, ca societatea sa invete sa arate fatis ca nu le accepta abuzurile, la fel ca si alcoolicilor, drogatilor, etc. Denigrarea lor printr-o prisma neprofesionala nu este deloc o solutie. Solutia este sa ii atragi, ca sa ii vindeci.

 

La fel ca si cu victimele.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile au totusi peste 18 ani. Agresiunea fizica e mult mai usor de observat si de atacat in instanta.

Tu cumva ai vrea sa intre in instanta si agresiunea psihica si emotionala a unui adult nelegat la maini? - e ca si zum i-ai acuza de hipnotizare..

 

De pilda, o femeie capabila profesional este avansata ierarhic. Misoginii din firma sau companie incep sa faca aluzii la faptul ca s-a culcat cu directorul, fara ca acest lucru sa fie adevarat. Colegii nu reactioneaza, adica se amuza la glumele misoginilor. Femeia nu e legata de maini, dar e obligata de politete, reguli de conduita sa se comporte elegant si, mai ales, sa nu uitam i se recomanda de catre cei mai multi sa ignore glumele, ca asa se potolesc misoginii. Ei, bineinteles, ca nu se potolesc. Cum se simte femeia aia la locul de munca, atunci cand ajunge acasa si de ce sa isi consume energia cautand modalitati de a nu se lasa afectata?

 

O alta metoda este sa 'ii areti cu degetul' pe acei barbati, ca societatea sa invete sa arate fatis ca nu le accepta abuzurile, la fel ca si alcoolicilor, drogatilor, etc.

 

Bingo! Asta inseamna a lua atitudine, a renunta la tacere si ascundere sub pres.

 

 

 

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Bingo! Asta inseamna a lua atitudine, a renunta la tacere si ascundere sub pres.

Eu am cunoscut femei care atat de elegant au pus la punct misoginii.

Poate foarte bine sa ii ameninte cu asa zica 'calomnie' explicandu-le ca nu e ea atat de proasta pe cat o cred ei, incat sa taca si sa inghita. Nu sa inceapa cu ironii, cu acuze sau cu ipocrizii. Sa inteleaga ca o relatie de colegialitate nu poate avea cu ei, fara sa se injoseasca si sa pastreze distanta strict necesara.

Atitudinea aceasta este chiar utila atunci cand nu esti direct implicat sentimental cu misoginul.

 

Nu e usor, nu e placut sa patesti asa cu unii colegi, dar este uneori imperios necesar.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e usor, nu e placut sa patesti asa cu unii colegi, dar este uneori imperios necesar.

 

Imperios necesar? Poate inevitabil.

 

 

 

 

Eu am cunoscut femei care atat de elegant au pus la punct misoginii.

 

Si eu am cunoscut. Eleganta de mare clasa. Numai ca nu stiu de ce au ramas cu diferite ticuri nervoase.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imperios necesar? Poate inevitabil.

E greu sa mergi la serviciu cu sentimentul ca unii colegi te saluta pe jumatate, te vorbesc pe la spate (ca o vor face) si te marginalizeaza.

In general, majoritatea barbatilor nemisogini nu vor atentiona badaraniile misoginilor, ci vor rade ca si 'prostii'..tocmai ca acestia in mare parte o percep ca si pe o gluma, si daca ar lua-o in serios ar putea fi luati peste picior.

 

 

Exista insa si barbati care iau atitudine grava in acest caz. Dar prea putini.

 

 

 

Si eu am cunoscut. Eleganta de mare clasa. Numai ca nu stiu de ce au ramas cu diferite ticuri nervoase.

Ce fel de ticuri, daca imi permiti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de ticuri, daca imi permiti?

 

Stransul din dinti. In timp poate duce la retractie gingivala, chiar la parodontoza. Frecarea palmelor. Rasucitul unei suvite de par. Infingerea tocului de la pantof in podea. Cred ca e suficient.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De pilda, o femeie capabila profesional este avansata ierarhic. Misoginii din firma sau companie incep sa faca aluzii la faptul ca s-a culcat cu directorul, fara ca acest lucru sa fie adevarat. Colegii nu reactioneaza, adica se amuza

 

 

Fals. De cele mai multe ori, primele persoane care incep cu aceste presupuneri, sunt femeile.

Nu confunda invidia persoanelor debilitate mintal cu misoginismul.

Sa fim obiectivi. Misoginismul deranjeaza atat, tocmai pentru ca traim intr-o lume, unde puterea e detinuta de barbati.

Daca situatia era invers, si dominatia apartinea femeilor, nu mai pasa nimanui de ei, asa cum nu-i pasa prea tare societatii nici de misandre.

Atavic, manipularea sexuala, este dezvoltata de sexul ( slab si frumos, nah ) feminin, ca o formula de aparare la dominatia masculina. La urma urmei, trebuie sa traiasca ambele sexe, altfel barbatii ar fi miopi, cu o constitutie firava, debilitate mintala avansata, dar si niste palme generoase, pline de basici.

 

 

 

Numai ca nu stiu de ce au ramas cu diferite ticuri nervoase.

 

Din cauza tensiunii psihice ce continua sa o resimta.

Desi par castigatoare, in fapt, nu-s. Mergand pe linia aia, au mari sanse de a castiga un bilet ( numai dus) catre twilight zone aka psihoza.

 

Precum eroii care, dupa o batalie grea, au supravietuit cu pierderi aproape incomensurabile, incat de multe ori au ajuns sa fie cumva considerati rebuturi.

 

Hmm...arta nu consta in a lupta ( cu orice pret) cu anume categorii ci, in a reusi sa intelegi mediul, ca sa poti indeparta cauzele.

Hai sa dau si eu ceva din casa...emotiile ( si implicit viitoarele comportamente ale adultului de mai tarziu ) sunt create de mama. Rolul tatalui este de a dezvolta gandirea logica si increderea in sine.

Daca misoginii au comportamente care raspund unnor emotii din trecut ( pe scurt...un fel de emotional disorders), ghici cam cine le-ar fi putut crea?!

Cumva mamele misandre alaturi de un tata usor debilitat in gandire ?!

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fals. De cele mai multe ori, primele persoane care incep cu aceste presupuneri, sunt femeile.

Nu confunda invidia persoanelor debilitate mintal cu misoginismul.

 

Corect partial, din punctul meu de vedere. Afirmatiile misogine nu sunt facute numai de barbati, ci si de femei. Si femeile pot fi misogine. Si am intalnit destule. Condamnabil si de aratat cu degetul si acestea. Numai ca nu cred ca de cele mai multe ori femeile incep. Asta poate fi valabil pt. firmele in care personalul feminin e majoritar. Pe de alta parte, folclorul de tip misogin e creat de barbati. Femeile nu fac decat sa il intretina, cantandu-le in struna. Astea de le canta in struna au parte de un comportament diferit din partea misoginilor: politete plus complimente. Asa se integreaza ele f. bine in men`s world.

 

 

 

 

 

.emotiile ( si implicit viitoarele comportamente ale adultului de mai tarziu ) sunt create de mama. Rolul tatalui este de a dezvolta gandirea logica si increderea in sine.

 

In general. Intr-un cuplu, in care femeia are o profesie si este stabila psihica, iar tatal e `artist` si instabil, femeia va dezvolta gandirea logica a copilului.

 

Femeile nu stau mai prost cu gandirea logica, ci doar acceseaza mai rar acea parte din cauza rolurilor, atitudinilor si comportamentului impus de societate. Si, evident, si din cauza faptului ca au copii si simt instinctiv nevoia copilului de confort emotional, pe care incearca sa i-o satisfaca. Desigur, nu jucand sah cu el.

 

 

 

 

 

 

Hmm...arta nu consta in a lupta ( cu orice pret) cu anume categorii ci, in a reusi sa intelegi mediul, ca sa poti indeparta cauzele.

 

Daca eu inteleg mediul, cum pot indeparta cauzele, altfel decat prin a spune adevarul (acest comportament misogin este intolerabil), sperand ca vor recunoaste cat mai multi ca 2+2=4, astfel incat societatea sau mediul din care fac eu parte sa tinda spre eliminarea acestui comportament? Acel enunt, `acest comportament misogin este intolerabil` este perceput ca o declaratie de razboi, nu?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stransul din dinti.

Inca are o stare de anxietate. Se poate trata si ar fi benefic sa apeleze la un psihoterapeut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca are o stare de anxietate. Se poate trata si ar fi benefic sa apeleze la un psihoterapeut.

 

Da, mai bine sa plateasca ea minimum un milion pe saptamana la psihoterapeut si sa-si cheltuiasca energia ca sa se trateze decat sa eliminam comportamente subumane.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×