Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

De ce urasc unii barbati femeile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@ Alexandra:...

Tu vorbesti despre barbati dezechilibrati psihic

Despre dezechilibrati psihic vorbesc, intr-adevar. Si despre ce se poate face impotriva hartuirii acestora, in conditiile in care politia si justitia nu ii ancheteaza/condamna decat daca iti dau in cap. Eventual ce se poate face pentru a fi neutralizati, fiindca tinta lor nu e o singura femeie. Daca una se sustrage intr-un fel sau altul, gasesc alta.

 

 

A nu ascunde sub pres, daca esti expusa unei astfel de situatii sau daca ai cunostinta despre existenta unei astfel de situatii, ar fi un prim pas spre neutralizare.

 

Cine are cunostinta despre astfel de cazuri e invitat sa relateze.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre dezechilibrati psihic vorbesc, intr-adevar. Si despre ce se poate face impotriva hartuirii acestora, in conditiile in care politia si justitia nu ii ancheteaza/condamna decat daca iti dau in cap. Eventual ce se poate face pentru a fi neutralizati, fiindca tinta lor nu e o singura femeie. Daca una se sustrage intr-un fel sau altul, gasesc alta.

 

 

A nu ascunde sub pres, daca esti expusa unei astfel de situatii sau daca ai cunostinta despre existenta unei astfel de situatii, ar fi un prim pas spre neutralizare.

 

Cine are cunostinta despre astfel de cazuri e invitat sa relateze.

 

 

Bolnavul psihic poate sa te uimeasca cu inteligenta lui. De multe ori politia sau altcineva chemat in ajutor, poate fi sub nivelul lui, si va fi lesne pacalit de el...deci inutil. Daca simti ca esti hartuita de un asemenea om, fii precauta, nu-l enerva si cauta sa gasesti ajutor la foruri mai inalte (spune-i unui psihiatru ce ti se intampla si va sti el pe cine sa mobilizeze).Nu glumesc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bolnavul psihic poate sa te uimeasca cu inteligenta lui. De multe ori politia sau altcineva chemat in ajutor, poate fi sub nivelul lui, si va fi lesne pacalit de el...deci inutil. Daca simti ca esti hartuita de un asemenea om, fii precauta, nu-l enerva si cauta sa gasesti ajutor la foruri mai inalte (spune-i unui psihiatru ce ti se intampla si va sti el pe cine sa mobilizeze).Nu glumesc.

 

Nu numai ca pot fi foarte inteligenti, dar pot trece drept perfect normali in fata majoritatii oamenilor. M-am gandit si eu ca un psihiatru/psiholog ar putea avea niste informatii valoroase in privinta asta.

 

 

Singurul lucru care mi-a trecut prin cap ca solutie a fost dezvaluirea si relatarea unor astfel de situatii. Fara rusine si probleme de genul "vai, o sa creada toata lumea ca sunt o proasta".

 

Tacerea si indiferenta oamenilor le sunt cei mai buni aliati.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot raspunde la subiect,pentru ca nu cunosc asemenea barbati.

Dar din nefericire,cunosc o femeie.

 

Eu, din nefericire, cunosc mai multe.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Agresiunea psihica a unui misogin e un act de razbunare pe femei?

 

Da. Datorita incapacitatii lui functionale de a empatiza ( in general, nu doar cu femeile) si implicit, de a gestiona o relatie cu sexul opus. Precum un copil care scuipa in urma unui adult, ce l-a facut sa-si constientiezeze neputinta.

Misoginii au un nivel de inteligenta emotionala mai scazuta decat barbatii nemisogini, pentru ca daca ar poseda IE mare, ar putea sa aprecieze obiectiv realitatea si sa actioneze in functie de situatia prezenta, nu ca raspuns la un eveniment traumatizant din trecut. Insa, deoarece nu-i ajuta IE-ul ei, si in situatiile prezente, retraiesc in mod inconstient trecutul, dar la care raspund in prezent.

 

Complicat, ha?

 

Ce poate face o femeie care e tinta unei astfel de agresiuni si care ar fi nevoita sa faca o adevarata desfasurare de forte, ca sa poata primi ajutorul politiei?

 

Depinde de caz. Solutiile nu sunt unice, ele se adopta gestionand optim ( si aici iar intervin IQ , IE) elementele fiecarei situatii date.

 

Cum pot fi contracarate loviturile acestor agresori?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand vorbesti de o afectiune cronica, nu ajunge atat. Nu vor inceta, eventual, si doar eventual - isi vor schimba atentia spre alte persoane.

In plus, exista misoginism pasiv si activ. In cazul celui de-al doilea, cu ignoranta nu faci nimic. Ba mai mult, faci mai rau.

In fragmentul pe care l-ai citat eu nu vorbeam nici de afectiuni cronice, nici de misoginism. Reciteste eventual ce am scris,ca sa prinzi ideea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fragmentul pe care l-ai citat eu nu vorbeam nici de afectiuni cronice, nici de misoginism. Reciteste eventual ce am scris,ca sa prinzi ideea.

Hartuitorii prefera diverse metode de a te chinui psihic, uneori derutandu-te atat de mult incat simti ca totul e confuz, nimic nu mai e cert.Cum se pot contracara aceste lovituri? Iubindu-i ,iertandu-i, ignorandu-i.

 

Cand te referi la 'hartuitorul' si nu la un om care mai si hartuieste din cand in cand, vorbesti deja de ceva cronic. Ok, poate ca nu te mai refereai strict la misoginism, mea culpa.

Dar, in general, cu astfel de oameni nu o duci la capat prin ignorare, mai ales daca zilnic traiesti in mediul lor.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deschide,deci,topic despre asta.Si ne discutam acolo.

 

Nu cred ca e necesara deschiderea unui topic separat. Se poate vorbi despre astfel de cazuri pe topicul asta, ca exemplificari.

 

 

 

 

In cazul celui de-al doilea, cu ignoranta nu faci nimic. Ba mai mult, faci mai rau.

 

:good:

 

 

 

 

Psihoterapie.

Constientizarea complexului lor de inferioritate care sta la baza misoginismului cronic.

 

Eu, daca sunt expusa unei astfel de hartuiri, nu pot sa il iau de mana pe ala si sa il duc in terapie. Plus ca daca e psihopat sadea, acolo nu va face decat sa isi imbunatateasca strategiile.

 

 

 

 

Misoginii au un nivel de inteligenta emotionala mai scazuta decat barbatii nemisogini, pentru ca daca ar poseda IE mare, ar putea sa aprecieze obiectiv realitatea si sa actioneze in functie de situatia prezenta, nu ca raspuns la un eveniment traumatizant din trecut. Insa, deoarece nu-i ajuta IE-ul ei, si in situatiile prezente, retraiesc in mod inconstient trecutul, dar la care raspund in prezent.

 

Complicat, ha?

 

Nu e complicat. Tocmai mi-ai dat o idee. O posibilitate pe care o au femeile este aceea de a cunoaste foarte bine cum functioneaza mintea lor si de a invata sa ii repereze rapid. Asa cum psihopatul recunoaste o victima intr-un timp foarte scurt, asa si femeile ar trebui sa dobandeasca abilitatea de a ii depista intr-un interval de, sa zicem, 1/2 ora - 24 ore.

 

 

 

 

Depinde de caz. Solutiile nu sunt unice, ele se adopta gestionand optim ( si aici iar intervin IQ , IE) elementele fiecarei situatii date.

 

Asa e, solutiile nu sunt unice. Elementul comun este cunoasterea foarte buna a celui cu care trebuie sa se confrunta femeia.

Editat de Allexandrra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×