Sari la conținut
Forum Roportal
RuxandraCatalina

Vaporizarea in vid

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atunci cand realizam experimentul cu mercurul (pompam in interiorul tubului cu mercur apa) si marim teperatura stratul de apa se micsoreaza iar nivelul mercurului scade. De ce?

 

Imi pare rau daca am scris gresit, daca mai era aceasta intrebare pe forum sau nu am scris cum trebuia pe forum. Multumesc celui (celor) care imi vor raspunde! O seara buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un tub vidat,ai mercur si apa,le incalzesti si in loc ca ele sa se dilate si sa-si mareasca volumul se petrece invers,se contracta?!

Wow...f interesant!

Poate am inteles eu gresit...

Oare fenomenul de capilaritate se manifesta diferit in functie de temperatura,si e mai puternic la temperaturi mai scazute decat la alea mai mari? (teorie de ageamiu...nu am facut vreodata experimenttul pomenit de tine)

Sau...gazele (vaporii de apa si mercur aparuti prin incalzirea celor doua lichide) sunt mai rezistente la presiunea din interior decat apa si mercurul in stare lichida? (alta speculatie asa..sa ma aflu in treaba si io :P )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un tub vidat,ai mercur si apa,le incalzesti si in loc ca ele sa se dilate si sa-si mareasca volumul se petrece invers,se contracta?!

Wow...f interesant!

Poate am inteles eu gresit...

Oare fenomenul de capilaritate se manifesta diferit in functie de temperatura,si e mai puternic la temperaturi mai scazute decat la alea mai mari? (teorie de ageamiu...nu am facut vreodata experimenttul pomenit de tine)

Sau...gazele (vaporii de apa si mercur aparuti prin incalzirea celor doua lichide) sunt mai rezistente la presiunea din interior decat apa si mercurul in stare lichida? (alta speculatie asa..sa ma aflu in treaba si io :P )

Experimentul este facut cu un barometru cu mercur bagat intr-un vas cu mercur. Se introduce apa in tub, picatura cu picatura. La primele picaturi apare vaporizare brusca in totalitate, iar dupa o anumita cantitate de apa introdusa se observa apa la suprafata mercurului. Si aici apare problema:daca temperatura este marita, stratul de apa se micsoreaza, iar nivelul mercurului scade. Dar de ce nu stiu...ne-a spus-o profesorul in clasa si de aici ne-a pus pe noi sa descoperim. Si mie mi se pare ciudat ca mercurul scade, dar cand i-am spus ca se dilata mi*a raspuns ca diferenta dintre nivele e mica si ca nu se ia in calcul, daca mi-aduc eu ine aminte...:)) Si de facut experimentul nici nu l-am facut, pur teoretic:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca explicatia sa fie urmatoarea :

Introducand apa sub forma de picaturi are loc vaporizarea instantanee pina la atingerea valorii de echilibru a presiunii de vapori de apa la acea temperatura ce egaleaza presiunea exercitata de coloana de mercur. Apa introdusa ulterior ramane in forma lichida pentru ca presiunea exercitata de vaporii de apa existenti o impiedica sa se mai vaporizeze.

Daca temperatura este marita cantitatea de apa care se vaporizeaza creste ( stratul de apa se micsoreaza ) si creste si presiunea vaporilor impingand mercurul si scazand deci nivelul acestuia.

Cam asa cred ca are loc procesul ( am facut fizica cu peste 40 de ani in urma)......

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca explicatia sa fie urmatoarea :

Introducand apa sub forma de picaturi are loc vaporizarea instantanee pina la atingerea valorii de echilibru a presiunii de vapori de apa la acea temperatura ce egaleaza presiunea exercitata de coloana de mercur. Apa introdusa ulterior ramane in forma lichida pentru ca presiunea exercitata de vaporii de apa existenti o impiedica sa se mai vaporizeze.

Daca temperatura este marita cantitatea de apa care se vaporizeaza creste ( stratul de apa se micsoreaza ) si creste si presiunea vaporilor impingand mercurul si scazand deci nivelul acestuia.

Cam asa cred ca are loc procesul ( am facut fizica cu peste 40 de ani in urma)......

Acum ca imi spuneti dumneavoastra acestea mi se pare ca asa este. Adica mi se pare sigura explicatie posibila. Sincer, am ramas fara idei la aceasta intrebare pusa de profesor... Multumesc mult de raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca imi spuneti dumneavoastra acestea mi se pare ca asa este. Adica mi se pare sigura explicatie posibila. Sincer, am ramas fara idei la aceasta intrebare pusa de profesor... Multumesc mult de raspuns!

 

N-ai pentru ce !

Spune-o si tu profesorului ca ipoteza/idee , n-as vrea sa iei o nota proasta din cauza mea.

Succes :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai pentru ce !

Spune-o si tu profesorului ca ipoteza/idee , n-as vrea sa iei o nota proasta din cauza mea.

Succes :flowers:

Ah, nu va faceti griji, nu e pentru nota. A pus intrebarea la sfarsitul lectiei "Vidarea in vid" Dar apoi a uitat si a trecut la Vidarea in atmosfera si Fierbere. Eram doar curioasa pentru ca stiu ca mercurul se dilata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu va faceti griji, nu e pentru nota. A pus intrebarea la sfarsitul lectiei "Vidarea in vid" Dar apoi a uitat si a trecut la Vidarea in atmosfera si Fierbere. Eram doar curioasa pentru ca stiu ca mercurul se dilata.

 

Asa este ! Este propietatea care s-a utilizat la realizarea termometrelor cu mercur .

Dar sunt foarte multe substante care se dilata ( solide , lichide sau gaze )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×