Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stii ce trebuie sa pui deoparte complet indiferent de ce ? Mezelurile de orice fel si pateurile la cutie. Unele dintre cele mai nocive alimente de pe piata. Stiu ca sunt bune la gust, dar cam atat.

Alta chestie pe care sa o eviti ca pe dracul este tot ce e marcat diet, pentru ca in loc de zahar contine indulcitorul artificial aspartame care e extrem de toxic pentru organism.

Daca manaci mezeluri facute de casa, e altceva, dar nu din comert care sunt pline de E-uri.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sucuri nu mai beau de jumate de an, consumam Pepsi Max, mi s-a cam facut sete de el, imi placea mult gustul.

Straniu, dar ieri dimineata cand am luat hotararea asta, tocmai mancasem o conserva pateu Antefrig. M-am simtit rau jumate de zi, pe plan mental mai mult, si asa iata-ma aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

carne posibil sa mai mananc, nu sunt jurata. dar numai cand e musai, de ex de Pasti, Revelion, ocazii din acestea.

e mai mult o nevoie a organismului decat vointa. mi s-a cam facut lehamite de carne.

 

 

 

Nu stiu daca sunteti genul, ca deja am fost numit ala mic prin zona pe aici, dar am un sfat pentru tine, trait.

 

Daca te lasi de carne si ai ales un alt stil de viata, sau incerci...nu te lasa niciodata obligata de oamenii apropiati tie sa ramai la regim, de ce?

Cand am inceput sa mananc si eu ca tine, am spus in stanga, in dreapta si apoi cand mi se facea pofta nu mancam sau incercam sa plec sa evit. Apoi am aflat ca daca ai probleme cu o grupa din alimentatie si consideri ca e nociva, ok, dar pana nu iti rezolvi de-a binelea problemele cu parerea nou formata, incearca sa nu reprimi poftele, pentru ca vei avea de data asta probleme de ordin pshic si fizic.

Daca te intereseaza, dezvolt. Daca nu, e destul scris cat sa iti dea o idee logica oricum!

 

Voie buna! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca imi impartasesti din experienta ta. N-am mai adus vorba despre asta, dar oricum nu sunt vegetariana, am revenit la carne, incet-incet, dupa ce de Paste nu m-am atins si ceva timp dupa aceea. Acum mananc carne dar ma simt mai bine, pentru ca am incercat de fapt sa inlatur excesul, sa imi echilibrez regimul alimentar. Am inceput sa introduc si ciorbe, si salate, tocanite, adica mancare mai variata cu mai putina carne. La mine mezelurile erau baza, acum am renuntat la ele in mare parte, si carne mananc mai rational si incerc eu mai sanatos, asta de principiu.

 

Prin experimentul pe care l-am facut am vrut sa imi remodelez obiceiurile culinare, si sa ma gandesc mai serios la aspectul acesta, prin renuntarea intr-o prima etapa la unele mancaruri nocive (si de tot o vreme, pentru ca sa evaluez alternativele).

 

Cred ca pe undeva am dezvoltat prin experienta proprie aceleasi idei pe care le-ai exprimat si tu. Uneori iti vine sa te innoiesti, pentru ca simti ca pe undeva nu esti pe drumul cel bun, si te iei dupa altii (vegetarieni de ex.) pentru ca sa iti dai seama ce ti se potriveste mai bine. Multe din obiceiurile noastre nocive, de orice fel, se bazeaza pe nestiinta, nu pe alegeri gresite.

 

Cand am inceput sa mananc si eu ca tine, am spus in stanga, in dreapta si apoi cand mi se facea pofta nu mancam sau incercam sa plec sa evit. Apoi am aflat ca daca ai probleme cu o grupa din alimentatie si consideri ca e nociva, ok, dar pana nu iti rezolvi de-a binelea problemele cu parerea nou formata, incearca sa nu reprimi poftele, pentru ca vei avea de data asta probleme de ordin pshic si fizic.

 

Cred ca stiu la ce te referi, pe mine m-a ajutat foarte mult pe de o parte ca am spus la serviciu si in felul asta am putut sa folosesc timpul la serviciu ca sa mananc vegetarian (de voie de nevoie), pe de alta parte acasa ma gandeam bine si avand libertate totala in acest sens am decis singura cand si ce pot manca din nou, fara sa ma ascund de cineva.

 

Acum la serviciu mananc variat, dar mult mai cu putina carne decat colegii, de principiu nu doresc sa ma bazez pe carne, pentru ca nu este o alegere buna pentru mine.

 

 

Daca te intereseaza, dezvolt. Daca nu, e destul scris cat sa iti dea o idee logica oricum!

 

Voie buna! :)

 

poti dezvolta, ma intereseaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×