Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-adevar, numai veganii se limiteaza la vegetale. Si nu-i un regim tocmai sanatos.

Mai bine ovo-lacto-vegetarian, in felul asta nu-ti lipsesc proteinele si nici complexul de vitamine B.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar daca nu are ou, se face cu maioneza care la randul ei are ou in ea.

Apropo, de ce e numita salata orientala ? Se face prin orient ? Daca da, care orient...Asia ? In ala Mijlociu stiu ca nu prea se face. In Egipt am auzit ca se face ceva similar, dar fara masline. Doar cartofi, ceapa verde, ou, patrunjel, menta, ulei de masline, zeama de lamaie si usturoi. In alte locuri se mai adauga si rosii, iar marocanii pun coriandru, chimion, paprika, ardei iute rosu si nucşoară.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar daca nu are ou, se face cu maioneza care la randul ei are ou in ea.

 

Daca esti vegan, poti sa faci maioneza din mustar. Are un gust oribil fata de aia de ou, iti lipsesti creierul si corpul de niste substante vitale, dar ai facut o schimbare importanta in viata ta.

 

 

Athmy, te rog frumos, nu scoate glucidele si grasimile esentiale din alimentatie. Creierul are mare nevoie de asa ceva.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate doar veganii nu mananca nimic altceva in afara de legume si fructe.

Asa e. Vegetarienii mananca si lactate si oua, unii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

This is commonly known as hidden rautate. :)

 

Eu credeam ca e pe fata. O sa ma termine reputatia asta. Am ajuns sa ma exprim elegant fara sa imi dau seama.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, numai veganii se limiteaza la vegetale. Si nu-i un regim tocmai sanatos.

Mai bine ovo-lacto-vegetarian, in felul asta nu-ti lipsesc proteinele si nici complexul de vitamine B.

 

Ma voi baza pe oua, lapte, branzeturi. Apoi legume si multe fructe. Suna delicios, este timpul sa le fac mai mult loc in alimentatie.

 

Si chiar daca nu are ou, se face cu maioneza care la randul ei are ou in ea.

Apropo, de ce e numita salata orientala ? Se face prin orient ? Daca da, care orient...Asia ? In ala Mijlociu stiu ca nu prea se face. In Egipt am auzit ca se face ceva similar, dar fara masline. Doar cartofi, ceapa verde, ou, patrunjel, menta, ulei de masline, zeama de lamaie si usturoi. In alte locuri se mai adauga si rosii, iar marocanii pun coriandru, chimion, paprika, ardei iute rosu si nucşoară.

mersi de reteta, o s-o incerc, in proprie adaptare

imi place salata orientala

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma voi baza pe oua, lapte, branzeturi. Apoi legume si multe fructe. Suna delicios, este timpul sa le fac mai mult loc in alimentatie.

Totul in moderatie insa. Galbenusurile de ou contribuie la ridicarea colesterolului rau, branzeturile contin multa grasime iar faptul ca laptele furnizeaza mult calciu este un mit bine promovat in beneficiul industriei de lactate. De fapt consumul excesiv de lapte pe perioada indelungata cauzeaza deficienta de calciu. Laptele aciduleaza PH-ul corpului iar calciul este un neutralizator excelent, asadar cand bem lapte, calciul pe care il avem in organism este folosit pentru a reglementa PH-ul. Laptele este o proteina animala acidulanta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, am citit in Stil de viata sanatos

n-o sa mananc acum 7 oua la mic dejun si un cascaval pe saptamana. doar pe-aproape :)

 

de fapt sper sa imi diversific alimentatia in zona legumelor si fructelor, iar pt a putea face asta a trebuit sa pun carnea de-o parte, pt ca era mult prea facil sa imi prepar un sandvich si sa uit de sanatate. Asa n-am de ales.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×