Sari la conținut
Forum Roportal
SCRIITORUL

Prejudecatile

Postări Recomandate

Salut< Ce ganditi despre stereotipuri si prejudecati? :D

Salut, scriitorule. Bine ai venit pe roportal!

N-am o parere prea buna. Desi, trebuie sa recunosc, ma surprind uneori analizand ceva sau pe cineva, prin prisma unor "tipare" pe care le am intiparite in minte, probabil din copilarie. Atunci cand realizez asta, ma straduiesc sa sterg ce am gandit initial si sa "regandesc" problema sau persoana respectiva. De multe ori reusesc, dar... nu intotdeauna. E o lupta permanenta intre ceea ce am fost invatata sa fiu si ceea ce sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca diferenta de care vorbesti este intre ceea ce suntem prin educatie,autoeducatie,experiente de viata si cxeea ce ne-am dori sa fim.uneori pot exista diferente,mai mari sau mai mici de la caz la caz.

Iar "ceea ce suntem" capata de-a lungul timpului,inerent, prejudecati..tocmai prin ceea ce a dus la formarea noastra.depimde de nivelul fiecaruia daca este in stare sa se priveasca si din afara si sa le realizeze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic ca diferenta de care vorbesti este intre ceea ce suntem prin educatie,autoeducatie,experiente de viata si cxeea ce ne-am dori sa fim.uneori pot exista diferente,mai mari sau mai mici de la caz la caz.

Iar "ceea ce suntem" capata de-a lungul timpului,inerent, prejudecati..tocmai prin ceea ce a dus la formarea noastra.depimde de nivelul fiecaruia daca este in stare sa se priveasca si din afara si sa le realizeze

 

Ai dreptate, de-a lungul timpului am "pierdut" multe dintre prejudecatile initiale, dar am capatat, probabil, altele. Incerc sa inteleg actiunile sau modul de gandire al persoanelor pe care le intalnesc, chiar daca nu sunt de acord cu ele. Inainte sa judec pe cineva,incerc sa ma intreb ce l-a putut determina sa actioneze intr-un anumit mod, dar, firesc, analiza respectiva este facuta tot prin prisma experientelor si trairilor mele in situatii similare.

Incerc, adeseori sa ma privesc din afara, de unele aspecte sunt...multumita, de altele..., mai am de lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecand peste diferenta dintre termeni.... incerc pe cat posibil sa imi identific prejudecatile. Consider ca e deja un pas inainte cand le constientizezi ca atare. Si apoi incerc pe cat posibil, chiar daca nu se le inlatur (este utopic), macar sa nu actionez in virtutea lor. Pot macar astfel sa le reduc efectul in raport cu indivizii singulari din fata mea.

Iar ca fapt divers... mi se pare mult mai greu sa te lupti cu cele pe care le-ai dobandit personal, in urma propriilor experiente, indiferent daca fata de o anumita persoana, sau fata de o categorie. Mi-e mult mai greu sa neg o concluzie la care am ajuns eu, decat sa accept ca mi s-a 'inoculat' o tampenie, sau o jumatate de adevar, constient sau nu. Parerile preconcepute invatate 'de la altii' le pot oarecum ajusta din mers in functie de ceea ce percep eu. Dupa ce mi-am format o parere proprie, e mai greu sa revin asupra ei, desi mi s-a intamplat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stereotipurile sunt identificate ca fiind situatii in care se reactioneaza similar anterior unei situatii din trecut. Prejudecatile sunt idei preconcepute (adesea eronate) referitoare la o persoana, un loc, o idee, un obiect, etc.

Eu incerc pe cat posibil de mult sa ma feresc de amandoua. Nu-mi plac nici cliseele si incerc sa nu-mi fac pareri despre un anumit lucru sau despre o anumita persoana fara a cunoaste in totalitate "datele problemei". :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, scriitorule. Bine ai venit pe roportal!

N-am o parere prea buna. Desi, trebuie sa recunosc, ma surprind uneori analizand ceva sau pe cineva, prin prisma unor "tipare" pe care le am intiparite in minte, probabil din copilarie. Atunci cand realizez asta, ma straduiesc sa sterg ce am gandit initial si sa "regandesc" problema sau persoana respectiva. De multe ori reusesc, dar... nu intotdeauna. E o lupta permanenta intre ceea ce am fost invatata sa fiu si ceea ce sunt.

Salut . Uneori trebuie sa uitam ce am fost educati si sa privim persoanele printr-o prisma a noastra total detasata de ceea ce stiam.

Stiu ca este greu,dar aceste prejudecati pot afecta unii oameni.

Exista de exemplu prejudecata ca un om daca are parul mare ,neaparat este rocker.Dart nu tot timpul este asa.Eu de exemplu imi las parul mare,dar nu sunt un rocker inrait.

Acestea se datoreaza faptului ca oamenii sunt judecati prin ceea ce gandesc altii,nu ei insisi .Ma intelegi?

 

 

 

Eu zic ca chiar trebuie sa analizezi atent o persoana pana sa o judeci deoarece si tu vei fi analizat si judecat la randul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut . Uneori trebuie sa uitam ce am fost educati si sa privim persoanele printr-o prisma a noastra total detasata de ceea ce stiam.

Stiu ca este greu,dar aceste prejudecati pot afecta unii oameni.

Exista de exemplu prejudecata ca un om daca are parul mare ,neaparat este rocker.Dart nu tot timpul este asa.Eu de exemplu imi las parul mare,dar nu sunt un rocker inrait.

Acestea se datoreaza faptului ca oamenii sunt judecati prin ceea ce gandesc altii,nu ei insisi .Ma intelegi?

Eu zic ca chiar trebuie sa analizezi atent o persoana pana sa o judeci deoarece si tu vei fi analizat si judecat la randul tau.

Sincer, nu m-am gandit niciodata sa judec pe cineva dupa lungimea parului. Nu merg pana intr-acolo cu prejudecatile.

Incerc, cum am mai spus, sa analizez singura, fara sa fiu influentata de educatia primita, dar in unele aspecte nu reusesc 100%. Si, sa fiu sincera, cred ca sunt prea putini cei care reusesc. Cred ca e important sa le realizam (prejudecatile) si sa incercam sa le inlaturam.

Cat despre judecat, nu prea imi place sa judec oamenii, nu ma consider superioara celor din jur si nu cred ca am dreptul sa-i judec. Mai degraba ma judec pe mine.

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut< Ce ganditi despre stereotipuri si prejudecati? :lol:

:yahoo:

...cat de liberi am fii, fara ele !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×