Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Increderea in sine... oare ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai m-am uitat mai devreme pe un topic de la religie si am vazut iar afirmatii de genul: "Biblia nu este lipsita de logica, insa versetele se leaga intre ele, nu poti izola un verset si sa il intelegi. Contine numai adevaruri, nu inflorituri"

 

Si stau si ma intreb... Cum pot avea unii (majoritatea ?) oameni asa incredere in ei ? De exemplu, cum a putut userul de mai sus sa faca asa afirmatie, cum ca Biblia contine numai adevaruri ? CUM ? Mintea mea nu poate pricepe asa ceva. Cand cartea aia e atat de varza, cum sa zici ca e o carte plina de adevaruri ???

 

Asta cu Biblia e doar un exemplu. Dar vezi peste tot oameni atat de siguri pe credintele lor, desi de atatea ori sunt gresite. Ce-i cu oamenii aia (cu omenirea ?) de sunt asa siguri pe ei, cand chiar nu e cazul... ?

Editat de Def2010.ro
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand cartea aia e atat de varza, cum sa zici ca e o carte plina de adevaruri ???

 

 

Dar tu de ce esti atat de sigur ca e varza?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si stau si ma intreb... Cum pot avea unii (majoritatea ?) oameni asa incredere in ei ? De exemplu, cum a putut userul de mai sus sa faca asa afirmatie, cum ca Biblia contine numai adevaruri ? CUM ? Mintea mea nu poate pricepe asa ceva. Cand cartea aia e atat de varza, cum sa zici ca e o carte plina de adevaruri ???

 

Daca tu nu crezi in ea, nu inseamna ca e varza. Mie nu imi place poezia, de exemplu, dar nu imi pot permite sa spun ca e varza. E vorba de credintele fiecaruia, nu neaparat de increderea in ei. Nu asa se arata increderea de sine.

 

 

Asta cu Biblia e doar un exemplu. Dar vezi peste tot oameni atat de siguri pe credintele lor, desi de atatea ori sunt gresite. Ce-i cu oamenii aia (cu omenirea ?) de sunt asa siguri pe ei, cand chiar nu e cazul... ?

 

Cine stabileste ce e gresit, tu?

Trebuie sa te mai maturizezi un pic. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu de ce esti atat de sigur ca e varza?

 

Nu e varza, toti proroocii trateaza in final un singur eveniment, Armaghedonul si Ziua Domnului (ziua de razbunare).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analiza rationala.

 

 

Analiza rationala arata ca exista momente in viata in care trebuie sa avem incredere totala in noi si in cei de langa noi. Cand faci primii pasi ii faci cu incredere, pentru ca nu ai de unde sa stii daca o sa cazi sau nu. Cand te arunci cu parasuta din avion, o faci pentru ca ai incredere in instructor si in cei care au proiectat acea parasuta. Cand inoti prima oara singur, fara auxiliare si in apa adanca, ai incredere ca nu te scufunzi. Si tot asa.

 

Eu as vrea sa stiu de ce ai deschis acest topic pe aria de psihologie. E o disonanta intre titlu si prima ta afirmatie. Emiterea de axiome nu are legatura (neaparat) cu increderea de sine exacerbata.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..si nu ti se pare rational ca fiecare sa aiba o analiza rationala proprie?

Ba da. Nimic nu e sigur in lumea asta. Fiecare ajunge la propriile adevaruri, iar daca acele adevaruri aduc pace interioara, foarte bine. Sunt doar curios de ce analiza se opreste odata cu pacea interioara. De ce nu exista acea indoiala: "Dar oare e bine ? Chiar daca acum mi se pare bine, o fi totusi bine ?" De ce analiza se opreste la: "Adam si Eva au fost primii oameni." cand ar putea continua spre: "Dar stai asa, evolutia spune ca ne tragem din maimute... si uite, sunt si ceva dovezi. Oare nu cumva viziunea asta e mai corecta decat cea cu Adam si Eva ?" ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×