Sari la conținut
Forum Roportal
Foogy1991

Furtul/pierderea buletinului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

situatia este mai complicata intrucat nu mai am nici orig si nici copia certificatului de nastere.

as vrea sa-mi fac alt buletin sau macar carte provizorie intr-un timp cat mai scurt

buletinul nu mi-a fost furat dar vreau sa stiu cum este mai simplu sa fac; sa-l declar pierdut sau furat?; in cazul furtului stiu ca treb sa anunt politia dar in cazul pierderii cum fac? treb anuntat undeva?

cn a mai fost intr-o situatie asemenatoare si ma poate ajuta cu demersurile exacte pt refacerea actului de identitate si a certificatului de nastere

multumesc

 

alexandra

sibiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu e sa declari ca l-ai pierdut (altfel apar complicatii, la furt)si sa faci cerere pentru un buletin nou.

 

Evidenta populatiei poate fi si la primarie..dar din cate stiu eu, exista si la politie.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si la primarie si la judet.

 

Eu cand mi-am pierdut buletinul, am mers direct la politie, la evidenta populatiei.

De acolo, e drept ca m-au trimis sa-mi platesc o taxa modesta (30 lei) la primarie...si sa aduc apoi adeverinta ca am achitat-o...dar mi-au si spus exact ce acte trebuie sa duc.

Parca era nevoie si de o copie dupa certificatul de nastere. dar nu pot garanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×