Jump to content
Forum Roportal
Foogy1991

Furtul/pierderea buletinului

Rate this topic

Recommended Posts

situatia este mai complicata intrucat nu mai am nici orig si nici copia certificatului de nastere.

as vrea sa-mi fac alt buletin sau macar carte provizorie intr-un timp cat mai scurt

buletinul nu mi-a fost furat dar vreau sa stiu cum este mai simplu sa fac; sa-l declar pierdut sau furat?; in cazul furtului stiu ca treb sa anunt politia dar in cazul pierderii cum fac? treb anuntat undeva?

cn a mai fost intr-o situatie asemenatoare si ma poate ajuta cu demersurile exacte pt refacerea actului de identitate si a certificatului de nastere

multumesc

alexandra

sibiu

blink.gif

tu nu ma existi, cu alte cuvinte.... :scare:

Edited by Rodica`

Cel mai simplu e sa declari ca l-ai pierdut (altfel apar complicatii, la furt)si sa faci cerere pentru un buletin nou.

Evidenta populatiei poate fi si la primarie..dar din cate stiu eu, exista si la politie.

Edited by stupid_me

Si la primarie si la judet.

Eu cand mi-am pierdut buletinul, am mers direct la politie, la evidenta populatiei.

De acolo, e drept ca m-au trimis sa-mi platesc o taxa modesta (30 lei) la primarie...si sa aduc apoi adeverinta ca am achitat-o...dar mi-au si spus exact ce acte trebuie sa duc.

Parca era nevoie si de o copie dupa certificatul de nastere. dar nu pot garanta.